StoryEditorBędą kontrole!

Pompy ciepła mają być kontrolowane w 2024 roku. Jest się czego obawiać?

Pompy ciepła zyskały w ostatnich latach ogromną popularność za sprawą różnych form dofinansowania. Polacy coraz chętniej inwestują w ten rodzaj źródeł energii, jednak nie wszystkie urządzenia spełniają wymagania techniczne. W związku z tym po nowym roku pompy ciepła będą kontrolowane. Czy posiadacze urządzeń mają się czym stresować?

Jak rozwija się rynek pomp ciepła w Polsce? 

Pompy ciepła są w Polsce dofinansowywane między innymi w ramach programu “Czyste powietrze”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic zatem dziwnego, że tych urządzeń jest w naszym kraju coraz więcej. Jak wykazał najnowszy raport Zero Carbon Analytics, Polska stała się najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Unii Europejskiej. W 2022 roku już 1/3 urządzeń grzewczych w kraju stanowiły właśnie pompy ciepła. 

Jakie problemy generują pompy ciepła? 

Rynkowi pomp ciepła przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK otrzymywał bowiem skargi związane z tymi urządzeniami. Wyniki kontroli są niepokojące: szacunki Izby Gospodarczej Urządzeń OZE wskazują na to, że nawet więcej niż połowa pomp ciepła na polskim rynku nie spełnia parametrów zadeklarowanych przez producenta. Kłopotem są głównie sprzęty sprowadzone z Chin, których rzeczywiste parametry techniczne bywają nieraz odległe od tego, co podano na karcie produktu i etykiecie energetycznej. 

Jak wybrać dobrą pompę ciepła? 

Proces wyboru pompy ciepła jest niełatwy, a nieuważny klient może łatwo się pomylić i kupić chińskie urządzenie, które jest co prawda atrakcyjne cenowo, ale pobiera dużo energii i jest słabej jakości. Warto być szczególnie ostrożnym i drążyć, skąd pochodzi zakupiona pompa ciepła, bowiem wiele firm działających w Polsce sprowadza towar z Chin, a następnie oznacza je własnym logo. Co więcej, część firm celowo zawyża ceny, by uzyskać więcej pieniędzy z programu “Czyste powietrze”. Z tego powodu dobrze zainteresować się nie tylko ofertą cenową, ale także historią danego przedsiębiorstwa, by mieć pewność, że nie przepłacimy za urządzenie gorszej jakości. 

Kontrole pomp ciepła 2024: co będzie sprawdzane? 

W 2024 roku w Unii Europejskiej będzie można instalować tylko pompy ciepła, które uzyskały certyfikat laboratoryjny. W związku z tym po nowym roku zaczną się kontrole, których celem będzie sprawdzenie jakości pomp ciepła. Posiadacze tych sprzętów nie mają jednak powodów do obaw: kontrolerzy odwiedzą producentów, nie użytkowników. Kontroli podlegać będzie szczególnie bezpieczeństwo oraz standardy techniczne urządzeń, co wynika z różnic pomiędzy deklarowanymi a rzeczywistymi parametrami. 

Czy beneficjenci Czystego Powietrza powinni spodziewać się kontroli? 

Choć pierwotnie media podały, że kontrole pomp ciepła po nowym roku będą przeprowadzane w domach, ich użytkownicy nie powinni się tym stresować. Rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdziła, że kontrolerzy nie odwiedzą domów. Kontrole skupią się na producentach tych urządzeń i nie obejmą ani osób, które samodzielnie sfinansowały instalację pompy ciepła, ani beneficjentów programu Czyste Powietrze.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 18:17