StoryEditorCzysty dom

Czyszczenie zmywarki domowym sposobem – tanie i skuteczne!

12.05.2024., 11:00h
Zmywarka to urządzenie znacznie ułatwiające życie. Nic dziwnego, że w wielu domach znalazła swoje zastosowanie i wyręcza domowników w nieprzyjemnym rytuale mycia naczyń. Jak dbać o jej czystość, aby służyła przez długie lata?

Na rynku jest sporo nowoczesnych produktów, za pomocą których umyjemy zmywarkę. Nie chodzi o codzienne nastawianie na kolejny cykl, ale o gruntowniejsze czyszczenie, które powinno odbywać się po około 30 myciach. Można zakupić drogie płyny do pucowania całego systemu, ale można też postawić na sposoby domowe. Przydadzą się produkty, które znajdą się niemal w każdej kuchni. 

Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną

W zestawieniu nie może zabraknąć sody oczyszczonej. To właściwie numer jeden, jeśli chodzi o metody domowe. Sposób jest bajecznie prosty – wystarczy na dno urządzenia wsypać szklankę sody oczyszczonej i włączyć cykl z gorącą wodą. Ważne, aby sprzęt był pusty. Sodę oczyszczoną można także włożyć w pojemnik na tabletki i nastawić program o wysokiej temperaturze.

Czyszczenie zmywarki boraksem

Boraks to substancja niezwykle skuteczna, często wykorzystywana przez osoby stawiające na samodzielnie przygotowywanie środków czyszczących. Nie tylko myje, ale także odtłuszcza i służy do odkamieniania newralgicznych powierzchni. Najlepiej wsypać boraks w miejsce na tabletki do zmywania i włączyć cykl o wysokiej temperaturze.

Przeczytaj także: Jak skutecznie usunąć zaschnięty tłuszcz z piekarnika domowymi sposobami?

Czyszczenie zmywarki octem

Ocet jest powszechnie wykorzystywany do mycia różnych powierzchni. Nie tylko do mycia okien, ale także do pucowania zmywarki! Zaletą jest cena produktu i skuteczne działanie. Domowy sposób na czyszczenie zmywarki octem jest prosty i niedrogi. Wlewamy 1 szklankę octu do szklanej miski, umieszczamy ją na dnie i ustawiamy cykl z najwyższą temperaturą mycia. Usuniemy w ten sposób tłuszcz, resztki jedzenia i inne zabrudzenia.

image
Czyszczenie zmywarki
FOTO: Envato Elements

Czyszczenie zmywarki kwaskiem

Kwasek cytrynowy to kolejna metoda na wypucowanie zmywarki. Używamy go podobnie jak sodę! Wystarczy do pojemnika na tabletki wsypać opakowanie kwasku (oprócz tabletki, jeśli oczywiście zmieszczą się) i włączyć cykl zmywania gorącą wodą. Zmywarka powinna być pusta!

 

Jak wyczyścić odpływ zmywarki?

Czasami nieuważne obchodzenie się z urządzeniem może doprowadzić do zablokowania odpływu, czasami kamień osadza się i nie pozwala na sprawnie funkcjonowanie sprzętu. Również w tym przypadku można zastosować wyżej wymienione środki. Do odpływu wsypujemy sodę oczyszczoną i zalewamy ją gorącą wodą. Podobnie z boraksem. Na koniec należy włączyć cykl płukania.

image
Domowe sposoby na...

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Uwaga! Brudna zmywarka może być siedliskiem bakterii.

Jak czyścić zmywarkę?

Warto wprowadzić harmonogram czyszczenia zmywarki i rytuały, które zapewnią jej dłuższą żywotność. Dobrze jest dbać o to, aby w urządzeniu nie lądowały naczynia z resztkami jedzenia. 3-4 razy w miesiącu należy przemyć filtr, natomiast co tydzień czyścimy drzwi z zewnątrz oraz wewnątrz. Raz na dwa tygodnie szorujemy elementy, które da się wyjąć, myjemy główną komorę i za pomocą wykałaczki udrażniamy otwory natryskowe. Myjemy także kosze, śmigła i uszczelki.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:01