Po sezonie grzewczym warto zabrać się za odświeżenie wszystkich stref domu. Po zimie często zostają przykre niespodzianki w postaci pajęczyn, kurzu, a nawet pleśni. Cierpią na tym sprzęty i elementy dekoracyjne, zwłaszcza białe firanki. Należy je wymieniać co najmniej co 3-4 miesiące. Bezwzględnie trzeba stosować się do zaleceń producentów firanek, którzy dokładnie wyznaczają temperaturę prania czy stopień obrotów wirowania.
Patenty na białe firanki:
- pranie ręczne w płatkach mydlanych,
- przechowywanie firanek w papierze,
- po wypraniu rozwieszamy firanki na karniszu, aby wyschły,
- przed włożeniem firanek do bębna składamy je w kostkę,
- delikatne firany ze zdobieniami wkładamy do specjalnego worka na pranie lub poszewki,
- w pralce firanki pierzemy z niewielką ilością innych tekstyliów,
- wybieramy delikatny program prania (max. 30 stopni Celsjusza), najlepiej bez wirowania,
- przed praniem namaczamy firanki w wodzie o temperaturze 40 stopni Celsjusza.
Jak prać białe firanki – domowe sposoby
Warto wykorzystać kuchenne zapasy, np. sok z cytryny, który dodajemy do wody na czas moczenia wstępnego. Dzięki cytrynowej wkładce usuniemy także nieprzyjemne zapachy, np. z dymu papierosowego.
Kolejnym patentem jest zastosowanie proszku do pieczenia – opakowanie wsypujemy do 5 litrów wody, namaczamy w płynie materiał i czekamy 10-15 minut. W kolejnym kroku pierzemy firanę w pralce.
Są osoby które żółte zabarwienia na firankach likwidują przy pomocy… soli! 7 płaskich łyżek wystarczy na 5 litrów wody – w takiej mieszance moczymy już wypraną firankę. Następnie płuczemy ją i rozwieszamy na karniszu.
W tym zestawieniu nie może zabraknąć sody czyszczonej – dodajemy do klasycznego prania łyżeczkę tego wybielającego proszku i gotowe!
Fani pięknych białych firan nie mogą zapomnieć o occie – który jest niezwykle pomocny w wybieleniu firan! Wystarczy dolać pół szklanki octu do wody z proszkiem, w której namaczamy tkaninę. Ocet przeciwdziała także elektryzowaniu się materiału i go usztywnia.
Najbardziej zaskakującym wytrychem jest wykorzystanie właściwości skorupek jaj! Wrzucamy je do lnianego woreczka i dorzucamy do standardowego prania w pralce z proszkiem.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements