StoryEditorTOP 10 ROŚLIN PNĄCYCH

Najpiękniejsze rośliny pnące na ogrodzenie. Które pnącza wybrać?

04.05.2023., 08:00h
Ogrodzenie z siatki najczęściej nie wygląda zbyt estetycznie, dodatkowo nie chroni przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. To jednak względnie tani sposób na wyznaczenie granic działki i niekoniecznie musimy z niego rezygnować. Dzięki różnym pnącym roślinom nasze ogrodzenie będzie pięknie się prezentować! Które pnącza wybrać?

Pnącza na ogrodzenie – które wybrać?

Chcąc stworzyć zieloną lub barwną ścianę na siatce ogrodzeniowej, musimy kierować się przede wszystkim wymaganiami danej rośliny. Kluczowym wyznacznikiem powinno być stanowisko. W zależności od gatunku musi być ono słoneczne, półcieniste bądź zacienione. Drugim aspektem jest podłoże. Większość roślin wymaga gleby żyznej i przepuszczalnej, jednak różne gatunki preferują różny odczyn ziemi. Weźmy pod uwagę także siłę wzrostu danej rośliny. Możemy także zastanowić się, czy wybierać co sezon inne pnącza jednoroczne, czy zdecydować się na stałą uprawę pnączy wieloletnich, które są odporne na mróz.

Bluszcz pospolity

To jedno z najpopularniejszych pnączy. Doskonale sprawdzi się na płocie w miejscu zacienionym. To roślina zimozielona, co oznacza, że zachowa swoje walory estetyczne przez cały rok. Najczęściej bluszcz ma ciemnozielone liście, lecz istnieją przeróżne jego odmiany o liściach pstrych czy jasno obrzeżonych. Możemy więc bez problemu stworzyć różnorodną kompozycję na ogrodzeniu.

Wiciokrzew

To kolejna popularna roślina pnąca. Jej wielką zaletą są pięknie pachnące o zachodzie słońca kwiaty, które zakwitają w pełni lata. Wiciokrzewy nie mają szczególnych wymagań dotyczących podłoża. Najlepiej będą czuły się na stanowisku słonecznym bądź półcienistym. Aby osłony naszego ogrodzenia były całoroczne, warto zasadzić zimozielone odmiany tych roślin. Będą to na przykład: wiciokrzew Henry’ego, wiciokrzew zaostrzony czy wiciokrzew japoński.

Powojnik

Powojniki potrafią stworzyć gęstą i bujnie kwitnącą naturalną barierę na ogrodzeniu. Dekoracją tych pnączy, poza pięknymi kwiatami, są puszyste owocostany, pojawiające się pod koniec lata. Powojniki odznaczają się również bogactwem odmian, dzięki czemu praktycznie każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Najbardziej poleca się odmiany z grup Tangutica oraz Vitalba. Chociaż charakteryzują się one słabszym wzrostem, to są mrozoodporne, rzadziej zapadają na choroby, a poza tym nie są wymagające pod względem uprawy. Powojniki zasadźmy w miejscu słonecznym bądź półcienistym, pamiętając, że te pnącza nie tolerują gleb suchych i kwaśnych.

Winnik

Winniki mają bardzo dekoracyjne liście – palczaste oraz ciekawie powcinane. Dodatkowo wytwarzają estetycznie wyglądające owoce, które przybierają jaskrawe barwy. Za pomocą swoich wąsów czepnych, winniki oplatają ogrodzenie z siatki, rosnąc nawet po 3 metry rocznie. Rośliny te mają niewielkie wymagania. Lubią stanowiska słoneczne. Najpopularniejsze gatunki to winnik zmienny oraz winnik tojadowy.

Miesięcznik

Miesięcznik to pnącze, którego największą zaletą są liście – ułożone dachówkowato, sercowate, błyszczące i ciemnozielone. Jesienią przebarwiają się one na żółty kolor. Żeńskie osobniki zawiązują w tym okresie także ciemnoniebieskie owoce. Miesięczniki są mało wymagające, odporne na mrozy i rzadko atakowane przez choroby czy szkodniki. Gleba pod uprawę tych pnączy może być przeciętna, lecz stanowisko powinno być słoneczne.

Groszek pachnący

To pnącze jednoroczne, które bardzo często wykorzystuje się do dekoracji ogrodzeń. Groszek pachnący osiąga najczęściej od 50 do 150 centymetrów wysokości. To niezwykle dekoracyjna roślina, tworząca kanciaste pędy z eliptycznymi liśćmi oraz wąsami czepnymi. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Piękne, kolorowe, motylkowe kwiaty wydzielają intensywny zapach. W kwietniu siejemy groszek bezpośrednio do gruntu. Lubi on żyzne, próchnicze gleby i słoneczne stanowiska.

image

Najpiękniejsze rośliny pnące na ogrodzenie. Które pnącza wybrać?

FOTO: Envato Elements

Kobea pnąca

Ta jednoroczna roślina nazywana jest również sępotą. Jej pędy osiągają od 3 do 4 metrów wysokości. Największą ozdobą tego pnącza są dzwonkowate, ciemnofioletowe kwiaty, osadzone na długich szypułkach. Osiągają one dosyć spore rozmiary – o średnicy do 3 centymetrów. Kobea kwitnie od lipca do października. Jesienią liście tej rośliny przebarwiają się na ciekawy, czerwono-fioletowy odcień. Gleba pod uprawę kobei powinna być umiarkowanie wilgotna i próchnicza, a najlepiej sprawdzi się podłoże gliniaste.

Chmiel japoński

Jednym z najszybciej rosnących pnączy sezonowych jest chmiel japoński. Jego pędy dorastają nawet do 6 metrów długości. Jest on szczególnie polecany tym osobom, które potrzebują bardzo szybkiego stworzenia osłony na ogrodzeniu. Cechą charakterystyczną rośliny są duże liście oraz owocostany w kształcie szyszek, które pojawiają się pod koniec lata. Liście odmiany ‘Variegatus’ są wyjątkowo ozdobne, ponieważ cętkowane. Jesienią natomiast liście wszystkich odmian przebarwiają się na czerwono.

Tunbergia oskrzydlona

To mało popularne pnącze tworzy osłonę z sercowatych, ciemnozielonych liści oraz jaskrawożółtych kwiatów z czarnym środkiem. Pędy tunbergii osiągają długość nawet 1,5 metra. Roślina ta kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Niestety pnącze to nie jest łatwe w uprawie, gdyż ma wysokie wymagania cieplne. Trudniej radzi sobie w deszczowe i chłodniejsze dni. Wymaga słonecznego i osłoniętego przed wiatrem stanowiska oraz żyznego podłoża.

Cytryniec chiński

To ciekawe pnącze o ozdobnych, a w dodatku jadalnych owocach. Cytryniec chiński dorasta do 10 metrów długości, lecz rośnie szczególnie wolno. Drobnymi, białymi bądź kremowymi kwiatami obsypuje się bujnie w maju i czerwcu. Owoce tej rośliny są okrągłe oraz ciemnoczerwone, zebrane w kłosy. Roślina jest szczególnie wrażliwa na skrajności warunków pogodowych i z tego względu należy chronić ją zarówno przed bezpośrednim nasłonecznieniem, jak i mrozem.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 17:33