StoryEditorPrzyczyny pożarów fotowoltaiki

Pożary fotowoltaiki – jak im zaradzić?

05.12.2023., 12:00h
Choć pożary paneli fotowoltaicznych są w Polsce rzadkością, zdarzają się, niosąc ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia domowników. Jak reagować w takiej kryzysowej sytuacji?

Użytkowanie urządzeń elektrycznych niesie ze sobą ryzyko pożaru czy wybuchu, również w przypadku paneli fotowoltaicznych. W razie pożaru należy zadzwonić niezwłocznie na odpowiedni numer alarmowy (112) i zaznaczyć, że źródłem pożaru mogą być panele fotowoltaiczne. Przybyłym na miejsce zdarzenia strażakom trzeba objaśnić lokalizację głównego wyłącznika prądu, inwertera i skrzynki z zabezpieczeniami, dobrze jest mieć pod ręką cały projekt, który wskaże umiejscowienie wszystkich kabli.

Panele fotowoltaiczne – co powinno zmartwić?

Czasami szwankująca instalacja zaczyna wydawać dziwne dźwięki, a nawet niecodzienny zapach – to wyraźny znak, że należy wykonać przegląd fotowoltaiki. Można skorzystać z usług firm zajmujących się tego typu analizami.

Pożary fotowoltaiki w Polsce 

Portal android.com.pl informuje, że Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach wyliczyła, że na terenie województwa od stycznia 2022 roku jeden pożar był prawdopodobnie spowodowany wadliwą instalacją fotowoltaiczną, natomiast komenda w Krakowie podaje, że od 1 stycznia do 2 listopada 2023 roku było już 6 pożarów, których przyczyną była fotowoltaika. Z informacji z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu wynika, że tendencja jest wzrostowa, ponieważ w 2020 roku zanotowano 10 pożarów, których przyczyną były panele fotowoltaiczne, a w 3 pierwszych kwartałach 2023 roku aż 18 takich zdarzeń!

Panele fotowoltaiczne – jaka gaśnica jest najlepsza?

Pożary o mniejszym zasięgu gaszone są przy pomocy gaśnic proszkowych (ABC) lub pianowych (AB), większy ogień – wodą, pianą sprężoną (CAFS) lub proszkiem gaśniczym. Na rynku pojawiły się środki chemiczne, które blokują dopływ światła i zmniejszają wytwarzanie energii przez panele, co jest bardzo pomocne w czasie pożaru. Można wybrać też gaśnice dedykowane gaszeniu modułów fotowoltaicznych, czy okablowania. Strażacy zalecają zakup gaśnicy proszkowej zawierającej co najmniej 4 kg proszku gaśniczego. Tym sposobem można gasić pożar instalacji elektrycznych z odległości co najmniej 1 metra. Pamiętajmy, prócz poparzenia uczestnicy zdarzenia, domownicy czy strażacy są także narażeni na porażenie prądem, upadek z wysokości czy zatrucie.

Przyczyny pożarów fotowoltaiki

Najczęściej są to wady instalacji elektrycznych, ale także przyczyną mogą być niesprzyjające czynniki zewnętrzne (pogoda, gryzonie, ptaki), błędy montażowe lub projektowe (np. źle dobrane komponenty, zbyt mała odległość pomiędzy dachem a instalacją, zła jakość poszczególnych elementów). Mogą zapalić się inwertery, skrzynki elektryczne, moduły PV, falownik, strona DC i AC, a nawet może dojść do zapłonu magazynu energii.

PV – jakie bezpieczne?

Najbezpieczniejszą formą czerpania energii ze słońca stanowią instalacje wolnostojące na gruncie przed domem lub w jego pobliżu. Dlaczego? Ewentualny ogień nie przedostaje się bezpośrednio do wnętrza budynku, w którym przebywają gospodarze i domownicy. Zagrożenie życia i zdrowia jest dużo mniejsze.

 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: android.com.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 12:47