StoryEditorModern barn

Zmienili stodołę w dom! Modern barn – moda na piękne wiejskie domy!

24.10.2023., 14:00h
Wciąż mocnym trendem jest adaptowanie starych budynków gospodarczych na potrzeby mieszkalne. Jeszcze popularniejszą tendencją jest budowanie domów na wzór prawdziwej stodoły. Jak wyglądają takie architektoniczne perełki?

Już od kilku lat najlepsze pracownie projektowe zachwycają niezwykłymi realizacjami architektonicznymi przedstawiającymi nietuzinkowe zjawisko przekształcania starych wiejskich budynków gospodarczych w designerskie wille. To rozwiązanie pozwala ocalić rozpadające się i już nikomu niepotrzebne nieruchomości. Zamiast budować dom od podstaw, można zamienić już istniejącą stodołę, spichlerz, świniarnię czy nawet kuźnię w przytulne rodzinne gniazdko.

Nowoczesne stodoły – zalety

Modern barn – czyli stodoły w nowym wydaniu dają spore pole do popisu. Ich potencjał to przede wszystkim sporo przestrzeni i możliwość zastosowania wielkich przeszkleń. Duże okna pozwalają naturze wedrzeć się w strefę domową, poniekąd zacierają granicę między domem a przyrodą, która staje się przedłużeniem budynku. Prosta bryła jest elegancka i minimalistyczna. To dlatego inspirujące projekty nowych domów energooszczędnych tak często bazują na cechach wiejskiej stodoły.

Stara stodoła zmieniona w energooszczędny dom – pracownia Yatta Architekci

Projekt zrealizowano niedaleko Łodzi. Architekci stworzyli nowoczesny budynek ze starej stodoły. Dobudowali do niej długą podłużną bryłę i tak oto powstał budynek o rzucie w kształcie litery L. Ważnym aspektem projektu było poszanowanie niezwykłego krajobrazu i wpasowanie się w naturę. Ponadto projektanci wykorzystali wielki potencjał starego budynku – dużą przestrzeń i niepowtarzalne wrota. Projekt powstał zgodnie z zasadami Passive House Institute. Aby dom mógł wykorzystać zieloną energię, odpowiednio zaplanowano okna i wyposażono go w rekuperację i pompę ciepła. W dawnej stodole mieści się serce domu – salon z kuchnią i jadalnią. 

Dom ze starej stodoły – Wrzeszcz Architekci

Ten projekt został nominowany do nagrody Buildling of a Year 2021 w kategorii domy portalu ArchDaily. Architekci do swojego projektu wykorzystali cegły ze starej stodoły. Powstała nietuzinkowa elewacja nadająca budynkowi niepowtarzalnego uroku. Użycie cegieł z recyklingu to działanie proekologiczne – projektanci dzięki takiemu zabiegowi nadali im drugie życie. Dom stoi pod Poznaniem. W projekcie wzięto pod uwagę także otoczenie – lasy, stare niemieckie stodoły i nowoczesne domki jednorodzinne. – Parter tworzy przestrzeń wspólną obejmującą kuchnię, jadalnię i salon. Wszystkie mają jeden duży, długi przeszklony otwór z widokiem na las i taras tej samej długości co okno. Wrażenie to potęgują wysokie przestrzenie kuchni i salonu sięgające 5 metrów. W tę wysoką otwartą przestrzeń na poziomie pierwszego piętra wstawiono moduł. Zawiera łazienkę, garderoby i sypialnie z pięknym widokiem na las. Ten „lewitujący” moduł tworzy zawieszenie nad parterem. Osłania taras przed deszczem i daje mu komfortowy cień – czytamy w opisie projektu.

Dom stodoła POZ_7 – pracownia PL.architekci

W Wielkopolsce można podziwiać także inną realizację – dom inspirowany stodołami i pięknie wpisujący się w krajobraz lasu i pól. Nie jest to duży budynek, a do tego wykończony został naturalnym modrzewiem po to, aby mógł naturalnie się starzeć. To bardzo odważny pomysł. – Główna bryła budynku to przykryta dwuspadowym dachem otwarta przestrzeń z widoczną więźbą dachową. Dach wychodzi poza ściany szczytowe – od zachodu tworząc zadaszenie tarasu. Ściany szczytowe są w całości przeszklone – zapewniając cały czas kontakt z otoczeniem. Cała bryła obłożona jest modrzewiem syberyjskim bez żadnej impregnacji – drewno patynuje, dzięki czemu budynek wrasta w okolicę… Biegnące przez niemal całą długość domu okno kadruje krajobraz – rama zewnętrzna z włókno-cementu ma swe odbicie także i wewnątrz – co jeszcze bardziej podkreśla kadr za oknem – czytamy na stronie internetowej architektów. Ponadto, „ogród” to łąka – próżno szukać tu idealnego trawnika. Wszystko po to, aby jak najmniej ingerować w zastaną przestrzeń.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: plarchitekci.pl, yatta-architekci.com, wrzeszczarchitekci.pl

fot otwarcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:48