StoryEditorPorady domowe

Czyszczenie klimatyzacji domowym sposobem

21.06.2024., 10:00h
Czyszczenie klimatyzacji to ważny element przygotowania do sezonu letniego. Jeśli powietrze w domu ma być czyste i sprzyjać naszemu zdrowiu, należy przeprowadzić konserwację klimatyzacji. Od czego zacząć?

Spis treści:

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji domowej 

Czyszczenie klimatyzacji – co powinno zaniepokoić?

Czyszczenie klimatyzacji – co może się przydać?

Montowanie klimatyzacji w domu jest coraz modniejsze w naszym kraju. Lato bywa upalne, pokoje szybko nagrzewają się. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach wpływa na pogorszenie snu i samopoczucia. Urządzenie to wymaga jednak konserwacji, aby sprawnie działało. Pamiętajmy też, że w sprzęcie z czasem gromadzi się pleśń, kurz, a nawet bakterie mogące być przyczyną alergii i infekcji. Czyste powietrze w domu zapewni dobrze wyczyszczone urządzenie – zadbane posłuży na wiele lat.

image
Czyszczenie klimatyzacji
FOTO: Envato Elements

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji domowej

Aby wyczyścić klimatyzację, należy odłączyć sprzęt od źródła zasilania. Ważne jest dokładne przeanalizowanie instrukcji obsługi urządzenia. Trzeba wiedzieć, jak dostać się do filtrów powietrza. Ostrożnie je wyjmujemy i myjemy ciepłą wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń, chyba że w instrukcji jest napisane, aby tego nie robić. Tak naprawdę filtry odświeżamy co kwartał. Odkurzacz z miękką szczotką przyda się do wydobycia kurzu z tej części klimatyzatora, z którego wylatuje powietrze. Bakterie i pleśń z wnętrza można usunąć przy pomocy płynów do dezynfekcji klimatyzatorów. Urządzenie należy wyczyścić także z zewnątrz, aby nie było zakurzone i aby ten kurz nie dostał się do środka. Czyszczenie urządzenia warto co pewien czas zlecić profesjonaliście.

Przeczytaj także: Czyszczenie zmywarki domowym sposobem – tanie i skuteczne!

Czyszczenie klimatyzacji – co powinno zaniepokoić?

Jedynymi z ważniejszych elementów urządzenia klimatyzującego jest parownik oraz skraplacz. Skraplacz ma ciągły kontakt z zanieczyszczeniami. Gdy jest zabrudzony, może powodować głośną pracę urządzenia ze względu na osadzające się na nim kurz czy pyłki. Wydajność w tym wypadku łączy się również z pracą chłodnicy. Warto zastosować także specjalistyczne preparaty myjące. W przypadku parownika, który pobiera powietrza z pomieszczenia i je chodzi, przydadzą się środki bakteriobójcze. Klimatyzacja, która przestaje spełniać swoją funkcję i wydaje niepokojące dźwięki na pewno nadaje się do czyszczenia. Należy także sprawdzić, czy nie ma żadnych zacieków, wycieków, czy uszkodzeń – zawsze można skorzystać z pomocy serwisanta.

image
Czyszczenie klimatyzacji
FOTO: Envato Elements

Czyszczenie klimatyzacji – co może się przydać?

Doczyszczenia urządzenia warto się przygotować. Potrzebne będą:

  • rękawice,
  • śrubokręt do odkręcenia pokrywy,
  • łagodny płyn do mycia naczyń lub delikatne mydło,
  • płyn do dezynfekcji – dedykowany tej czynności,
  • miękka szmatka,
  • miękka szczotka,
  • szczoteczka do zębów do pucowania zakamarków,
  • odkurzacz z miękką końcówką.

Foot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 18:38