StoryEditorPiękny ogród

Egzotyczne rośliny w polskim ogrodzie, to możliwe!

05.07.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Znudziły ci się róże, świerki i jabłonie? Chcesz mieć w swoim ogrodzie eksplozje nieoczywistych kolorów i kwiaty o niecodziennych kształtach? Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki sadzonkom roślin egzotycznych, odpowiednio przygotowanych do naszego klimatu i warunków atmosferycznych. Chociaż ich pielęgnacja może niekiedy okazać się odrobinę trudniejsza i wymagająca więcej czasu, efekty końcowe są tego warte. Sprawdź, jak dobrać rośliny, przygotować podłoże i pielęgnować poszczególne gatunki, aby spełnić swoje ogrodnicze marzenie!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie rośliny egzotyczne wybrać do donic?

Jakie krzewy egzotyczne wybrać do ogrodu?

Jak odpowiednio pielęgnować rośliny egzotyczne?

Jakie rośliny egzotyczne wybrać do donic?

Jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych podczas uprawy roślin egzotycznych jest odpowiednie regulowanie temperatury. Dlatego też największą przyjaciółką ogrodnika, który w swoim ogrodzie posiada takie gatunki, jest donica. W związku z tym, że raz na jakiś czas będzie trzeba ją przenieść, warto zainteresować się gatunkami, które pięknie się prezentują, ale nie sprawią kłopotów podczas sezonowych przeprowadzek. Poniżej podpowiadamy, na jakie gatunki zwrócić szczególną uwagę:

Drzewko laurowe (wawrzyn szlachetny): dobrze sprawdza się jako drzewko do donic, ponieważ wymaga przeniesienia w cieplejsze miejsce już w momencie, kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Drzewko oliwkowe: najlepiej rośnie w donicach, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania.

Kaktus: dobrze rośnie w ciasnych donicach i dużym nasłonecznieniu. Kaktusy podlewamy jedynie od końca lutego do połowy listopada.

Przeczytaj także: W tych gminach już obowiązuje zakaz podlewania! Czy Twoja jest na liście?

Jakie krzewy egzotyczne wybrać do ogrodu?

Wybór drzewka do ogrodu w tym wypadku będzie podyktowany nie tylko naszym gustem, ale również odpowiednimi warunkami, które musimy mu zapewnić. Tak jak niektóre ich odmiany są mniej problemowe i nie wymagają ogromnych przygotować, inne potrzebują odpowiedniej wilgotności, wystarczającej temperatury oraz mieszanki glebowej. Jakie rośliny egzotyczne poradzą sobie w naszym klimacie najlepiej? Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych gatunków:

  • Zamiokulkas: najlepiej rozwija się w półcieniu i kwaśnej glebie.
  • Fikus: uwielbia miejsca osłonięte oraz dobrze nasłonecznione.
  • Miechunka peruwiańska: gatunek potrzebujący wysokiej temperatury, żyznej gleby oraz bardzo dużo słońca. Najczęściej uprawia się ją w cieplarniach.
  • Hibiskus: warto wybrać dla niego stanowisko dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru.
  • Agawa: gatunek dobrze znoszący upały.

Jak odpowiednio pielęgnować rośliny egzotyczne?

Większość roślin egzotycznych jest sprowadzana do Polski z basenu Morza Śródziemnego i jego okolic. Różnice klimatu oraz warunków atmosferycznych sprawiają, że takie gatunki mogą potrzebować odmiennych metod pielęgnacyjnych, aby prawidłowo się zaaklimatyzować.

Pielęgnację rozpoczynamy od przygotowania odpowiedniego podłoża, gdyż to ono zaważy na dobrym zdrowiu i atrakcyjnym wyglądzie roślin. Większość odmian egzotycznych preferuje lekką i przepuszczalną glebę, dlatego też warto wymieszać ją z keramzytem, który doskonale sprawdza się do rozluźniania podłoża i napowietrzania go.

Rośliny sprowadzane z klimatu podzwrotnikowego mogą mieć szczególne wymagania związane z wilgotnością i jakością powietrza oraz gleby. Dlatego też nawadnianie należy dostosować do konkretnej odmiany. Będą one również potrzebowały zimowania od jesieni do wiosny, kiedy temperatury spadają. Warto więc zaopatrzyć się w donice oraz przygotować na sezonowe wykopywanie, okrywanie oraz kopczykowanie.

fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:02