Słońce jest idealnym źródłem energii odnawialnej, dlatego warto wykorzystać je do produkowania prądu na własny użytek. W Polsce mamy wysokie nasłonecznienie, nawet w porównaniu do krajów, gdzie słońce świeci niemal każdego dnia. To dlatego jesteśmy w stanie wytworzyć tak dużo prądu, aby przydał się do codziennego korzystania z urządzeń elektrycznych. Niezależność energetyczna, jaką dają panele PV, pozwala na całkowite odcięcie się od dostawców prądu i kapryśnych cen energii.
Fotowoltaika w praktyce
Nic dziwnego, że coraz więcej obywateli decyduje się na panele fotowoltaiczne na dachu własnego domu lub w ogrodzie. Choć to spora inwestycja, to pamiętajmy, że zwraca się po kilku latach, więc warto. Zalety ekonomiczne to nie wszystko. Przede wszystkim działamy ekologicznie i zaczynamy mieć realny wpływ na środowisko naturalne. Warto skorzystać z programów, które oferują opcje dofinansowania na montaż całego systemu.
Fotowoltaika w Polsce
Panele fotowoltaiczne to konstrukcja bezpieczna i odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Ich działanie jest nienachalne. Wokół rozliczania prądu w ramach fotowoltaiki narosło sporo mitów i nieporozumień. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajęło stanowisko, że nie powróci do rozliczania prosumentów w systemie net-metering. Przypomnijmy, że w ramach tego rodzaju rozliczenia właściciel fotowoltaiki był równocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej, a wytwarzaną energię we własnej fotowoltaice dostarczał do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Dzięki temu wyprodukowany latem prąd mógł zaspokoić potrzeby także zimą bez żadnej dopłaty!
Fotowoltaika i rozliczanie godzinowe
System net-billingu obowiązujący osoby, które założyły panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 roku, zakłada rozliczenie wartości, a nie ilości energii elektrycznej. Energia elektryczna jest sprzedawana oraz kupowana, a do 30 czerwca 2024 roku będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego. Od 1 lipca 2024 roku wartość energii wprowadzonej do sieci będzie ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego. Stawki będą ustalane przez Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), a na stronie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) będzie można sprawdzić ceny energii elektrycznej. I to rozwiązanie ma być korzystniejsze dla prosumentów.
Nowy system rozliczania od 1 lipca 2024 roku
Ta zmiana ma zachęcić do zużywania większej ilości prądu w ciągu dnia, bo wtedy najwięcej energii pochodzi wprost ze słońca. Dzięki nowoczesnym aplikacjom i systemom smart można ustawić działanie wielu urządzeń i zaprogramować je tak, aby pracowały w trybie dziennym, nawet podczas nieobecności domowników. Można też skorzystać z magazynowania energii, co niweluje zagrożenie pobierania drogiej energii z nocy. Przechowana energia może być wykorzystana w domu, nawet wtedy gdy słońca już nie ma.
Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło. Gov.pl