StoryEditorŚnieg na panelach

Co zrobić, gdy panele fotowoltaiczne są pod śniegiem?

30.11.2022., 15:30h

Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. W związku z ich eksploatacją pojawia się sporo pytań i zagwozdek. Na przykład, jak zachować się w przypadku śniegu zakrywającego panele? Czyścić, czy nic nie robić?

W Polsce możemy już mówić o fotowoltaicznym boomie. Dzięki energii odnawialnej zyskujemy przede wszystkim niezależność od dostawców prądu i stale rosnących cen, możliwość generowania oszczędności i działanie na rzecz ochrony środowiska. Okazuje się, że na koniec września 2022 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 11 061,2 MW, czyli o 74,3 proc. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku, kiedy zanotowano 6344,3 MW.

Czy należy usuwać śnieg z paneli fotowoltaicznych?

Właściciele paneli fotowoltaicznych nie zawsze wiedzą, jak postępować w razie opadów śniegu. Czy samodzielnie usunąć śnieg, czy zostawić go i poczekać aż sam stopnieje? Istnieje przeświadczenie, że zalegający śnieg, zmniejszy efektywność modułów fotowoltaicznych.

Czy śnieg ma wpływ na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych?

Oczywiście, że tak. Promieniowanie słoneczne dociera do modułów tylko częściowo, w związku z czym energia jest generowana w mniejszych ilościach. Ale tak naprawdę wszystko zależy od ilości i grubości pokrywy śnieżnej. W naszym kraju już od wielu lat, śniegu jest jak na lekarstwo, zatem nie ma się czym niepokoić. Ta ilość nie może zaszkodzić funkcjonowaniu PV.  Największe znaczenie ma przecież nasłonecznienie, a zimą raczej nie ma zbyt wiele słońca. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały rok, wpływ śniegu na produkcję energii przez fotowoltaikę jest znikomy – 70-80% całkowitej rocznej produkcji przypada na okres od kwietnia do września.

image
Zdrowe ogrzewanie

Czy maty i folie grzewcze zastąpią piece kaflowe? Czy sprawdzą się na wsi?

Zalety śniegu na panelach

Zalegający śnieg to nie tylko zmartwienie. Ma on swoje pozytywne strony. Zsuwając się z modułów, usuwa zabrudzenia i zbiera ze sobą wszelkie nagromadzone nieczystości. To dlatego na wiosnę PV jest czyste! Lśniące panele będą w stanie wyprodukować więcej energii w czasie, kiedy jest to najbardziej opłacalne. 

Czy należy samodzielnie odśnieżać instalację fotowoltaiczną?

Eksperci odradzają usuwanie śniegu z instalacji fotowoltaicznej w czasie zimy na własną rękę. Należy po prostu przeczekać ten czas, aż do momentu gdy śnieg sam stopnieje. Ogniwa wydzielają ciepło, przyspieszając topnienie, dlatego śnieg nie zalega długo na panelach. Gdyby ktoś jednak chciał pomóc temu procesowi, powinien działać niezwykle ostrożnie, by nie zarysować powierzchni. Samodzielne czyszczenie jest możliwe, gdy śnieg jest sypki, a nie zbity. Ale pamiętajmy! Należy robić to bardzo delikatnie i ostrożnie. Choć specjaliści mówią jednym głosem – lepiej poczekać. Nigdy nie czyścimy paneli, gdy śnieg jest zmarznięty. Tutaj potrzeba profesjonalnych firm z odpowiednim sprzętem.

Należy też wziąć pod uwagę typ instalacji. Sprawa jest jasna w przypadku fotowoltaiki na dachu z zainstalowanymi pod dużym kątem modułami – najprawdopodobniej śnieg zsunie się bardzo szybko i nie będzie problemu. Jeśli są one umieszczone na płasko, samoistne czyszczenie bywa utrudnione. Śnieg i tak stopnieje, choć zajmie to więcej czasu.

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 13:09