StoryEditorLato w ogrodzie

Jaki basen do ogrodu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

28.05.2023., 13:00h
Kto nie marzy o możliwości zanurzenia się w orzeźwiającej wodzie, gdy za oknem upał? Wiele osób wraz z zamieszkaniem na wsi rozważa zakup basenu. Jakie możliwości oferuje rynek?

Przed zakupem warto zastanowić się, jaki basen zaspokoi potrzeby całej rodziny. Mało kto może sobie pozwolić na wybudowanie basenu – to dość droga inwestycja. Stąd ogromna popularność produktów tańszych, które wstawiamy do ogrodu i gotowe. Do wyboru mamy np. modele dmuchane, rozporowe, stelażowe, jacuzzi. Co należy wziąć od uwagę?

image

Jaki basen do ogrodu wybrać?

FOTO: Envato Elements

Basen – istotne parametry

Przede wszystkim ważne jest, ile mamy miejsca w ogrodzie. Wielkość należy dostosować do możliwości – basen nie powinien zdominować całej przestrzeni. Liczy się miejsce, które wybierzemy na ustawienie basenu. Najlepiej jeśli jest nasłonecznione, aby woda była w dobrej temperaturze i w pewnej odległości od sąsiadów. Basen, w którym kąpią się dzieci na pewno spotęguje wrzaski i hałas pochodzący od bawiących się maluchów. Kolejnym aspektem jest kształt – może być okrągły, owalny, prostokątny. Pod uwagę bierzemy także materiał, z którego wykonano dany model – stal, tworzywo sztuczne, a nawet drewno – ten ostatni prezentuje się wyjątkowo designersko! Wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia i konserwacji z względu na negatywne działanie czynników pogodowych. Ostatnim, ale może najważniejszym parametrem, jest cena.

Basen stelażowy

Niezwykle modnym rozwiązaniem jest model z wytrzymałym i stabilnym stelażem. Jego złożenie wymaga dużego nakładu pracy, ale się opłaci. Zajmuje sporo miejsca, ale gwarantuje dobrą zabawę. Pionową pozycję basenu zapewnia metalowa rama i stelaż oraz podpory. Plusem są rozmiary – takie baseny mogą być duże, szerokie i wysokie, owalne, prostokątne. Nie muszą być wypełnione w 100% wodą, ale wymagają stabilnego podłoża, np. kostki brukowej.

image

Jaki basen do ogrodu wybrać?

FOTO: Envato Elements

Basen dmuchany

Tani, lekki, niewielki – idealny dla dzieci. Można go przestawiać w różne części ogrodu – przydatna funkcja, gdy chcemy złapać słońce lub skryć się przed nim. Rozłożenie takiego basenu nie sprawia większych trudności. To najtańszy i najczęściej kupowany rodzaj basenu ogrodowego. Nie wymaga stałego miejsca w ogrodzie.

image

Jaki basen do ogrodu wybrać?

FOTO: Envato Elements

Basen rozporowy

Jeden z najpopularniejszych i tańszych – rozkładanie to tak naprawdę nalewanie doń wody. To dzięki niej nabiera on pożądanego kształtu. Warto wybrać model z wyższej półki, aby posłużył na lata. Minusem są jego rozmiary, tego typu basen jest dość niski i mały. Trzeba go ustawić na stabilnym i wyrównanym terenie, żeby się nie przewrócił.

Jacuzzi ogrodowe

Gwarantuje prawdziwy relaks, wyposażone jest w spryskiwacze i masażery. W dobrej cenie oferowane są modele dmuchane.

Baseny ogrodowe drewniane

Są piękną ozdobą ogrodu, ale sporo kosztują. To konstrukcje, o które trzeba zadbać poprzez impregnowanie materiału. W tym przypadku koniecznie jest przygotowanie stabilnego podłoża – najlepiej sprawdzi się kostka brukowa lub beton. Baseny drewniane mogą być kwadratowe, prostokątne albo wielokątne.

image
Inspiracje tarasowe

Nowoczesny taras i balkon — trendy w 2023 roku

Angelika Drygas

fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 17:48