StoryEditorModuły fotowoltaiczne a śnieg

Czy panele fotowoltaiczne zimą są wydajne?

13.12.2023., 12:00h
Montaż modułów fotowoltaicznych (PV) to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej Polaków. To dobry sposób na to, aby wspomóc ochronę środowiska i obniżyć rachunki za prąd. Czy w naszym kraju zima jest przeszkodą dla dobrej wydajności PV?

Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, bez względu na pogodę. Rzecz jasna – latem będą wytwarzały więcej energii niż zimą, ale to nie znaczy, że w okresie jesienno-zimowym przestają pracować! Warunki atmosferyczne nie mogą stanowić wielkiej przeszkody w ich prawidłowym funkcjonowaniu – w przeciwnym razie ich montaż nie miałby sensu. Panele fotowoltaiczne są dogłębnie testowane – muszą być odporne na działanie wielu niesprzyjających warunków pogodowych i środowiskowych, jak mocny deszcz, silny wiatr, śnieg, grad czy mróz. Podczas testów producenci badają odporność PV, wystawiając je na silne i agresywne okoliczności. Moduły powinny wytrzymać nawałnice, śnieżyce, minusowe temperatury, czy śnieg.

Panele fotowoltaiczne zimą i latem

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię bez względu na porę roku, nawet jeśli promieniowania słonecznego jest mniej. Słońce świeci słabiej, ale i tak dostarcza energię. Zimą instalacja o mocy 1kW średnio produkuje około 60 kWh, wartość spada w grudniu i styczniu do ok. 20-30 kWh. Natomiast latem możemy pozyskać ok. 140-180 kWh miesięcznie.

image
Przyczyny pożarów fotowoltaiki

Pożary fotowoltaiki – jak im zaradzić?

Moduły fotowoltaiczne – kiedy nie wytwarzają prądu?

Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu w nocy, przy silnym zachmurzeniu i mgle, gdy panele są całkowicie pokryte śniegiem lub szronem, przy braku napięcia w sieci zasilającej budynek z zakładu energetycznego.

Śnieg a funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych

Zalegający śnieg na panelach zmniejsza efektywność modułów fotowoltaicznych, ponieważ promieniowanie słoneczne dociera do modułów tylko częściowo. Sporo zależy także od ilości i grubości pokrywy śnieżnej. Ilość śniegu, jaka jest charakterystyczna dla naszego klimatu, nie powinna jednak zaszkodzić funkcjonowaniu PV.

Czy należy odśnieżać fotowoltaikę na dachu?

Najlepiej tego nie robić – śnieg na fotowoltaice sam zsunie się i dodatkowo wyczyści powierzchnię, bo zabiera ze sobą rozmaite zabrudzenia. W Polsce montuje się panele pod kątem nachylenia od 30 do 45°, co ułatwia samoistne zsuwanie się śniegu z powierzchni PV. Moduły fotowoltaiczne mogą także pracować w temperaturze -40 stopni.

oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. maj 2024 08:07