StoryEditorWsparcie finansowe

Dopłaty do prądu to już fakt! Jak zdobyć 1500 zł dodatku energetycznego?

28.11.2022., 17:00h

Już od najbliższego czwartku można wnioskować o dodatek energetyczny, przeznaczony dla osób, które ogrzewają swoje domy prądem. Ile wynosi wsparcie? Kiedy i gdzie należy składać wnioski?

Dodatek energetyczny to wsparcie dla gospodarstw domowych, które używają energię elektryczną (w tym pompę ciepła) do ogrzewania mieszkań i domów. To pomoc w dobie kryzysu energetycznego i szalejącej inflacji. Już od 1 grudnia będzie można złożyć stosowny wniosek.

Wniosek o dopłatę do prądu 2022

Na każde gospodarstwo zamieszkujące w jednym domu przysługuje jeden dodatek elektryczny. Właściciele domów, którzy mają fotowoltaikę nie dostaną dodatku, nawet jeśli mają pompę ciepła: "W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje".

Ta forma wsparcia nie przysługuje również gospodarstwom, które już wcześniej wnioskowały o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła, jak pellet, gaz LPG, drewno czy olej opałowy. 

Co zrobić, aby otrzymać dodatek elektryczny? 

Dodatek elektryczny jest związany z adresem, czyli jeden przysługuje jednorazowo na jeden adres. Chyba że chodzi o gospodarstwa domowe żyjące pod jednym adresem, ale które mają dwa różne źródła ogrzewania. Czytamy w przepisach: "jeśli pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to każdemu z tych gospodarstw domowych będzie przyznany dodatek elektryczny".

Dodatek elektryczny – ile wynosi?

  • 1000 zł - dla osób wykorzystujących do ogrzewania urządzenia na prąd, np. pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery; jeżeli zużycie prądu nie przekroczyło 5 MWh.
  • 1500 zł - gdy zużycie prądu w 2021 roku przekroczyło 5 MWh, czyli 5000 kWh.

Jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku o 1500 zł?

Aby dostać podwyższoną kwotę dodatku, trzeba udokumentować zużycie prądu, dołączając do wniosku rachunki za prąd za 2021 rok. Wszystkie rachunki powinny być uregulowane.

Dopłata do prądu nie przysługuje też gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego, do drewna, gazu, oleju opałowego czy pelletu.

image
Dodatek węglowy

Odrzucili twój wniosek o dodatek węglowy? Możesz złożyć go jeszcze raz!

Od kiedy można składać wnioski?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego  można złożyć już od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 r. Gmina na wypłatę pieniędzy ma czas do 31 marca 2023 r.

Gdzie składamy wniosek o dodatek elektryczny?

W urzędzie gminy lub miasta, osobiście lub za pomocą poczty oraz online przez e-PUAP. UWAGA! Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 11:57