StoryEditorPV w Polsce

Zmiany w systemie rozliczania prądu z fotowoltaiki. O co chodzi?

19.12.2023., 12:00h
Nowy rząd proponuje system rozliczania dużo bardziej korzystny dla przydomowej fotowoltaiki. Dzięki tym rozwiązaniom inwestycja miałaby zwrócić się już w ciągu 7 lat. O jakich pomysłach mowa?

Właściciele fotowoltaiki rozliczani na zasadzie net-billingu mogą liczyć na korzystne zmiany. Są to osoby, które montowały panele fotowoltaiczne (PV) po 31 marca 2022 roku. Wcześniej zainstalowane moduły są rozliczane za prąd wpuszczany do sieci systemem zwanym net-meteringiem, który jest bardziej korzystny: – Ta zmiana spowodowała, że właściciele przydomowych instalacji, objęci nowym systemem rozliczeń, sprzedają prąd do sieci za 40 gr za 1 kilowatogodzinę (kWh), a kupują ją z sieci za 1,3 zł za kWh – podkreślał podczas kampanii wyborczej Przemysław Babiński, jeden z ekspertów Koalicji Obywatelskiej ds. odnawialnych źródeł energii (cyt. za portalsamorzadowy.pl). To także przyczyna spadku liczby nowych przydomowych PV. Chodzi o to, że stawki za generowany prąd, który przedostaje się do sieci w przypadku net-billingu są za niskie, aby inwestycja szybciej się zwracała. Nie każdy posiada przecież magazyny energii, dzięki którym można przechować prąd i zużyć go na własne potrzeby w dogodnym dla siebie momencie.

Nowe zasady korzystania z fotowoltaiki

Wśród haseł wyborczych znalazły się te związane z energią odnawialną. Koalicja Obywatelska obiecała, że użytkownicy PV objęci net-billingiem zostaną lepiej potraktowani. To jeden z ważniejszych punktów programu wyborczego KO, dlatego te zmiany będą wprowadzone w pierwszych 100 dniach po zmianie władzy.

image
Przyczyny pożarów fotowoltaiki

Pożary fotowoltaiki – jak im zaradzić?

Zmiany dla właścicieli fotowoltaiki

Nowe warunki proponowane przez KO mają przede wszystkim być korzystne dla osób, które zdecydowały się już na założenie paneli fotowoltaicznych. Powinny też zachęcić tych, który nie wiedzą, jaką decyzję podjąć.

Proponowane zmiany:

  • wprowadzenie minimalnej, gwarantowanej ceny za prąd trafiający do sieci, a produkowany przez PV, które są objęte net-billingiem,
  • stawka ta ma przyspieszyć zwrócenie inwestycji i oszacowanie jej opłacalności – ma to nastąpić w ciągu siedmiu lat,
  • kontynuacja programu Mój Prąd,
  • atrakcyjny kredyt 0 procent przeznaczony na termomodernizację, założenie fotowoltaiki, pompy ciepła i magazynów energii.

Produkcja prądu w Polsce

Rzecznik Greenpeace Polska – Marek Józefiak przekazał dane dotyczące produkcji prądu w naszym kraju: – W tym roku produkcja prądu z fotowoltaiki wzrośnie o prawie 60% w stosunku do 2022 roku. Od stycznia do końca listopada tego roku fotowoltaika dała nam prawie 13 TWh (terawatogodzin). Dla porównania elektrownia Turów wyprodukowała w całym 2022 roku 11 TWh. Jeszcze w 2020 roku w ciągu całego roku wyprodukowano u nas tylko 1,3 TWh z elektrowni słonecznych. Z kolei w TYM roku tylko w maju produkcja wyniosła 1,9 TWh. W tym roku miesiącami z najwyższą produkcją energii ze słońca były maj, czerwiec i lipiec (po 1,9 TWh). W styczniu produkcja z fotowoltaiki wyniosła tylko 0,2 TWh. Co ciekawe, jeśli zsumujemy miesięczną produkcję z fotowoltaiki i wiatraków, to okazuje się, że dostarczały one podobną ilość prądu we wszystkich miesiącach tego roku – od 2,6 TWh w lutym i listopadzie do 3,3 TWh w maju i październiku – czytamy na profilu na platformie X (Twitter) Marka Józefiaka.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: Portal Samorządowy

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 00:59