StoryEditorKultowe perełki

Meble z PRL-u są coraz modniejsze! Niektóre kosztują fortunę

05.01.2023., 16:00h

Meble w stylu PRL znów są modne. Nic dziwnego, zostały świetnie zaprojektowane, a do tego mają duszę. Nawet jeśli upływ czasu odcisnął na nich swoje piętno, za pomocą renowacji mogą wyglądać jak prawdziwe salonowe perełki. Na niektórych modelach można całkiem nieźle zarobić.

Meble rodem z PRL-u świetnie komponują się nie tylko w nowoczesnym wnętrzu. Gustownie prezentują się w pomieszczeniach stylizowanych na klimat boho czy vintage. Te meble najczęściej kojarzą się z domem rodzinnym, zatem fundują nam piękną podroż sentymentalną w czasie. Jeszcze niedawno większość  z tych sprzętów była uznawana za brzydkie. Obecnie wracają do łask, nawet te na wysoki połysk. Wiele z nich można znaleźć na strychu lub w piwnicy rodziców czy babci. Wiele ląduje na tak zwanych wystawkach i można je wziąć za darmo. Koszt samodzielnej renowacji mebla jest stosunkowo niski, a efekt niezwykły!

image
FOTO: Envato Elements

Meble z PRL-u

Meble z lat 50., 60. i 70. zostały zaprojektowane przez wybitnych projektantów. Na nowo zostały odkryte i pokochali je fani dobrego designu. Fotele, komody, krzesła, ławy z tamtych lat wprowadzają do wnętrza urokliwy klimat. Jakie są ich cechy charakterystyczne?

  • solidne konstrukcje na smukłych drewnianych nogach,
  • drewniane komody,
  • stoliki kawowe,
  • szafki pod telewizor,
  • kultowe fotele z podnóżkami,
  • klimatyczne krzesła tapicerowane i nie tylko.

Kultowe modele mebli z PRL-u

Patyczak, Muszelka, Skoczek, Lisek, Chierowski – to nazwy popularnych i rozpoznawalnych mebli z tamtych czasów. Oto przegląd najbardziej charakterystycznych i poszukiwanych perełek z okresu PRL-u. Po renowacji kosztują całkiem sporo!

Fotel Lisek (typu 300-190) nazwę wziął od nazwiska projektanta – Henryka Lisa. Ma piękną prostą konstrukcję, smukłe bukowe zwężające się w obu kierunkach nogi oraz charakterystyczne podłokietniki. Elementy te lakierowano na połysk, półpołysk lub mat. Produkcja typu 300-190 rozpoczęła się prawdopodobnie w drugiej połowie 1967 roku. 

image
FOTO: Envato Elements

Fotel Zajączek z trójkątnym podłokietnikiem naśladującym kształt zajęczych uszu.

Fotel R-360 Janusza Różańskiego to perła polskiego designu, do wyboru w dwóch oryginalnych wersjach: z tapicerowanymi oraz drewnianymi podłokietnikami, w różnych wariantach kolorystycznych oraz różnym wykończeniem metalowych nóg (połyskujący chrom, matowy metal).

Fotel Uszak zaliczany do grupy mebli klubowych. Składa się z falistego oparcia i solidnego siedzenia wspartego na delikatnych, zwężanych nóżkach.

Fotel 366 Józefa Chierowskiego to jeden z najsłynniejszych mebli tego okresu. Jego znakiem rozpoznawczym są rozchylone, zwężane ku dołowi nogitrapezowe siedzisko i oparcie połączone w całość, dobrej jakości tkaniny obiciowe. Kompaktowe wymiary były idealne dla mieszkających w kawalerkach lub mieszkaniach o małym metrażu. Do jego produkcji używano wyłącznie naturalnego drewna bukowego, jesionowego lub dębowego. Cena po renowacji? Rozpiętość cenowa jest ogromna. Kwoty zaczynają się od 700 złotych do około 3 tysięcy.

image

Piękne meble z PRL-u

FOTO: Envato Elements

Fotel RM58 – zaprojektowany przez Romana Modzelewskiego w 1958 roku, siedzisko jest wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego.

Krzesło Grzybek – to najsłynniejszy model krzesła z czasu PRL-u. Jego cechy? Wąskie oparcie i zwężane nóżki.  

Krzesło patyczak, czyli szczebelkowe jest niezwykle modne, zwłaszcza w kuchniach i jadalniach urządzonych w stylu eklektycznym. Atutem jest prosty szkielet, profilowane siedzisko, smukłe, toczone nóżki i oparcie z pionowych szczebelków.

Krzesło Skoczek, projekt autorstwa Juliusza Kędziorka, który powstał w 1965 roku.

Krzesło Muszelka (typ 1020B) – jego charakterystyczną cechą jest profilowane tapicerowane w całości oparcie z owalnym otworem w dolnej części. Robi niesamowitą „karierę” w nowoczesnych wnętrzach.

Stolik jamnik – ma podłużny blat, smukłe, toczone nóżki i ciemnobrązowy kolor.

image
FOTO: Envato Elements

Stolik patyczak – ma wysokie, toczone nóżki i kwadratowy bądź trójkątny blat.

Stolik pod radio typu 640 – może też pełnić funkcję toaletki lub konsoli. Ma mocną i nieco „krępą” formę i zaokrąglone krawędzie.

image
FOTO: Envato Elements

Komoda jamnik – to prawdziwy hit! Podłużny mebel na wysokich nóżkach, może stanowić wdzięczny element wyposażenia salonu lub bieliźniarkę w sypialni. Na rynku wtórnym jest ich całkiem sporo, ceny zaczynają się od kilkuset złotych.

image
FOTO: Envato Elements

Ile kosztują meble z PRL-u?

Wszystko zależy stopnia zniszczenia (jeśli chcesz samodzielnie odnowić eksponat) lub od jakości renowacji, jeśli kupisz gotowe odnowione meble z PRL-u. Własnoręcznie odpicowane perełki z tamtego okresu to kwestia niewielkich pieniędzy. Meble z PRL-u po renowacji, szczególnie te kultowe modele, mogą osiągać wysokie ceny (kilka tysięcy). Na rynku jest duża ilość mebli stylizowanych na te z lat PRL-u. Można kupić je już za kilkaset złotych.

Angelika Drygas

Fot. envato elements, pixabay, Narodowe Archiwum Cyfrowe

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 09:26