StoryEditorUwaga, są kary!

Surowe kary za pompę ciepła czy klimatyzację. Za co można pójść do więzienia?

04.12.2022., 18:00h

Hałas może przyczynić się nie tylko do zatargu z sąsiadami, ale także eskalować, włączając policję do rozwiązania sporu. Nikt nie lubi zakłócania spokoju, dlatego warto bacznie przyjrzeć się urządzeniom, w które się zaopatrujemy, czy na pewno funkcjonują zgodnie z przepisami i czy nie przeszkadzają osobom mieszkającym w pobliżu ich działania.

Kodeks Wykroczeń (art. 51 par. 1) mówi: "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". Miał się o tym przekonać przedsiębiorca, który z powodu zbyt hałaśliwego klimatyzatora został ukarany grzywną w wysokości 500 złotych. To sprawa z Giżycka z 2021 roku (przytacza ją serwis globenergia.pl). W tym przypadku przyczyną hałasu był zły montaż urządzenia. Sąd uznał przedsiębiorcę za winnego zarzucanego czynu z art. 51 par. 1 k.w. Dodatkowo został on obciążony  kosztami sądowymi i zastępstwa procesowego.

Jakie kary grożą za zakłócanie spokoju?

Rozpiętość jest dość szeroka. Za przewinienie grozi od 5 do 30 dni aresztu, kara grzywny od 20 do 5000 zł plus koszty sądowe, a także do 30 dni ograniczenia wolności.

Hałasujące pompy ciepła – jak temu zaradzić?

Nie tylko klimatyzacja generuje hałas. Także pompy ciepła mogą być źródłem nieprzyjemnych dźwięków. To przecież  skomplikowane urządzenie, w których może nieprawidłowo działać sprężarka, czy np. wentylatory. Niedozwolone odgłosy są skutkiem nieprawidłowego montażu pompy. Właśnie wtedy może zakłócać spokój mieszkańców budynku.

Jaki poziom decybeli jest dozwolony?

Rozporządzenie Ministra Środowiska jednoznacznie określa normy. Na granicy posesji, w zabudowie jednorodzinnej maksymalny poziom hałasu w ciągu dnia nie może być wyższy niż 50 dB(A), natomiast w nocy nie wyższy niż 40 dB(A). Warto prześledzić dane techniczne zakupionych sprzętów właśnie pod tym kątem.

Jak sprawdzić poziom hałasu?

Okazje się, że poziom wydawanych dźwięków można też sprawdzić specjalnym urządzeniem — miernikiem hałasu. Za jego pomocą jesteśmy w stanie zweryfikować, czy ilość decybeli, która pochodzi od zamontowanego sprzętu nie przekracza dopuszczalnego pułapu.  

image
Pompy ciepła

Ile może kosztować ogrzanie domu pompą ciepła?

W związku z tym, że pompy ciepła są ostatnio bardzo popularne w naszym kraju, ponieważ w połączeniu z fotowoltaiką pomagają w zmniejszaniu rachunków za prąd, znalazły się celowniku. Źle zamontowane mogą zakłócać spokój sąsiadom i stać się zarzewiem nieprzyjemnego konfliktu.

Dofinansowanie do prądu

Przypominamy, że już można ubiegać się o dodatek elektryczny. Ile wynosi?

  • 1000 zł - dla osób wykorzystujących do ogrzewania urządzenia na prąd, np. pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery; jeżeli zużycie prądu nie przekroczyło 5 MWh.
  • 1500 zł - gdy zużycie prądu w 2021 roku przekroczyło 5 MWh, czyli 5000 kWh.

Angelika Drygas

Fot. pixabay

Źródło: Globenergia

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:54