Styl boho ma w sobie dużą dozę eklektyzmu, ponieważ łączy wiele sprzecznych wnętrzarskich światów. Dużo w nim egzotyki, dobrego designu i naturalności. To styl artystyczny i nieskrępowany sztywnymi zasadami. Jest pełen polotu i swobody. Jak wyglądają wnętrza urządzone w tym stylu?
Styl boho – natura górą
Styl boho lansuje wykorzystanie naturalnych materiałów, jak len, bawełna, wełna, drewno. W pomieszczeniach ma być także sporo kwiatów i roślin – modna jest tzw. dżungla w domu. Królują duże donice z palmami, najlepiej z ceramiki.
Styl boho – korzenie
Początki tego stylu sięgają XIX wieku – związane są z bohemą artystyczną, która przeciwstawiała się zakłamaniu i konserwatywnym ramom społecznym. Już wtedy inspirowano się egzotyką. Do dziś w stylu boho przejawiają się liczne elementy folklorystyczne, ludowe i zaczerpnięte z Dalekiego Wschodu.
Styl boho – cechy
Choć trudno uchwycić zasady rządzące aranżacją w stylu boho, można pokusić się o krótkie wytyczne:
- na blatach ustawiamy przedmioty ceramiczne, najlepiej przywiezione z dalekich podróży (ręcznie robione donice czy figurki),
- etniczne inspiracje łączymy z nowoczesnymi formami,
- wprowadzamy barwy ziemi i naturalne kolory,
- nie boimy się mocnych i odważnych akcentów kolorystycznych (np. czerwona sofa, żółty fotel),
- wybieramy ozdoby z wikliny, lnu, wełny, gliny – najlepiej te, które są ręcznie wykonane,
- stawiamy na mix wzorów, faktur i materiałów,
- wieszamy łapacze snów i makramy,
- na ścianach pojawiają się liczne grafiki i obrazy,
- kupujemy narzuty w afrykańskie wzory i miękkie poduchy,
- wieszamy huśtawkę w salonie.
Jak urządzić dom w stylu boho?
Wnętrze w stylu boho powinno być jasne i przestrzenne, dlatego idealnie wpasuje się do domów umiejscowionych na wsi. Warto skorzystać z lokalizacji i zastosować lokalne rękodzieło, a także dary natury, które świetnie urozmaicą poszczególne pomieszczenia (świeże kwiaty, zioła w doniczkach, rustykalne motywy, odnowione meble znalezione na strychu). Wśród wielu bibelotów łatwo o przesadę, dlatego ich dobór trzeba dobrze przemyśleć.
Najlepiej będą prezentować się białe ściany i drewniane podłogi. Stawiamy na meble z odzysku lub własnoręcznie robione (np. z palet). W sypialni dobrze zaprezentuje się narzuta w mandale. W kuchni niech stanie duży, drewniany stół i krzesła w różnych kolorach. Liczy się przede wszystkim komfort i wygoda. Dom ma być swojski i przytulny, pełen miękkich, wygodnych siedzisk i miejsc relaksu. Bez problemu można też łączyć nowoczesne meble z elementami vintage. Sprawdzą się także płytki o orientalnych wzorach i pstrokate dywany. W tym wnętrzu nie może zabraknąć rodzinnych pamiątek.
Angelika Drygas
fot. envato elements