Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy przycinać korzenie roślin doniczkowych?
Jak przycinać korzenie powietrzne roślin?
Kiedy przycinać korzenie roślin doniczkowych?
Monitorowanie systemu korzeniowego uprawianych przez nas roślin doniczkowych może znacząco przyczynić się do ich prawidłowego wzrostu, dobrego zdrowia oraz długowieczności. To również bardzo dobry sposób wykrywania wczesnych objawów żerowania szkodników oraz rozwijających się chorób. Dodatkowo przycinanie korzeni zapewnia kwiatom możliwości wzrostu. Kiedy jednak przeprowadzić ten zabieg?
Przycinanie jest zalecane, kiedy zauważymy, że doniczka, w której znajduje się roślina, jest w całości wypełniona systemem korzeniowym. W takich przypadkach korzenie mogą wydostawać się na powierzchnie lub uciekać przez otwory drenażowe.
Skracanie systemu korzeniowego może stać się częścią przesadzania roślin. Dzięki temu roślina będzie jeszcze lepiej przygotowana do adaptacji w większej doniczce.
Przycięcie oraz rozluźnienie zbitej bryły korzeniowej może okazać się rozwiązaniem dla zahamowanego wzrostu rośliny. Silnie rozwinięty system podziemny powoduje brak miejsca i silny niedobór składników odżywczych.
Jak skracań korzenie kwiatów?
Przycinanie korzeni (czy to powietrznych, czy podziemnych) jest zabiegiem wymagającym od nas szczególnej uwagi i ostrożności. Każde nieudolne cięcie, które zostało przeprowadzone brudnymi lub niesterylnymi narzędziami, może prowadzić do infekcji i choroby, a w końcu do obumarcia rośliny.
Podpowiadamy więc, jak poprawnie przeprowadzić cięcie, krok po kroku:
- Wyciągamy roślinę z donicy i delikatnie rozplątujemy, rozluźniamy system korzeniowy. Zwracamy szczególną uwagę na elementy, które wystają z dolnej części doniczki.
- Potrząsamy rośliną i pozbywamy się bryły korzeniowej.
- Korzenie martwe, chore obcinały w całości, natomiast żywe obcinamy tuż nad rozgałęzieniami o ⅓ ich długości.
- Doniczkę uzupełniamy świeżą ziemią, lekko ugniatamy i podlewamy.
Przeczytaj także: Jak urządzić ogród dla seniora na wsi? Oto kilka porad!
Jak przycinać korzenie powietrzne roślin?
Korzenie powietrzne to nic innego, jak specjalnie rozwinięte struktury korzeniowe, które znajdują się nad powierzchnią ziemi. Najczęściej możemy je spotkać u takich gatunków jak: monstery, epifity, filodendrony oraz storczyki. To właśnie dzięki nim kwiaty są w stanie pobierać składniki odżywcze i wilgoć z powietrza. Funkcjami korzeni powietrznych są również podparcie i stabilizacja rośliny oraz transport substancji pomiędzy poszczególnymi częściami rośliny. Kiedy jednak należy je przycinać? To zależy:
Przycinanie korzeni powietrznych może okazać się niezbędne w celu utrzymania dobrego wyglądu rośliny. W takich wypadkach należy usunąć jedynie te elementy, które są suche, nadgniłe lub zdrewniałe.
Eksperci zalecają wykonywanie przycinania jedynie wtedy, kiedy zauważymy niepokojące zmiany w kolorze, strukturze lub fakturze korzeni powietrznych. Po usunięciu chorych lub uszkodzonych elementów należy uważnie monitorować kwiat, gdyż każda ingerencja stwarza dodatkowe ryzyko wystąpienia infekcji.
fot. envato elements