StoryEditorInspiracje tarasowe

Nowoczesny taras i balkon — trendy w 2023 roku

08.04.2023., 14:00h
Wiosna stała się faktem. Już niebawem do łask wrócą balkony i tarasy, stąd potrzeba lekkiego odświeżenia tych stref i zainwestowania w dekoracje, które i uprzyjemnią pobyt na świeżym powietrzu, i będą prezentować się pięknie oraz gustownie. Jakie trendy panują w 2023 roku?

Nie powinno nikogo dziwić, że wciąż pozostajemy w umiłowaniu tego, co naturalne i swojskie. Liczą się przyjemne w dotyku tkaniny, surowce wzięte z przyrody i mnóstwo roślin. Dlatego kolejny już sezon palmę pierwszeństwa odbiera drewno – stoliki, kanapy, samo wykonanie tarasu – najlepiej jeśli ten właśnie surowiec gra główne skrzypce. Na tarasie nie może zbraknąć wiklinowych czy rattanowych dodatków w formie osłonek, latarenek, koszyków lub mebli.

Nowoczesny taras i balkon – drewniane meble

Modne meble to te wykonane z naturalnych materiałów. Ważne, aby drewno było odpowiednio zaimpregnowane – wtedy posłuży przez wiele lat. Sporo osób staje przed pytaniem – czy wybrać zestaw wypoczynkowy plus stolik kawowy, czy może duży drewniany stół i krzesła (wersja bardziej obiadowa). Na większych przestrzeniach można wydzielić strefę relaksu i jedzenia, a więc połączyć oba rodzaje umeblowania, na mniejszych powierzchniach trzeba wybrać jedno rozwiązanie.

image

Zieleń na tarasie pełni ważną funkcję 

FOTO: Envato Elements

Modny taras i balkon – prawdziwy odpoczynek

Niezwykle modne są wszelkiego rodzaju hamaki z płótna rozwieszane między drzewami lub na specjalnym stojaku, jeśli w ogrodzie rosną same młode drzewka. Sprawdzają się także wygodne fotele i wiszące gniazdka, w których można pobujać jak w obłokach. Nie zapomnijmy o miękkich poduszkach, które sprawią, że taras czy balkon staną się prawdziwą oazą spokoju. Przytulności dodadzą dywany zewnętrzne dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.

image

Nowoczesny taras

FOTO: Envato Elements

Nowoczesny taras i balkon – zadbajmy o światło

Pięknie oświetlony taras to szansa na jego ciągłe eksploatowanie, także w godzinach wieczornych. Z mody nie wychodzą girlandy, zwłaszcza te ledowe – można je przewiesić przez ogrodzenie, balustradę, zadaszenie tarasowe i w ten sposób doświetlić taras z różnych stron. Świetnym rozwiązaniem jest postawienie w newralgicznych miejscach latarenek i lampionów w drewnianych lub wiklinowych osłonkach. Od kilku sezonów chętnie wybierane są także lampy solarne, które można rozmieścić w całym ogrodzie!

image

Odpowiednie oświetlenie tworzy przytulny klimat

FOTO: Envato Elements

Nowoczesny taras i balkon – rośliny do donic

Ostatnim krzykiem mody jest nagromadzenie – na tarasie lub balkonie – kolorowych i bujnych roślin. To prawdziwa ozdoba tego miejsca. Ma być dużo ciekawych i nietuzinkowych odmian. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać warzywa i zioła, które także spełnią funkcję dekoracyjną. Jeśli na tarasie słońce pojawia się tylko do południa, należy wybrać kwiaty, które mają umiarkowane zapotrzebowanie na słońce, czyli tawułki, paproć, irysy, bluszcz.

image

Wygodnie i estetycznie

FOTO: Envato Elements

W nasłonecznionych miejscach przyjmą się trawy pampasowe, lawenda, zioła (np. rozmaryn, bazylia, szałwia). Im więcej zieleni, tym lepiej. Pięknie będą prezentowały się kolorowe bratki w dużych donicach, prymulki i dzwonki. Na tarasie i balkonie warto posadzić także pelargonie, stokrotki, chabry, petunie i nagietki. Klimatu dodadzą duże donice ceramiczne, gliniane, drewniane, czy wiklinowe.

image

Modne są dywany tarasowe

FOTO: Envato Elements

Jeśli taras nie ma zadaszenia, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania.

image
MODNY OGRÓD

Trendy ogrodowe 2023: jak stworzyć ogród marzeń?

 

Angelika Drygas

fot. envato elements

 

 

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:26