StoryEditorMapa gmin

W tych gminach już obowiązuje zakaz podlewania! Czy Twoja jest na liście?

Kolejny rok z rzędu w związku z ogromną suszą część gmin w Polsce wprowadza ograniczenia w zakresie zużywania wody. Chodzi między innymi o zakaz podlewania ogródków i trawników. Gdzie już wprowadzono oszczędzanie wody?

Spis treści:

Dlaczego gminy zakazują podlewania ogródków? 

Już w maju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował o suszy. W niektórych gminach od miesięcy spadło nie więcej niż kilka milimetrów deszczu. W takich sytuacjach samorządy decydują się na wprowadzenie ograniczeń w zakresie używania wody z sieci. Ma to pomóc rozsądnie gospodarować zasobami wodnymi. Wszystko przez to, że niektóre czynności, takie jak podlewanie trawnika czy ogródka, wiążą się z nadmiernym zużyciem, a to prowadzi do obniżenia ciśnienia w sieci i przerw w dostawie wody. 

Jak samorządy walczą z suszą? 

W ramach walki z suszą samorządy apelują do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody. Chodzi o powstrzymanie się od takich czynności, jak na przykład podlewanie ogródków oraz trawników, napełnianie basenów oraz mycie aut na własnej posesji. Dzięki temu sieć wodociągowa jest mniej obciążona, ciśnienie w kranach jest wyższe a mieszkańcy nie muszą się obawiać, że dojdzie do przerw w dostawie wody. 

Przeczytaj także: Moja Woda: będzie kolejny nabór wniosków! Od kiedy nowe dotacje na deszczówkę?

Jaka jest kara za złamanie zakazu? 

Jeżeli w danej gminie został wprowadzony zakaz nadmiernego zużywania wody, samorząd ma prawo nałożyć karę na mieszkańca, który nie stosuje się do zasad. Grozi mu nagana lub grzywna. Dokładne kwoty mandatów ustalane są przez każdą gminę, jednak najczęściej mowa o kwocie 500 zł. 

Jakie gminy apelują o oszczędzanie wody? 

Do początku lipca nakaz oszczędzania wody wprowadzono w kilkudziesięciu gminach w całym kraju. Najwięcej z nich leży w centralnej i wschodniej Polsce. Najlepszą sytuacją hydrologiczną mogą pochwalić się mieszkańcy województw: podkarpackiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. W pozostałych regionach przynajmniej kilka samorządów apeluje do mieszkańców, by nie zużywali nadmiernie wody z sieci. 

Przeczytaj także: Podatek od deszczu 2024: kto i ile musi zapłacić?

Aktualizowana na bieżąco mapa Polski z zaznaczonymi gminami, w których obowiązuje zakaz podlewania ogródków, dostępna jest pod tym adresem.  Jej autorem jest portal Świat Wody.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements, mapa: Świat Wody

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 10:32