Jak rozwija się rynek pomp ciepła w Polsce?
Pompy ciepła są w Polsce dofinansowywane między innymi w ramach programu “Czyste powietrze”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic zatem dziwnego, że tych urządzeń jest w naszym kraju coraz więcej. Jak wykazał najnowszy raport Zero Carbon Analytics, Polska stała się najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Unii Europejskiej. W 2022 roku już 1/3 urządzeń grzewczych w kraju stanowiły właśnie pompy ciepła.
Jakie problemy generują pompy ciepła?
Rynkowi pomp ciepła przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK otrzymywał bowiem skargi związane z tymi urządzeniami. Wyniki kontroli są niepokojące: szacunki Izby Gospodarczej Urządzeń OZE wskazują na to, że nawet więcej niż połowa pomp ciepła na polskim rynku nie spełnia parametrów zadeklarowanych przez producenta. Kłopotem są głównie sprzęty sprowadzone z Chin, których rzeczywiste parametry techniczne bywają nieraz odległe od tego, co podano na karcie produktu i etykiecie energetycznej.
Jak wybrać dobrą pompę ciepła?
Proces wyboru pompy ciepła jest niełatwy, a nieuważny klient może łatwo się pomylić i kupić chińskie urządzenie, które jest co prawda atrakcyjne cenowo, ale pobiera dużo energii i jest słabej jakości. Warto być szczególnie ostrożnym i drążyć, skąd pochodzi zakupiona pompa ciepła, bowiem wiele firm działających w Polsce sprowadza towar z Chin, a następnie oznacza je własnym logo. Co więcej, część firm celowo zawyża ceny, by uzyskać więcej pieniędzy z programu “Czyste powietrze”. Z tego powodu dobrze zainteresować się nie tylko ofertą cenową, ale także historią danego przedsiębiorstwa, by mieć pewność, że nie przepłacimy za urządzenie gorszej jakości.
Kontrole pomp ciepła 2024: co będzie sprawdzane?
W 2024 roku w Unii Europejskiej będzie można instalować tylko pompy ciepła, które uzyskały certyfikat laboratoryjny. W związku z tym po nowym roku zaczną się kontrole, których celem będzie sprawdzenie jakości pomp ciepła. Posiadacze tych sprzętów nie mają jednak powodów do obaw: kontrolerzy odwiedzą producentów, nie użytkowników. Kontroli podlegać będzie szczególnie bezpieczeństwo oraz standardy techniczne urządzeń, co wynika z różnic pomiędzy deklarowanymi a rzeczywistymi parametrami.
Czy beneficjenci Czystego Powietrza powinni spodziewać się kontroli?
Choć pierwotnie media podały, że kontrole pomp ciepła po nowym roku będą przeprowadzane w domach, ich użytkownicy nie powinni się tym stresować. Rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdziła, że kontrolerzy nie odwiedzą domów. Kontrole skupią się na producentach tych urządzeń i nie obejmą ani osób, które samodzielnie sfinansowały instalację pompy ciepła, ani beneficjentów programu Czyste Powietrze.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements