StoryEditorPiękne światło

Stylowo i oszczędnie – jakie oświetlenie wybrać do domu?

09.10.2022., 14:00h

Wysoki komfort mieszkania zapewniają mądrze zaprojektowane wnętrza. Jedną ze składowych projektu jest oświetlenie – dobrze dobrane gwarantuje komfort i wygodę. Jak rozplanować i zlokalizować źródła światła?

Tak naprawdę chodzi o to, aby lampy nie tylko zdobiły pomieszczenia, ale przede wszystkim były funkcjonalne. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że właściwe oświetlenie odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu człowieka. Odpowiednia dawka światła z jednej strony pozwala nam się zrelaksować i wyluzować, z drugiej zaś mobilizować do pracy i dodawać sił.

image
FOTO: Envato Elements

Jaką dobrać barwę światła?

Mamy do wyboru światło o barwie ciepłej i zimnej. To pierwsze daje nam swojski, przytulny nastrój, uspokaja i relaksuje, pozwala wypocząć oczom i oddala niepotrzebne bodźce. Zimne i jasne światło nie tylko nie daje poczucia komfortu, ale wręcz może drażnić nasze zmysły. Natomiast bywa niezastąpione, gdy potrzebujemy zastrzyku energii i koncentracji, gdy w porze jesienno-zimowej jest zbyt ciemno, a my musimy pracować.

image
FOTO: Envato Elements

Na pewno ostrzejsze światło przyda się do pracy, robienia makijażu i gotowania, ciepłe odcienie pasują do sypialni i salonu, gdzie potrzebujemy nastrojowości. Tak naprawdę najkorzystniejsze światło jest zbliżone do światła naturalnego.

Różne rodzaje światła

Oświetlenie dobieramy do specyfiki pomieszczenia, biorąc pod uwagę czynności, które będziemy w nim wykonywać. W związku z tym wybieramy światło punktowe (miejscowe), ogólne (centralne) i dekracyjno-ozdobne. To pierwsze jest domeną pracowni, gabinetu, ale i kuchni czy łazienki. Wszędzie tam, gdzie musimy naświetlić wyraźnie małą przestrzeń. Duże lampy będące centrum pomieszczenia mają do rozświetlenia większą powierzchnię, ale w nieco bardziej subtelny sposób. Chodzi o sypialnię i salon. Ponadto to każdy z tych rodzajów światła może pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną. Są i takie lampy, które może nie są niezbędne, ale pięknie się prezentują i dlatego warto je mieć w swoim domu!

image
FOTO: Envato Elements

Budujemy nastrój

Aby nie poprzestać na funkcjonalności, warto przyłożyć się do aranżacji oświetlenia i postarać się, aby za pomocą lamp stworzyć niepowtarzalny nastrój. Oświetlenie ogólne organizuje nam główny strumień światła. Są to przeważnie lampy sufitowe, które mogą wyglądać naprawdę imponująco. W kolorze betonu, szklane, drewniane, ciężkie, zwiewne – wybór jest ogromny. Niech lampa koresponduje z całym projektem danego pokoju, ale jednocześnie niech zachwyca i sama w sobie stanowi atrakcyjny element wystroju.

 

Niezwykle użyteczne są wszystkie lampki, które możemy ustawić pod wygodnym dla nas kątem, by oświetlały nam książkę podczas czytania, garnek w trakcie gotowania czy lustro, gdy wykonujemy makijaż. Miejscowo działające lampki obecnie są tak zmyślnie skonstruowane, że można je wyginać na wszystkie strony. Niezwykle atrakcyjne są lampki ścienne, które pozwalają na ukazanie piękna obrazów, grafik czy innych dekoracji. Modne są także lampki wpuszczane w podłogę i stanowiące piękną ozdobę, np. schodów.

Jakie są źródła światła?

Do wyboru pozostają tradycyjne żarówki przezroczyste, białe lub barwione na rozmaite kolory. Są tanie, ale droższe w  eksploatacji. Niebawem pewnie zostaną wycofane ze sprzedaży. Najczęściej zastępujemy je diodami LED, które są energooszczędne i znacznie trwalsze od zwykłych żarówek. Popularne są także świetlówki – energooszczędne – stosowane w pomieszczeniach, w których światło świecimy dłużej, ponieważ potrzebują trochę czasu, aby osiągnąć pełną jasność, a częste włączanie skraca ich żywotność.

image
FOTO: Envato Elements

Do wyboru pozostaje również światło halogenowe o zimniejszej barwie – daje więcej światła, przy tej samej mocy co standardowe żarówki. Jest najczęściej wybierane w sytuacjach, gdy potrzebujemy bardzo silnych źródeł światła.

image
Piękna kuchnia

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Jak dobrać lampy sufitowe w zależności od wielkości pomieszczeń?

W mniejszych i niższych pomieszczeniach dobrze komponują się plafony i kinkiety, które nie zabierają przestrzeni. W tym wypadku lepiej unikać długich, wiszących lamp. W pokojach wyższych i dużych powierzchniowo można poszaleć i poeksperymentować z długościami kabla lamp zwisających z sufitu.

image
FOTO: Envato Elements

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 15:56