Co warto mieć na uwadze, aranżując mały ogród?
Mały ogród, co może wielu osobom wydać się zaskakujące, jest znacznie bardziej wymagający niż duży. Wszystko ze względu na to, że na mniejszych przestrzeniach powinniśmy osiągnąć spójną całość. Każda roślina będzie więc w naszym ogródku ważna. Przy doborze gatunków kierujmy się oczywiście tym, jakie rozmiary one osiągają. Sprawdźmy również, jak silnie rozrastają się korzenie poszczególnych drzew, krzewów i bylin. Czasem potężny system korzeniowy potrafi zniszczyć całą rabatę albo nawierzchnię, a także fundamenty! Dobrym pomysłem będzie postawienie na odmiany karłowate.
Ogródek optycznie powiększymy dzięki zaaranżowaniu przestrzeni między naszym ogrodzeniem a drogą zewnętrzną. Możemy tam posadzić wiele gatunków ciekawych roślin. Oczywiście najpierw pozwólmy o zezwolenie zarządcę drogi. Inne rozwiązanie to założenia całkowicie naturalnego ogrodzenia. Pozbywamy się wówczas drewnianych, kamiennych, metalowych czy betonowych elementów. Zamiast tego sadzimy żywopłot. To także sprawi, że optycznie nasza przestrzeń wokół domu będzie wydawać się większa!
Rośliny jako ogrodzenie – optycznie powiększą działkę
Na żywopłot nada się wiele roślin. Skorzystajmy z nich zwłaszcza w sytuacji, gdy nasza działka sąsiaduje z polami, lasami albo łąkami. Starego ogrodzenia możemy się pozbyć lub elegancko je zakryć zielonymi kępami. Co wybrać na roślinne granice ogrodu? Na przykład którąś z odmian berberysu Thunberga. Do wyboru mamy chociażby ‘Aureę’ z żółtymi liśćmi albo ‘Admiration’, czyli krzew czerwony. Inne rozwiązanie to tawuła japońska. Jako wyznacznik granicy posesji sprawdzi się również trzmielina Fortune’a – ma ona bardzo atrakcyjne, dwubarwne ulistnienie. Pamiętajmy, że duże i masywne ogrodzenia znacząco zmniejszają optycznie przestrzeń.
Rośliny pnące – jakie pnącza do małego ogrodu?
Gęsta zabudowa często nie sprzyja ogromnym ogrodom. Z tego względu na niewielkiej przestrzeni warto zagospodarować każdy wolny element. Zdecydować się możemy zwłaszcza na uprawy pionowe, do których idealnie nadadzą się wszelkie gatunki pnące. Nie zabiorą one wiele miejsce, a większośc z nich może rosnąć właściwie w każdych warunkach i zdobić działkę przez cały rok! Szczególnie lubiane są następujące gatunki:
- akebia pięciolistkowa;
- bluszcz pospolity;
- powojnik wielkokwiatowy;
- wiciokrzew zaostrzony;
- winobluszcz;
- winorośl.
Jakie drzewa do małego ogrodu?
Mały ogród oznacza niewielką przestrzeń do zagospodarowania, musimy więc odpuścić sobie sadzenie w nim olbrzymich, rozłożystych drzew. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z tego typu roślin! Idealnie sprawdzą się odmiany karłowate. Możemy zdecydować się na przykład na kulistą formę modrzewiu. To gatunek iglasty, ale łatwo daje się formować w kształt kuli. Rośnie też bardzo wolno. Inna opcja to morwa biała. Odmiana ‘Pendula’ rośnie dość szybko, lecz można ją skutecznie i często przycinać. W ten sposób ograniczymy bujny rozrost. Atrakcyjnym elementem w naszym ogrodzie może być również brzoza brodawkowata ‘Youngii’. Ma ciekawe, powyginane konary. A może warto zdecydować się na jakąś odmianę rajskiej jabłoni? Dla właścicieli niewielkich ogrodów szczególnie poleca się ‘Olę’, ‘Tinę’ czy ‘Royal Beauty’.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements