StoryEditorWażne oznakowanie

Ważny apel strażaków do osób, które mają panele fotowoltaiczne

15.12.2022., 14:00h

Na dachach polskich domów coraz częściej dostrzegamy panele fotowoltaiczne. To sposób na oszczędzanie pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej i korzystanie ze źródeł odnawialnej energii. Bycie ekologicznym to pozytywna moda. Istnieją jednak pewne zagrożenia wynikające z montażu fotowoltaiki. Jakie?

Kłopot pojawia się w razie pożaru. To dlatego straż pożarna apeluje do właścicieli budynków z panelami fotowoltaicznymi. W ich rękach leży bezpieczeństwo strażaków i dalsze losy ratowanej posesji.

Fotowoltaika a pożary

Ilość pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne stanowi niewielki procent w stosunku do wszystkich pożarów. Jeśli panele są prawidłowo zamontowane, nie stanowią zagrożenia. Ale jak każdy system mogą ulec zapaleniu. Zwarcie w instalacji, uderzenie pioruna bądź złe wykonanie samej instalacji to główne przyczyny potencjalnego wypadku. Zwarcie może nastąpić w panelach fotowoltaicznych słabej jakości i gdy zabezpieczenia elektryczne systemu są źle dobrane. Zagrożenie w takiej niebezpiecznej sytuacji wzrasta, ponieważ pomimo odłączenia falownika od sieci elektroenergetycznej, panele nadal generują napięcie, co stanowi zagrożenie dla ludzi i strażaków. 

Ważne informacje o PV 

Okazuje się, że panele fotowoltaiczne nie zawsze są widoczne, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia i paniki. Aby poprawić bezpieczeństwo strażaków, należy poinformoawać ich o istnieniu PV, np. w postaci dedykowanego oznakowania. Jest to znak graficzny (PN-EN 60364-7-712), który powinien być umieszczony:

  • w złączu instalacji elektrycznej,
  • w miejscu pomiaru, jeżeli jest oddalony od złącza,
  • w jednostce odbiorcy lub tablicy rozdzielczej, do której podłączone jest zasilanie z falownika,
  • w miejscu widocznym, gwarantującym skuteczne powiadomienie, np. na ogrodzeniu posesji.
image
FOTO: Gov.pl

Właściciel instalacji fotowoltaicznej powinien zatem sam zadbać o to, by posesja była odpowiednio oznakowana. Naklejka jest dostępna na stronie rządowejInformacja powinna być także przekazana jak najszybciej ratownikom. Stosowne tabliczki na ogrodzenie i naklejki na urządzenia oraz skrzynki przyłączeniowe energii elektrycznej na pewno pozytywnie wpłyną na przebieg gaszenia pożaru.

image
Śnieg na panelach

Co zrobić, gdy panele fotowoltaiczne są pod śniegiem?

Co należy wiedzieć i o czym poinformować strażaka podczas akcji ratowniczej:

  • gdzie umieszczone są moduły fotowoltaiczne, inne elementy instalacji PV i skrzynka przyłączeniowa sieci elektroenergetycznej,
  • czy instalacja wyposażona jest w magazyny energii (akumulatory) oraz gdzie jest ich umiejscowienie,
  • czy w obiekcie znajduje się plan urządzenia fotowoltaicznego (instalacji fotowoltaicznej) dla ekip ratowniczych,
  • w jakie zabezpieczenia wyposażona jest instalacja PV,
  • jaki jest przebieg tras kablowych prądu stałego DC, od modułów fotowoltaicznych do falownika oraz od falownika do rozdzielni elektrycznej w budynku.

Posiadaczom instalacji fotowoltaicznej zaleca się również zakup gaśnicy proszkowej zawierającej co najmniej 4kg proszku gaśniczego. Proszek gaśniczy umożliwia bezpieczne gaszenie instalacji elektrycznych z odległości co najmniej  jednego metra. 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: Gov.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 17:27