Dzięki zadaszeniu tarasu w upalne dni łatwiej jest uchronić się przed palącym słońcem, a w deszczowy czas nie trzeba rezygnować z tarasowych przyjemności! Nowoczesne zadaszenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i piękne – pasujące do elewacji i stylu budynku. W ten sposób powstaje „przyszywany” pokój, który możemy pięknie udekorować za pomocą latarenek, kwiatów, światełek i mebli.
Plusy tarasu bez zadaszenia:
- rozświetlenie pokoju, z którego wychodzi się na taras,
- nagrzewanie się pomieszczenia bezpośrednio wpadającymi doń promieniami słonecznymi, atrakcyjny widok na ogród.
Minusy tarasu bez zadaszenia:
- nieprzyjemne dla stóp nagrzewanie się podłogi,
- ograniczenia z korzystania tarasu w czasie deszczu czy upału,
- niszczenie podłogi, mebli tarasowych i dekoracji,
- zacienianie salonu.
Rodzaje zadaszeń tarasu
Do wyboru pozostają zadaszenia, które nie przepuszczają światła, a także te transparentne; tymczasowe – z możliwością chwilowego odsłonięcia paneli lub montowane na stałe. Zdarza się, że właściciele domów już na etapie projektu planują zadaszenie tarasu. Takie rozwiązania niwelują późniejsze rozważania – wystarczy przedłużyć dach tam, gdzie planujemy postawienie tarasu, wówczas stanie się on elementem konstrukcyjnym nieruchomości. Wadą tego typu wariantu jest mała przepuszczalność światła powodująca zaciemnienie pomieszczenia, z którego wychodzi taras.
Drewniane zadaszenia tarasów
Drewniane zadaszenia to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i można je wykonać samodzielnie. „Ocieplą” dom, wprowadzając niezobowiązujące i naturalne wykończenie. Bardzo często spotykane są szkielety drewniane wypełnione inny materiałem. O takie zadaszenie jednak trzeba dbać! Należy drewno regularnie impregnować środkami, które ochronią je przed nieprzyjaznymi czynnikami atmosferycznymi. Idealne w wersji wolno stojącej lub przyściennej.
Zadaszenie z poliwęglanu lub szkła
Furorę robi poliwęglan, który pasuje na szkielet drewniany lub metalowy. Płyty te są transparentne, a więc przepuszczają światło słoneczne, nie zacieniają wnętrza domu, a przy tym chronią przed deszczem, zimnem czy śniegiem. To materiał odporny na wysokie i niskie temperatury oraz uderzenia, a do tego łatwy w montażu. Może być bezbarwny lub mleczny, lity (bardziej elegancki) lub komorowy. Ciekawym wariantem jest szklane zadaszenie, szczególnie gdy na tarasie jest sporo roślin. Szkło pasuje nie tylko do budynków wykonanych w modernistycznym stylu. Wadą pozostaje nadmierne nagrzewanie tarasu.
Zadaszenie tarasu – tkaniny
To tani i praktyczny sposób. Bardzo estetycznie wygląda na drewnianej konstrukcji. W razie słońca rozwijamy zasłony i w ten sposób chronimy się przed upałem. Wadą jest zbierający się deszcz na „materiałowym daszku”.
Zadaszenie lamelowe
Poziome żaluzje z ruchomymi lamelami to rozwiązanie drogie, ale bardzo nowoczesne. Lamele mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, np. aluminium, czy poliwęglanu. Użytkownik może nimi sterować ręcznie lub za pomocą innowacyjnych automatyzacji.
Namiot ogrodowy – gotowa konstrukcja, którą można postawić w dowolnym punkcie ogrodu lub przy elewacji. Rozsuwane zasłony chronią przed słońcem i tworzą przyjazną enklawę.
Żagiel przeciwsłoneczny – zapewnia sporą przestrzeń zacienienia, należy zamontować go do ściany budynku, aby posłużył na wiele lat. To lekka i niedroga konstrukcja, która uprzyjemni odpoczynek na tarasie.
Markizy – ochronią przed deszczem, nie są bardzo drogim rozwiązaniem. Cena zależy od jakości montażu i formy jej składania (markizy muszą być złożone w trakcie burzy i wiatru). Do wyboru pozostają markizy sterowane elektrycznie.
Inne możliwości zadaszenia tarasu:
- pergola z poziomą roletą rzymską,
- parasol ogrodowy,
- pergola z elektrycznie rozsuwanym zadaszeniem,
- pergola obsadzona pnączami, zacienia, ale nie chroni podczas deszczu.
Angelika Drygas
Fot. envato elements