StoryEditorKTÓRE ROŚLINY OZDOBIĄ DOM W BOŻE NARODZENIE?

Jakie rośliny sprawdzą się jako świąteczne ozdoby?

22.11.2023., 08:00h
Kluczową ozdobą bożonarodzeniową jest zdecydowanie choinka. Pięknie ozdobione iglaste drzewko jest najważniejszym symbolem tego świątecznego czasu. Jednak na Boże Narodzenie warto przygotować też inne ozdoby. Najpiękniej nasze domy udekorują ciekawe rośliny – to one wpłyną na wyjątkową atmosferę.

Choinka – bez niej nie ma świąt!

Oczywiście główną rośliną zdobiącą w Boże Narodzenie nasze domy jest choinka. Najczęściej ma ona postać drzewka iglastego. Najpopularniejsze opcje to świerk, który wypełnia dom pięknym zapachem żywicy, niegubiąca igieł jodła, a także sosna. Ten ostatni wybór jest zdecydowanie najrzadszy, a to dlatego, że sosny mają dosyć rzadkie igły i nieregularny pokrój.

A skąd narodziła się tradycja świątecznego drzewka? Pochodzi ona z XVI-wiecznych Niemiec. Zwyczaj ten narodził się konkretnie w Alzacji, a później szybko rozpowszechnił się na resztę państw. W dzisiejszych czasach choinka jest niekwestionowanym, najbardziej ikonicznym elementem Bożego Narodzenia. Pojawia się nie tylko w naszych domach i mieszkaniach, ale również w sklepach, zakładach pracy czy na miejskich rynkach!

Jemioła – zawieś ją pod sufitem i skradnij pocałunek drugiej połówce

image

Jemioła – zawieś ją pod sufitem i skradnij pocałunek drugiej połówce

FOTO: Pixabay

Jemioła pospolita to niestety często już pomijana ozdoba świąteczna. Ta roślina to półpasożyt, który bytuje na koronach zwłaszcza drzew liściastych, przede wszystkim na dębach, topolach, brzozach czy lipach. Jemiołę warto zawiesić nad stołem wigilijnym bądź nad wejściem do domu albo mieszkania. Zwyczaj związany z tą rośliną przybył do nas z krajów skandynawskich oraz anglosaskich. Tam wierzono, że obecność zielonych gałązek i białych jagód jemioły przyniesie szczęście i dobrobyt domownikom. Miała ona także chronić przed złymi mocami czy demonami. Jemioła jednak jest szczególnie lubiana przez zakochanych! Według popularnej tradycji wskazane jest, aby młode pary pocałowały się pod gałązkami tej rośliny.

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja – elegancka i egzotyczna

image

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja – elegancka i egzotyczna

FOTO: Pixabay

Poinsecja to jedna z najpopularniejszych roślin bożonarodzeniowych! W tych czasach można zaopatrzyć się nie tylko w żywe, ale również w sztuczne egzemplarze. Chociaż kwiaty gwiazdy betlejemskiej są niepozorne, to cały efekt dekoracyjny zawdzięcza roślina kolorowym przylistkom. Mogą one przybierać barwę białą, czerwoną, różową, łososiową, brzoskwiniową czy purpurową. Chociaż poinsecja pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z Meksyku i Gwatemali, to w polskich domach czuje się bardzo dobrze i może przetrwać nawet kilka tygodni. Zakupiona jeszcze sporo czasu przed samym Bożym Narodzeniem, z pewnością przetrwa aż do Nowego Roku.

Stara meksykańska legenda głosi, że mała i biedna dziewczynka nie miała pieniędzy na prezent dla Jezusa, postanowiła więc w Wigilię podarować mu bukiet zielonych liści. Ku zdziwieniu wiernych, w kościele liście przybrały kolor intensywnie czerwony. Ta historia wskazuje na to, że nie jest najważniejsza wartość materialna prezentu – liczy się dobro, szczera chęć i wiara.

Kaktus bożonarodzeniowy – nie tylko w Boże Narodzenie!

image

Kaktus bożonarodzeniowy – nie tylko w Boże Narodzenie!

FOTO: Pixabay

Kaktus bożonarodzeniowy, czyli szlumbergera, to popularna doniczkowa roślina, ponieważ kwitnie właśnie w okresie jesienno-zimowym. Inne jej nazwy to grudnik, róża bożonarodzeniowa czy zygokaktus. Bez względu na nazewnictwo, ten gatunek zachwyca dekoracyjnymi kwiatami. Cieszą one oczy całą paletą kolorów: białym, różowym, czerwonym, purpurowym czy fioletowym. A jak zadbać o grudnika, aby pięknie zakwitł i nie stracił kwiatów? PRZECZYTAJ O TYM SPRAWDZONYM TRIKU!

Ostrokrzew – popularny nie tylko za oceanem

image

Ostrokrzew – popularny nie tylko za oceanem

FOTO: Pixabay

Najczęściej widzimy, jak piękne, okazałe wieńce czy mniejsze wianki z ostrokrzewu ozdabiają domy za oceanem lub na Wyspach Brytyjskich. W Polsce nadal roślina ta cieszy się niewielką popularnością, a to wielka szkoda! Ostokrzew to wyjątkowo atrakcyjna roślina, która w środku zimy nadal zachwyca błyszczącymi, intensywnie zielonymi liśćmi oraz charakterystycznymi czerwonymi jagodami. To także wyjątkowy krzew, bowiem potrafi odrodzić się nawet z korzenia! Pamiętajmy jednak, że to roślina dwupienna – wyróżniamy więc okazy żeńskie i męskie. Aby doczekać się owoców, w ogrodzie powinny znajdować się oba osobniki. Stare wierzenia celtyckie głoszą, że ostrokrzew ma moc odstraszania złych duchów. To także piękny symbol odradzającego się życia.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:02