StoryEditorRozwiązania do salonu

Jakie oświetlenie wybrać do salonu?

17.10.2022., 10:08h

W salonie zazwyczaj potrzeba kilku źródeł światła. Na etapie projektowania wnętrza okazuje się, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie rozplanowanie oświetlenia. Na szczęście, można zamontować lampy w najmniej oczekiwanych miejscach, aby stworzyć przyjemny klimat i jednocześnie uzyskać wymarzony efekt.

Salon to serce domu, miejsce, w którym cała rodzina gromadzi się i wspólnie spędza czas. Dla wielu z nas to najważniejsze pomieszczenie. Często pełni funkcję jadalni, kina domowego, bawialni, miejsca spotkań z przyjaciółmi. Właściwe dobranie lamp może zapewnić poczucie relaksu i harmonii, a do tego podkreślić walory przestrzeni. Oświetlenie wprowadza przytulny klimat, ale jednocześnie pełni całkiem użytkową funkcję – ma dawać światło wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Styl lamp powinien współgrać z całym projektem wnętrza. W salonie znajduje się kilka najważniejszych punktów, które należy oświetlić i właśnie miejsce decyduje o tym, jaki rodzaj lamp należy wybrać.

Jak odpowiednio oświetlić salon?

Najpopularniejsze są lampy sufitowe. Obecnie, wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nowoczesne lampy zachwycają swoim designem i pasują do wnętrz w stylu skandynawskim czy loftowym (z naturalnych ekologicznych materiałów, drewniane, betonowe, rattanowe). Zwisają z sufitu, oświetlając wybrane miejsce, najczęściej stół w części jadalnianej lub stolik kawowy w strefie wypoczynkowej. Może nie dają zbyt mocnego światła, ale oświetlają konkretny obszar.

image
FOTO: Envato Elements

Jeśli zależy ci na doświetleniu całego pomieszczenia, wybierz żyrandol, który także jest montowany do sufitu, jednak daje światło na cały pokój. Najczęściej są to bardzo okazałe i strojne modele, niestety nie pasują do wielu wnętrz ze względu na ornamentacyjną stylistykę. Obecnie tworzone są z rozmaitych materiałów, jak szkło, czy tworzywo sztuczne lub kryształ. Jeśli salon to miejsce relaksu, warto zadbać o subtelne kolory światła – ciepłe, o niższej mocy. Pamiętajmy, zbyt duża lampa wisząca może zdominować salon. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest stosowanie plafonów, które nie wpływają na „zabieranie” przestrzeni, a jednocześnie mogą dekorować pokój. W minimalistycznych aranżacjach często stosuje się lampy podtynkowe – oprawy montowane są na równi z sufitem.To dobre wyjście, jeśli wybieramy podwieszany sufit.

image
Piękne światło

Stylowo i oszczędnie – jakie oświetlenie wybrać do domu?

Jakie lampy ścienne wybrać?

Niezwykle popularnym rodzajem lamp są kinkiety i rozmaite rozwiązania ścienne. Nie zajmują podłogi, dają delikatne światło, mogą stanowić tło pod ekspozycję obrazów i grafik – uwaga, bardzo często ukazują mankamenty ściany. Kinkiety są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorów i kształtów, najczęściej są to skromne rozwiązania o wyraźnej funkcji – mają oświetlać przestrzeń tylko w określonym punkcie. Jest w czym wybierać – kinkiety z klasycznymi elementami, metalowe, z drewna lub z plastiku.

image
FOTO: Envato Elements

Lampy stołowe – dodatkowe oświetlenie

Kolejną kategorią są lampy stołowe, które zazwyczaj umieszcza się na stole, blacie czy stoliku kawowym – używane do oświetlenia zadaniowego lub jako dekoracja. To dodatkowe źródło światła, tzw. pomocnicze, które tworzy klimat, doświetla, a nie stanowi najważniejszego punktu świetlnego. W tym przypadku projektanci mają szerokie pole do popisu, ponieważ design takiej lampy może być naprawdę zaskakujący. Wiele z nich zostało wyposażone w dodatkowe funkcje, jak np. ściemniacz. W tej kategorii warto eksperymentować i wybierać ekstrawaganckie modele, które wprowadzą dozę szaleństwa do poukładanej przestrzeni.

image
FOTO: Envato Elements
 

Lampy podłogowe

To kolejny sposób na dodatkowe oświetlenie, które nie pada z góry. Lampa podłogowa nie zajmie dużo miejsca, a może podkreślić walory pomieszczenia i spełnić ważne funkcje użytkowe. Wybierając tę lampę, należy wziąć pod uwagę rozmiary salonu i jego wystrój. Bardzo często ten rodzaj lampy przydaje się do oświetlenia punktowego, np. podczas czytania książek na sofie. Z tego względu warto postawić na modele z łatwą regulacją, które można dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Moc światła w tym przypadku nie może być zbyt mała, aby wystarczająco oświetlić, np. książkę. Najlepiej postawić na żarówki LED-owe, które zużywają mniej energii niż żarówki tradycyjne, a ich trwałość jest dłuższa.

image
FOTO: Envato Elements

Trendy ekologiczne

Nowoczesne lampy powinny posiłkować się tym, co najmodniejsze. Akurat w tym temacie nie ma niespodzianek. Jak w każdej branży rządzi styl proekologiczny, bliski naturze. Stąd wszechobecność detali wykorzystujących naturalne materiały, jak drewniane podstawy, klosze z egzotycznej trawy, dodatki z tkanin.

Trendy:

  • plecione abażury,
  • dodatki z drewna i wikliny,
  • lampy rattanowe,
  • naturalne lampy z drewnianą podstawą i tekstylnym abażurem,
  • materiałowy klosz w kształcie stożka lub walca,
  • klosze z surowców pochodzenia roślinnego (wiklina, rattan, trawa morska, bambus, juta) – dają światło lekko przytłumione o łagodnej barwie,
  • naturalne klosze z egzotycznego włókna drzewnego,
  • podstawy oplecione konopnym sznurem,
  • klosze w kolorach ziemi: brązowym, beżowym, piaskowym, zielonym,
  • metalowe klosze na drewnianej belce,
  • modele z drewnianym trójnogiem i metalowymi wstawkami.

image
FOTO: Envato Elements

Przed zakupem lampy, odpowiedz sobie na te pytania

Do jakiego celu ma służyć dany model? Do czytania, czy do oświetlenia ogólnego? Jeśli do czytania, to lampa powinna mieć mocne światło. Gdzie chcesz umieścić poszczególne egzemplarze, żeby uzyskać dobre oświetlenie? Wybierz newralgiczne punkty pokoju – lampy podłogowe ustaw obok sofy lub fotela, stołowe wykorzystuj do stworzenia przytulnego klimatu. Najlepiej umieść lampy po przeciwnej stronie do okien, które i tak zapewniają dostęp do naturalnego źródła światła. W salonie, podobnie jak w jadalni, warto zastosować żarówki o barwie ciepłej.

image
FOTO: Envato Elements

 

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. wrzesień 2024 00:22