Pokój dziecięcy to miejsce zabawy, rozwoju i spokojnego odpoczynku. Ma być bezpieczne, przytulne i estetyczne. Jak zaplanować tę przestrzeń? Na jakie kolory postawić? Czego unikać?
Zaplanuj funkcjonalne miejsce dla dziecka
Po pierwsze, należy spojrzeć na pokój z „lotu ptaka", by rozstawiając meble, mieć do nich komfortowy dostęp. Pokój niemowlęcy dobrze jest podzielić na różne strefy. Kącik do rysowania, najlepiej przy oknie, przytulne miejsce do spania, a na środku pozostawić wolną przestrzeń na swobodne dziecięce zabawy. Przyda się wygodna sfera, w której mama będzie karmiła dziecko oraz miejsce na przewijanie malucha.
Ważne zasady:
- łóżeczko nie powinno być usytuowane bezpośrednio przy oknie czy kaloryferze,
- miejsce do karmienia dziecka niech znajduje się blisko jego łóżeczka,
- przewijak ustaw tam, gdzie jest dobre oświetlenie,
- zadbaj o zaciemnienie pokoju, rolety lub zasłony, aby maluch mógł zasnąć w ciągu dnia.
Kolor w pokoju niemowlaka
Modne są stonowane, delikatne i spokojne tonacje, które nie będą rozpraszały dziecka, nie będą pobudzały go i intensyfikowały bodźców, których i tak jest sporo. Takie barwy są też świetnym tłem do wielokolorowych zabawek, książeczek, pudełek, obrazków. Krzykliwe kolory utrudniają zasypianie, ściany powinny być zatem spokojne, jak: biel, pudrowy róż, jasne szarości, beże, błękity, pastelowe zielenie. W najnowszych trendach są też naklejki lub tapeta na jednej ze ścian. Pamiętajmy, pokój niemowlęcy jest przede wszystkim przestrzenią do wypoczynku.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Pokoik niemowlęcy powinien być tak urządzony, aby nie stwarzać groźnych dla zdrowia sytuacji. Niech będzie bezpieczną i spokojną przestrzenią. Należy zadbać o to, aby wszystkie kable ukryć, a gniazdka zaślepić specjalnymi zatyczkami. Ciężkie i ostre przedmioty powinny być schowane poza zasięgiem wzroku i ręki dziecka. Okna powinny być zamknięte, a dostęp do parapetu niedostępny. Wybierz dywan lub matę do zabaw z ochronną warstwą antypoślizgową. Na rynku są dostępne rozmaite zabezpieczenia, np. ostrych krawędzi mebli lub przedmiotów. Dobrze jest też zablokować dostęp do szuflad, aby dziecko nie skaleczyło sobie rączek. A wszystkie meble przymocować do ścian, aby nie spadły na malca.
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Światło w pokoju powinno być kojące. Lepiej unikać ostrego oświetlenia. Warto zainwestować w kilka różnych rodzajów źródeł i zamontować, prócz górnej lampy, kinkiet ścienny i dodatkowe lampki, np. na stoliku czy blacie. Sprawdzają się też małe lampki na dotyk, które same gasną po określonym czasie. To oszczędne rozwiązanie, ponieważ bardzo często maluch chce zasypiać przy świetle, a rodzic nie zawsze pamięta o jego zgaszeniu.
Oświetlenie przydaje się w pobliżu łóżeczka dziecka i w strefie do karmienia. Jeśli to możliwe, warto zamontować oświetlenie w szafie na wypadek nocnego szukania ubranka czy pościeli. Podsumowując, Najlepsze będzie rozproszone ciepłe światło. Upewnij się, czy nie tworzy ono cieni, które mogłyby przestraszyć malucha.
Przechowywanie zabawek
Sposobów na przechowywanie przedmiotów jest naprawdę wiele. W pokoju dziecięcym to jedna z ważniejszych kwestii, ponieważ maluchy zazwyczaj mają sporo zabawek i gadżetów, z którymi nie chcą się rozstawać. Aby panował ład i porządek, a jednocześnie był dobry dostęp do akcesoriów, należy zakupić kolorowe organizery, kosze, skrzynki, półki, pudełka, które pomieszczą klocki, pluszaki, autka, laleczki. Pierwsze zabawki powinny być kontrastowe, ponieważ niemowlak początkowo widzi jedynie jasne i ciemne tonacje.
Pokój niemowlaka – trendy 2022 rok
- Pokój dziecka ma być przytulny, funkcjonalny, ale i ... piękny!
- Jednym z najmodniejszych kolorów jest zieleń.
- Królują też tzw. barwy ziemi, a więc brązy, beże i szarości.
- Meble i inne elementy wyposażenia? Koniecznie wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna, bawełny, lnu, wikliny.
- Wybieraj motywy roślinne i zwierzęce: kolorowe papugi, kwiaty, żyrafy.
- Ciekawym zabiegiem jest pomalowanie… sufitu!
- Na ścianie sprawdzą się delikatne wzory (kropki, gwiazdki).
- Modne są fototapety, dostępne w szerokiej gamie motywów: kwiaty, elfy, wróżki, motyle, pojazdy, sporty.
- Meble powinny być wykonane z jasnego, litego drewna.
- Przyda się przytulny namiot, który będzie azylem dla malca.
- Sprawdzi się także wygłuszenie pokoju miękkim dywanem lub wykładziną.
Angelika Drygas
Fot. envato elements