StoryEditorFotowoltaika w Polsce

Nowy system rozliczania fotowoltaiki. Czy prąd będzie droższy?

18.03.2024., 14:27h
Czy ostatnie koncepcje dotyczące rozliczania energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne będą korzystne dla prosumentów. Na czym mają polegać?

Słońce jest idealnym źródłem energii odnawialnej, dlatego warto wykorzystać je do produkowania prądu na własny użytek. W Polsce mamy wysokie nasłonecznienie, nawet w porównaniu do krajów, gdzie słońce świeci niemal każdego dnia. To dlatego jesteśmy w stanie wytworzyć tak dużo prądu, aby przydał się do codziennego korzystania z urządzeń elektrycznych. Niezależność energetyczna, jaką dają panele PV, pozwala na całkowite odcięcie się od dostawców prądu i kapryśnych cen energii.

Fotowoltaika w praktyce

Nic dziwnego, że coraz więcej obywateli decyduje się na panele fotowoltaiczne na dachu własnego domu lub w ogrodzie. Choć to spora inwestycja, to pamiętajmy, że zwraca się po kilku latach, więc warto. Zalety ekonomiczne to nie wszystko. Przede wszystkim działamy ekologicznie i zaczynamy mieć realny wpływ na środowisko naturalne. Warto skorzystać z programów, które oferują opcje dofinansowania na montaż całego systemu. 

Fotowoltaika w Polsce

Panele fotowoltaiczne to konstrukcja bezpieczna i odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Ich działanie jest nienachalne. Wokół rozliczania prądu w ramach fotowoltaiki narosło sporo mitów i nieporozumień. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajęło stanowisko, że nie powróci do rozliczania prosumentów w systemie net-metering. Przypomnijmy, że w ramach tego rodzaju rozliczenia właściciel fotowoltaiki był równocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej, a wytwarzaną energię we własnej fotowoltaice dostarczał do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Dzięki temu wyprodukowany latem prąd mógł zaspokoić potrzeby także zimą bez żadnej dopłaty!

image
Fotowoltaika 2024

Co się zmieni w dofinansowaniu fotowoltaiki w 2024 roku? Gdzie można uzyskać pieniądze?

Fotowoltaika i rozliczanie godzinowe

System net-billingu obowiązujący osoby, które założyły panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 roku, zakłada rozliczenie wartości, a nie ilości energii elektrycznej. Energia elektryczna jest sprzedawana oraz kupowana, a do 30 czerwca 2024 roku będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego. Od 1 lipca 2024 roku wartość energii wprowadzonej do sieci będzie ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego. Stawki będą ustalane przez Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), a na stronie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) będzie można sprawdzić ceny energii elektrycznej. I to rozwiązanie ma być korzystniejsze dla prosumentów.

Nowy system rozliczania od 1 lipca 2024 roku

Ta zmiana ma zachęcić do zużywania większej ilości prądu w ciągu dnia, bo wtedy najwięcej energii pochodzi wprost ze słońca. Dzięki nowoczesnym aplikacjom i systemom smart można ustawić działanie wielu urządzeń i zaprogramować je tak, aby pracowały w trybie dziennym, nawet podczas nieobecności domowników. Można też skorzystać z magazynowania energii, co niweluje zagrożenie pobierania drogiej energii z nocy. Przechowana energia może być wykorzystana w domu, nawet wtedy gdy słońca już nie ma.

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło. Gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 12:33