Kompleks kilku oszałamiających budynków, pełnych naturalnej spójności, drewna, idealne zespolonych z otaczającą przestrzenią – to cechy zwycięskiego projektu. Na bazie typowego wiejskiego gospodarstwa powstała nowoczesna zabudowa w poszanowaniu przyrody i jej relacji z człowiekiem. Dawne zabudowania i naturalne elementy krajobrazu zdają się „mówić” jednym głosem, wnikając w istniejącą od lat przestrzeń.
Projekt domu w kontekście natury, przyrody, historii
BXBstudio projektuje budynki, które są jednocześnie nowoczesne i nawiązujące do tradycji. – To połączenie pozwala nam kreować ciekawe formy, czego przykładem jest prezentowana Polska Zagroda, będąca transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich. Kreują one bardzo ciekawą przestrzeń. Z jednej strony tworzą kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został przez nas zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów – opisują architekci z BXB studio.
BXBstudio tworzy w oparciu o relacyjność: człowieka z naturą, ale w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Ważny jest kontekst kulturowy i umiejscowienie go we współczesnej formie. Dzięki takiemu podejściu można wydobyć duszę z proponowanej bryły i uzyskać ponadczasowość.
Nowoczesny projekt domu? Stodoły nowoczesne!
Bryły zaprojektowanych stodół to nawiązanie do istniejącego układu zabudowy gospodarczej i całego otoczenia. Pierwsza stodoła jest drewniana – powstał tu garaż oraz pomieszczenie siłowni, stodoła druga to strefa wejścia otwierająca się przeszklonym podcieniem na dziedziniec. Wzrok przykuwają ażurowe drewniane dekory. Trzecia stodoła to przestrzeń dedykowana najmłodszym i hol główny. Kuchnia i dwa gabinety znajdują się w czwartej stodole, w sąsiedztwie bujnej zieleni i stawu. Stodoła piąta to dwupoziomowa przestrzeń dzienna, otwarta na wszystkie strony świata i taras kominkowy.
Dom w pięknej harmonii
– W całości przeszklona ściana szczytowa dwupoziomowego salonu otwiera się na ażurową strukturę drewnianego, zewnętrznego tarasu, wyposażonego w przesuwne przegrody. Jest to zamierzone nawiązanie do rozebranej drewnianej stodoły zlokalizowanej właśnie w tym miejscu. Na piętrze znajduje się sypialnia małżeńska przyległa do pomostu, który prowadzi nas w krainę otaczających dom jezior. Na poddaszu zlokalizowaliśmy kameralne pomieszczenie widokowo-kontemplacyjne – opisują architekci.
Projekt został tak pomyślany, aby stwarzał dla domowników wyjątkowy komfort. Nie grozi tu nadmierna ekspozycja na słońce w okresie letnim. Do tego przepięknie wpisują się drzewa i kwiaty, stawy i trawnik – całość zachwyca każdym szczegółem. Do tego stopnia, że zbudowano pomosty na poziomie parteru oraz piętra, które również dopasowują się do terenu.
Niesamowita zmiana, przed i po rewitalizacji domu
Wystarczy spojrzeć na fotografie przedstawiające etapy metamorfoz tego niezwykłego miejsca. Dom Stary odzyskał piękne proporcje, nowe zadaszenie i drewnianą ornamentykę. We wnętrzach domu pozostała czerwona cegła i zrekonstruowany piec kaflowy. Cechą wyróżniającą jest brak czwartej elewacji w tradycyjnym wydaniu. Zachwyca całkowite przeszklenie ściany szczytowej.
Prestiżowe nagrody dla polskich architektów
Nic dziwnego, że projekt otrzymał takie nagrody! Międzynarodowe jury konkursu Architecture MasterPrize (AMP) doceniło nie tylko domy, ale również całokształt działalności BXB studio. Z tego powodu studio otrzymało aż dwie nagrody i jedno wyróżnienie!
Pierwsza nagroda to Firma Roku, druga to Projekt Roku przyznana za realizację Polskiej Zagrody. Specjalne wyróżnienie zostało przyznane za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej.
W kategorii Firma Roku jak i Projekt Roku – status "Winner", jedyna pracownia z Polski nagrodzona w kategorii "Small Firm of the Year Award in Residential Architecture" oraz w kategorii "Residential Architecture - Single Family”.
Architecture MasterPrize (AMP) to globalny konkurs architektoniczny z siedzibą w Los Angeles.
Zwycięzcy tegorocznej edycji Architecture MasterPrize zostaną uhonorowani na uroczystej Gali, która odbędzie się 5 listopada 2022 w budynku Muzeum Guggenheima w Bilbao w Hiszpanii.
Polska Zagroda, projekt domu BXBstudio
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Justyna Gajda, Bartosz Styrna, Anna Mędrala, Kamil Makowiec, Mateusz Zima, Magdalena Moska, Valentin Lepley, Aleksander De Mott, Maroš Mitro, Paula Wróblewska, Marzia Tocca
Produkcja filmowa i grafiki z animacji: Unique Vision Studio
Wizualizacje i opracowanie graficzne: BXBstudio Bogusław Barnaś
Powierzchnia: 627,48 m2
Lokalizacja: Polska
Data: 2017-2020
Klient: Prywatny
Bogusław Barnaś BXBstudio
Projektował budynki i założenia urbanistyczne m.in w Polsce, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej i Jordanii. Jest absolwentem dwóch uczelni, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Architektury Fachhochschule Muenster w Niemczech. W 2015 roku znalazł się w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design. W roku 2018 otrzymał nagrodę „Architekci Małopolski 2017” za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej oraz nagrodę PLGBC Green Building Awards za najlepszy projekt ekologiczny dla Eco Warsaw Tower. W tym samym roku Property Design umieściło BXBstudio na liście 25 najpopularniejszych polskich biur architektonicznych.
Angelika Drygas
Zdjęcia pochodzą z Facebooka i strony internetowej BXB studio