StoryEditorCzyste powietrze

Są nowe normy jakości powietrza – a co z wymianą „kopciuchów”?

23.10.2024., 12:10h

Głosowanie państw Unii Europejskiej przynosi znaczące zmiany w kwestii zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Modyfikacje te staną się prawdopodobnie przyczyną utrzymania pomocy przy likwidacji tzw. „kopciuchów”. Jakie normy przyjęto?

Spis treści:

Nowe normy czystości powietrza

Złej jakości powietrza a zdrowie

Nowe normy a wymiana „kopciuchów”

Nowe normy jakości powietrza będą obowiązywać od 2030 roku. Jest zatem nieco czasu na to, aby przygotować obywateli państw członkowskich na przykład na zakup bardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. W Polsce wciąż jest sporo tzw. „kopciuchów” emitujących niebezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego substancji. Nowe, bardziej ekologiczne rozdanie, ma zapewnić mieszkańcom Unii Europejskiej dużo bardziej czyste powietrze.

Nowe normy czystości powietrza

Chodzi oczywiście o zaniżenie granicy wartości zanieczyszczeń, które są dopuszczalne. Jak podaje polskialarmsmogowy.pl:

  • pyły PM 2.5 średniorocznie z 20 ug/3 do 10 ug/m3,
  • PM10 z 40 na 20 ug/m3,
  • tlenki azotu z 40 na 20 ug/m3.

Novum są dobowe limity stężenia PM2.5: 25 ug/m3.

Złej jakości powietrza a zdrowie

Te zmiany są podyktowane analizami Światowej Organizacji Zdrowia. Europejska Agencja Środowiska podała, że w 2021 roku w UE pyły zawieszone PM2.5 były przyczyną 253 000 zgonów (głównie choroby serca), natomiast tlenki azotu pochodzące z silników spalinowych spowodowały 52 000 zgonów. W naszym kraju każdego roku skażone powietrze uśmierca nawet ponad 40 tysięcy.

Nowe normy a wymiana „kopciuchów”

Czy Polska jest gotowa na walkę z zanieczyszczonym powietrzem? – To dobra wiadomość dla mieszkańców naszego kraju. Polska, jako jedno z państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem będzie musiała podjąć znaczący wysiłek, żeby dostosować się do nowych regulacji w ciągu najbliższych lat. W Polsce stężenie PM2.5 mierzymy w 136 miejscowościach, ale tylko w 6 z nich spełnione są nowe normy. Podniesienie standardów czystości powietrza oznacza przede wszystkim konieczność przyspieszenia wymiany “kopciuchów” – analizuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego (cyt. za polskialarmsmogowy.pl).

Przeczytaj także: Więcej pieniędzy w programie „Energia dla wsi”! Od kiedy nabór?

W naszym kraju funkcjonuje przecież Program Czyste Powietrze dofinansowujący wymianę nieekologicznych pieców. Obecnie w Polsce pozostało do wymiany jeszcze ponad dwa miliony „kopciuchów”. Zatem jest o co powalczyć. Na wsiach prawdopodobnie pomocą będzie utrzymanie dotacji z Programu Czyste Powietrze – aby wesprzeć właścicieli domów jednorodzinnych w zakupie nowoczesnego ogrzewania, w miastach natomiast rząd stanie przed wyzwaniami związanymi z ograniczeniem emisji szkodliwych substancji związanych na przykład ze spalinami.

Źródło: polskialarmsmogowy.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. październik 2024 16:07