Styl prowansalski wywodzi się z południa Francji. Bierze na warsztat to, co naturalne, wiejskie, niezobowiązujące. Odwołuje się do klimatycznej tradycji – to, co niegdyś powstawało mimochodem i było wynikiem codziennych potrzeb, jak wieszanie suszonych główek czosnku czy ziół, dziś stanowi jeden z wytycznych projektu kuchni w tym stylu. Styl prowansalski zachwyca swoją bezpretensjonalnością i subtelnym kolorytem lokalnym.
To wnętrza, w których króluje nonszalancki luz, tylko z pozoru przypadkowy. Prowansalskie wnętrza są pełne sielskiego klimatu wsi oraz domowego ciepła. Ma być jasno i pogodnie bez kontrastów kolorystycznych.
Kuchnia prowansalska – jakie meble wybrać?
Jako że styl prowansalski jest interpretacją wnętrz z południa Francji, to na pewno we wnętrzach nie zobaczymy gładkich błyszczących powierzchni, plastiku, chromowanych wykończeń, geometrycznych wzorów i eleganckich dodatków. Królują jasne aranżacje, wdzięczne zdobienia, przeszklenia, elementy naturalne.
Meble kuchenne:
- jasne, białe, kremowe, beżowe, pastelowe, écru, bielone drewno,
- fronty delikatnie zdobione, najczęściej poprzez żłobienia, frezowania i ażury,
- przeszklone elementy, witrynki, kredensy,
- drewniane wykończenia,
- drewniane blaty,
- uchwyty mosiężne, metalowe, drewniane lub porcelanowe – tradycyjne,
- zlewy ceramiczne,
- baterie w stylu retro – ozdobne,
- sprzęty AGD stylizowane na retro, w jasnych kolorach,
- tradycyjna kuchenka gazowa.
Dodatki w kuchni w stylu prowansalskim powinny być naturalne
Poduszki, firanki, pledy, obrusy – stawiamy na miękkie tkaniny, len i bawełnę.
Plecionki – koszyczki, kosze, organizery, w których umieszczamy włóczki, akcesoria do szycia, inne potrzebne przedmioty kuchenne.
Plakaty i grafiki w starych ramkach, przedstawiające przysmaki, zioła, lawendę lub nawiązujące do picia kawy czy generalnie pichcenia.
Haczyki, wieszaki z kutego metalu.
Rustykalnie i przytulnie
Styl prowansalski wybierają osoby, które nie czują się swobodnie w minimalistycznych wnętrzach. Łagodna ornamentyka plus jasne tony tworzą domową atmosferę. W tego typu wnętrzach znajdziemy też nawiązania do rzemiosła (często lokalnego), stąd obecność elementów wykonanych w kamieniu, metalu, drewnie, włóczce.
W prowansalskiej kuchni znajdziemy także:
- przykłady tradycyjnego rzemiosła (zwłaszcza bazujące na ceramice, kamieniu, kutym metalu),
- podłogę drewnianą lub dobrze udającą drewno,
- postarzałe drewno,
- dodatki w kwiaty (róże, peonie, lawendę), pasy lub kratkę,
- koronki, frędzle, płótno,
- zapach lawendy, świece zapachowe.
Nie zapominajmy, że Prowansja to lawendowe pola ciągnące się kilometrami, stąd często w prowansalskich przestrzeniach znajdziemy dodatki w kolorze jasnego fioletu.
W centrum prowansalskich wnętrz zobaczymy duże, okazałe, drewniane stoły. Do ich nakrycia najlepiej wykorzystać bawełniane obrusy – pastelowe lub w rozmaitych odcieniach bieli i koronkowe ozdoby. Ważna jest także zastawa, zdobiona w kwiaty, porcelanowa, wykwintna, pochodząca ze zbiorów babci lub na nią stylizowana. Do tego bukiet świeżych kwiatów w wazonie i powstanie stół w prawdziwie prowansalskim stylu!
Angelika Drygas
fot. envato elements