Kuchenka gazowa szybko się brudzi. Kipiące dania, skraplająca się woda, zaschnięty tłuszcz – powinny mobilizować do szybkiego działania. Przestrzeń wokół palników i ruszt trzeba myć po każdym użyciu, które spowodowało plamy. Może czyszczenie nie jest łatwym i przyjemnym zadaniem, ale warto wykonywać je systematycznie, aby nie mieć do czynienia z naprawdę zaniedbanymi palnikami.
Domowe sposoby na czystą kuchenkę gazową
- Najprostszym sposobem jest użycie płynu do naczyń i gąbki – uwaga: nie korzystamy z druciaka, który może porysować powierzchnię. Pamiętajmy, że resztki jedzenia to środowisko bytowania groźnych bakterii. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach.
- Aby dokładnie umyć kuchenkę gzową, należy z niej zdjąć i wypucować wszystkie elementy – palniki, ruszty, powierzchnię. Unikajmy ostrych narzędzi, które przyczynią się do powstania nieestetycznych zarysowań.
- Można wykorzystać składniki, które są w każdej kuchni, jak np. soda oczyszczona. Wystarczy zmieszać proszek z wodą, aby powstała gęsta papka i posmarować całą powierzchnię kuchenki. Zostawiamy masę na pół godziny i po tym czasie szorujemy gąbką. Na koniec usuwamy pozostałości mikstury i przemywamy wodą. Można do mieszanki dosypać odrobinę soli.
- Przyda się także amoniak spożywczy. Umieszczamy zabrudzone palniki w plastikowym naczyniu lub foliowym worku, zalewamy wodą i wsypujemy 1–2 łyżeczki amoniaku spożywczego. Szczelnie zamykamy i wynosimy np. na taras czy balkon, ze względu na drażniący charakter amoniaku (dlatego też używamy rękawic gumowych). Po 12 godzinach palniki myjemy pod bieżącą wodą.
- Pomocny okaże się także ocet! Mieszamy go z wodą w proporcji 3:1. Mieszankę zagotowujemy w garnku, a następnie zanurzamy w cieczy palniki. Następnie myjemy wszystkie elementy swoim ulubionym sposobem.
Inne sposoby na wyczyszczenie kuchenki gazowej
Wciąż krążymy wokół standardowych ingredientów: sody, octu, cytryny. Sodę można połączyć także z octem i przykryć recepturą przypalone plamy. Po kilku minutach zmywamy całość ciepłą wodą. Tłuszcz zniwelujemy roztworem octu i wody (1:1), którym przemywamy niewralgiczne miejsca. Natomiast niewielkie zabrudzenia pokrywamy sokiem z cytryny lub szorujemy powierzchnię połówką owocu.
Brudne palniki a zużycie gazu
Czyszcząc regularnie kuchenkę gazową, nie tylko przedłużamy jej żywotność, ale oszczędzamy wydatki na gaz – zabrudzone i niedrożne palniki podnoszą eksploatację.
Jeśli kuchenka jest czysta, kolor płomieni jest niebieski, w przypadku niedrożności zamieni się w tonację żółtą.
Płyta gazowa – właściwości
Obecnie, płyty gazowe są coraz rzadziej wybierane – w domach królują płyty indukcyjne. Ponadto, nie we wszystkich budynkach istnieje możliwość podłączenia się do gazu. Wciąż jednak sporo osób preferuje gotowanie na kuchence gazowej, ponieważ dania mają specyficzny smak! Niestety taki sprzęt jest mniej bezpieczny – w razie nieszczelności instalacji może dojść do wybuchu, łatwiej także o poparzenie podczas użytkowania. Mycie urządzenia jest także bardziej pracochłonne. Niezaprzeczalna zaletą korzystania z płyty gazowej jest niski koszt zakupu, brak potrzeby dostosowania garnków do palników, niższe rachunki, a także lepszy smak potraw.
Angelika Drygas
Fot. envato elements