StoryEditorNowości w 2024

Program Czyste Powietrze 2024: jakie zmiany nas czekają?

Program Czyste Powietrze od lat cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. W związku z tym wprowadzane są w nim zmiany, które mają przyciągnąć kolejnych chętnych. Nie inaczej będzie w 2024 roku. Czy czekają nas korzystne zmiany w tym programie? Kiedy będą wprowadzone?

Czym jest program Czyste Powietrze? 

Program Czyste Powietrze działa w Polsce od 2018 roku. Jego celem jest walka ze smogiem oraz nieekologicznymi źródłami ciepła. Program zakłada odejście od ogrzewania domów węglem a także termomodernizację budynków. Beneficjenci mogą starać się między innymi o pieniądze na wymianę starych pieców czy docieplenie domów. Czyste Powietrze jest koordynowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ma być realizowane do 2030 roku. 

Zmiany w dofinansowaniu pomp ciepła w programie Czyste Powietrze 

W 2024 roku w życie ma wejść kilka zmian, dotyczących programu Czyste Powietrze. Zmieni się między innymi dofinansowywanie pomp ciepła. Oczywiście nie zostaną one wykluczone z programu, jednak od tej pory pieniądze będzie można dostać tylko na montaż urządzeń, które uzyskały wpis na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Przeczytaj także: Pompy ciepła mają być kontrolowane w 2024 roku. Jest się czego obawiać? 

Konieczność przeprowadzenia odpowiednich badań i dostarczenia ich wyników, by uzyskać wpis na listę, będzie spoczywała na producentach i dystrybutorach pomp ciepła. 

Co się zmieni w dopłatach do kotłów na pellet w 2024 roku? 

W 2024 roku wprowadzone zostaną także zmiany dotyczące finansowania kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet drzewny. Podobnie jak w przypadku pomp ciepła, już niebawem dotację z Czystego Powietrza będzie można uzyskać tylko na kotły o podwyższonym standardzie, wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Zmiany w programie Czyste Powietrze: od kiedy? 

Nowości, które wprowadzono w programie Czyste Powietrze, nie są wdrażane od początku 2024 roku. Wejdą w życie dopiero za kilka miesięcy. Dofinansowanie na nowych zasadach będzie przyznawane od 1 kwietnia 2024. 

Czyste Powietrze 2024: jakie są kwoty dofinansowania? 

Wraz z nowym rokiem nie zmieniły się kwoty dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Oznacza to, że wciąż obowiązują następujące stawki: 

  • do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 
  • do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania, 
  • do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. 

Progi dochodowe przy podwyższonym dofinansowaniu wynoszą 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym, z kolei dla maksymalnego dofinansowania progi dochodowe to 1090 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych oraz 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 10:41