StoryEditorPiękny ogród

Inspiracje ogrodowe – pomysł na zadaszony taras!

21.03.2023., 13:00h
Zadaszenie tarasu uniezależnia nas od kapryśnej pogody, a do tego stanowi punkt wyjścia do pięknej aranżacji przedłużenia domu! Na rynku dostępnych jest sporo opcji godnych przemyślenia. Jakie rozwiązania podsuwają nam trendy?

Dzięki zadaszeniu tarasu w upalne dni łatwiej jest uchronić się przed palącym słońcem, a w deszczowy czas nie trzeba rezygnować z tarasowych przyjemności! Nowoczesne zadaszenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i piękne – pasujące do elewacji i stylu budynku. W ten sposób powstaje „przyszywany” pokój, który możemy pięknie udekorować za pomocą latarenek, kwiatów, światełek i mebli.

image

Zadaszenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Plusy tarasu bez zadaszenia:

  • rozświetlenie pokoju, z którego wychodzi się na taras,
  • nagrzewanie się pomieszczenia bezpośrednio wpadającymi doń promieniami słonecznymi, atrakcyjny widok na ogród.

Minusy tarasu bez zadaszenia:

  • nieprzyjemne dla stóp nagrzewanie się podłogi,
  • ograniczenia z korzystania tarasu w czasie deszczu czy upału,
  • niszczenie podłogi, mebli tarasowych i dekoracji,
  • zacienianie salonu.

Rodzaje zadaszeń tarasu

Do wyboru pozostają zadaszenia, które nie przepuszczają światła, a także te transparentne; tymczasowe – z możliwością chwilowego odsłonięcia paneli lub montowane na stałe. Zdarza się, że właściciele domów już na etapie projektu planują zadaszenie tarasu. Takie rozwiązania niwelują późniejsze rozważania – wystarczy przedłużyć dach tam, gdzie planujemy postawienie tarasu, wówczas stanie się on elementem konstrukcyjnym nieruchomości. Wadą tego typu wariantu jest mała przepuszczalność światła powodująca zaciemnienie pomieszczenia, z którego wychodzi taras.

image

Zadaszenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Drewniane zadaszenia tarasów

Drewniane zadaszenia to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i można je wykonać samodzielnie. „Ocieplą” dom, wprowadzając niezobowiązujące i naturalne wykończenie. Bardzo często spotykane są szkielety drewniane wypełnione inny materiałem. O takie zadaszenie jednak trzeba dbać! Należy drewno regularnie impregnować środkami, które ochronią je przed nieprzyjaznymi czynnikami atmosferycznymi. Idealne w wersji wolno stojącej lub przyściennej.

image

Zadaszenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Zadaszenie z poliwęglanu lub szkła

Furorę robi poliwęglan, który pasuje na szkielet drewniany lub metalowy. Płyty te są transparentne, a więc przepuszczają światło słoneczne, nie zacieniają wnętrza domu, a przy tym chronią przed deszczem, zimnem czy śniegiem. To materiał odporny na wysokie i niskie temperatury oraz uderzenia, a do tego łatwy w montażu. Może być bezbarwny lub mleczny, lity (bardziej elegancki) lub komorowy. Ciekawym wariantem jest szklane zadaszenie, szczególnie gdy na tarasie jest sporo roślin. Szkło pasuje nie tylko do budynków wykonanych w modernistycznym stylu. Wadą pozostaje nadmierne nagrzewanie tarasu.

image
Piękne wnętrze

Styl skandynawski – czy pasuje do domu na wsi?

 

Zadaszenie tarasu – tkaniny

To tani i praktyczny sposób. Bardzo estetycznie wygląda na drewnianej konstrukcji. W razie słońca rozwijamy zasłony i w ten sposób chronimy się przed upałem. Wadą jest zbierający się deszcz na „materiałowym daszku”.

Zadaszenie lamelowe

Poziome żaluzje z ruchomymi lamelami to rozwiązanie drogie, ale bardzo nowoczesne. Lamele mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, np. aluminium, czy poliwęglanu. Użytkownik może nimi sterować ręcznie lub za pomocą innowacyjnych automatyzacji.  

image

Zadaszenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Namiot ogrodowy – gotowa konstrukcja, którą można postawić w dowolnym punkcie ogrodu lub przy elewacji. Rozsuwane zasłony chronią przed słońcem i tworzą przyjazną enklawę.

Żagiel przeciwsłoneczny – zapewnia sporą przestrzeń zacienienia, należy zamontować go do ściany budynku, aby posłużył na wiele lat. To lekka i niedroga konstrukcja, która uprzyjemni odpoczynek na tarasie.

Markizy – ochronią przed deszczem, nie są bardzo drogim rozwiązaniem. Cena zależy od jakości montażu i formy jej składania (markizy muszą być złożone w trakcie burzy i wiatru). Do wyboru pozostają markizy sterowane elektrycznie. 

Inne możliwości zadaszenia tarasu:

  • pergola z poziomą roletą rzymską,
  • parasol ogrodowy,
  • pergola z elektrycznie rozsuwanym zadaszeniem,
  • pergola obsadzona pnączami, zacienia, ale nie chroni podczas deszczu.
image

Zadaszenie tarasu

FOTO: Envato Elements

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:00