Dlaczego w toalecie pojawiają się żółte zacieki?
Żółte zacieki w toalecie pojawiają się w związku z twardą wodą płynącą w rurach – z niej wytrącają się takie pierwiastki jak żelazo, magnez, mangan i sole wapnia, które zostawiają po sobie ślad. Jedynym sposobem na zapobieganie nieestetycznym plamom jest regularne czyszczenie sedesu, ponieważ gdy już powstaną, łatwo się ich nie pozbędziemy. W końcu najtrudniej jest usunąć stary osad z dawno nieczyszczonych muszli. Utrzymanie czystości jest kluczowe nie tylko ze względów estetycznych – dzięki temu pozbywamy się drobnoustrojów, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie domowników.
Czyszczenie toalet – domowe sposoby czy detergenty ze sklepów?
Po silne środki czyszczące sięgajmy w ostateczności, gdyż podrażniają skórę, oczy i drogi oddechowe. Ponadto, jeśli w domu jest pies lub małe dziecko, trzymanie takich preparatów jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą je połknąć. Z tego powodu wybierajmy domowe produkty i sposoby na czyszczenie zabrudzeń toalety. Będzie to bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne i tańsze, a ponadto – tak samo skuteczne działanie. Armatura zachowa biały kolor oraz świeży zapach.
Czyszczenie toalet napojem gazowanym
Wszyscy znamy właściwości żrące napojów gazowanych typu coca-cola. Kojarzymy doświadczenie, w którym gwóźdź przeżarty rdzą po kąpieli w tego typu napoju wygląda jak nowy. Takie działanie zawdzięcza znajdującym się w nim kwasom fosforowym. Jak wyczyścić nim toaletę? Wnętrze polewamy napojem i pozostawiamy na ok. godzinę. Po tym czasie czyścimy sedes szczotką, a pozostałości spłukujemy ciepłą wodą.
Ocet na żółte zacieki
Do różnego rodzaju zabrudzeń w domu używamy zwykłego octu – spirytusowego lub jabłkowego. Przyda się też w walce zaciekami w toalecie. Wykorzystujemy go na kilka sposobów. Szklanką octu polewamy wnętrze muszli i zostawiamy na ok. 20 minut, a później myjemy nasączoną nim gąbką. Pamiętajmy o zostawieniu otwartej deski, żeby opary nie pozostawiły na niej śladów. Niektórzy zalecają, żeby wcześniej ugotować ocet w garnku. Zanim go wylejemy, studzimy go, żeby nie był zbyt gorący, bo wtedy uszkodzi armaturę. Aby dotrzeć do takich zakamarków jak kołnierz toalety, papierowe ręczniki nasączamy nim i pozastawiamy na kilka godzin.
Ocet w połączeniu z innymi produktami
Ocet można też łączyć z innymi produktami m.in. z sodą oczyszczoną. Mieszamy 2 łyżki sody oczyszczonej z 2 łyżkami octu. Zgęstniałą mieszankę nakładamy na zabrudzenia i pozostawiamy na 15 minut. Na koniec gęstą masę spłukujemy ciepłą wodą. Ocet jabłkowy można połączyć z cytryną – do połowy szklanki octu dodajemy sok z całego jednego owocu. Za pomocą nasączonej gąbki czyścimy toaletę, ponownie pozostawiamy na 15 minut i spłukujemy.
Innym przepisem na domowy środek czyszczący jest wymieszanie pół szklanki octu z połową szklanki wody oraz dodanie 5 kropli rozmarynowego olejku eterycznego. Przygotowany przez nas preparat najlepiej przechowywać w butelce z atomizerem. Wówczas, kiedy pojawi się potrzeba, zawartość rozpylamy na osad i pozbywamy się jego resztek za pomocą szczotki.
Pasta z sody oczyszczonej na białą armaturę wolną od zacieków
Podobną popularnością co ocet cieszy się sama soda oczyszczona. Na żółte zacieki przygotujmy z niej pastę. Skutecznie zwalcza zabrudzenia, a dodatkowo ma właściwości wybielające. 3 łyżki proszku mieszamy z 1 łyżką wody. Gęstą masę nakładamy na zabrudzenia, szorujemy gąbką i zostawiamy na ok. 15 minut. Spłukujemy ciepłą wodą.
Kwasek cytrynowy w walce z zabrudzeniami
Kwasek cytrynowy najczęściej jest wykorzystywany do odkamieniania czajnika. Znajdzie on jednak swoje zastosowanie w czyszczeniu toalet. Mieszamy go z małą ilością wody i polewamy zacieki. Najlepiej pozostawić go na kilka godzin, nawet na całą noc. Wodę z kwaskiem cytrynowym dla wzmocnienia efektu możemy ugotować. Znów uważamy na to, żeby mieszanka nie była zbyt gorąca.
Teresa Karwacka
Fot. envato elements