StoryEditorFotowoltaika 2024

Co się zmieni w dofinansowaniu fotowoltaiki w 2024 roku? Gdzie można uzyskać pieniądze?

Polska coraz śmielej wkracza na drogę zielonej energii i nic nie wskazuje na to, by ta transformacja miała się zatrzymać. Co więcej, fotowoltaika od lat jest wspierana z budżetu państwa. Również w 2024 roku będzie można otrzymać dofinansowanie na montaż takiej instalacji. Na jakich zasadach? Jakie programy będą działać?

Ile kosztuje fotowoltaika? 

Panele fotowoltaiczne zyskały w ostatnich latach ogromną popularność w Polsce. W dużej mierze przyczyniły się do tego programy rządowe, które wspierały finansowo instalowanie tego typu odnawialnego źródła energii. Dofinansowanie lub częściowy zwrot kosztów zachęciły wiele osób, bowiem kupno i montaż fotowoltaiki to inwestycja, która początkowo wymaga sporych nakładów finansowych. Jej koszt to obecnie około 15-30 tys. zł. W założeniu z czasem kwota ta zwróci się w niższych rachunkach za prąd. 

Czy w 2024 roku będzie program Mój Prąd? 

Wśród programów, które promowały i dofinansowywały montaż instalacji fotowoltaicznych, jednym z najważniejszych był Mój Prąd. W 2023 roku przeprowadzono nabór wniosków już po raz piąty. Koordynujące program Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że w 2024 roku czeka nas Mój Prąd 6.0. To dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych fotowoltaiką, bowiem w ostatniej odsłonie na mikroinstalację tego typu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 6 000 zł. Do tego dochodziły jeszcze dopłaty na powiększenie instalacji o kolejne urządzenia. W programie Mój Prąd nie obowiązuje kryterium dochodowe, a jedna osoba może starać się o pieniądze więcej niż raz pod warunkiem montażu kolejnych elementów instalacji. 

Mój Prąd 2024: jakie będą stawki? 

Choć MKiŚ zapowiedziało, że w 2024 roku program Mój Prąd znów będzie realizowany, na szczegóły przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Zostaną podane prawdopodobnie w czerwcu. Na tę chwilę nie wiadomo zatem, jakie stawki będą obowiązywały w szóstym naborze wniosków oraz czy pojawią się nowości w regulaminie bądź na liście inwestycji, na które można uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa. 

image
FOTO: Envato Elements

Czy z programu Czyste Powietrze można dofinansować fotowoltaikę? 

Kolejnym popularnym proekologicznym programem jest Czyste Powietrze. Skupia się on głównie na zadaniach związanych z odejściem od ogrzewania gospodarstw domowych w Polsce węglem oraz na termomodernizacji budynków. W związku z tym można w tym programie uzyskać wsparcie finansowe również na montaż fotowoltaiki. Ma ono formę pożyczki z 15-letnim terminem spłaty, która może pokryć do 100 proc. ponoszonych kosztów. Można uzyskać również bezzwrotną dopłatę, jednak tylko w wysokości do 50 proc. kosztów instalacji, nie więcej niż 9 tys. zł. 

Jakie są progi dochodowe w programie Czyste Powietrze? 

Warto pamiętać, że w odróżnieniu od programu Mój Prąd, w Czystym Powietrzu obowiązuje kryterium dochodowe. O dofinansowanie można się ubiegać, jeżeli dane gospodarstwo domowe nie przekracza określonych progów. W 2023 roku dla podstawowego poziomu dofinansowania nie można było uzyskać rocznego wynagrodzenia powyżej 135 tys. zł. 

Więcej na temat programu Czyste Powietrze 2024 przeczytasz tutaj: Program Czyste Powietrze 2024: jakie zmiany nas czekają? 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:20