StoryEditorOszczędzanie deszczówki

Moja Woda: będzie kolejny nabór wniosków! Od kiedy nowe dotacje na deszczówkę?

Trzeci nabór wniosków w programie Moja Woda już za nami. Spóźnialscy, którzy obawiali się, że już nie skorzystają z dotacji, mogą odetchnąć: planowana jest kolejna edycja! Kiedy ruszy nabór wniosków?

Spis treści:

Program Moja Woda: czego dotyczy? 

Program Moja Woda ma na celu podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych poprzez ochronę zasobów wodnych i walkę z suszą. Jego realizacja zakłada zwiększenie retencji oraz wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości z domami jednorodzinnymi. Program był finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, koordynowały go wojewódzkie oddziały Funduszu. 

Na co można dostać pieniądze z Mojej Wody? 

Aby możliwe było zwiększenie retencji i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych, niezbędny jest rozwój potrzebnej do tego infrastruktury. Jej elementy można sfinansować z dotacji, uzyskanych w programie Moja Woda. Pieniądze przewidziano na zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę, uruchomienie instalacji:  

  • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych),  
  • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemności minimum 2 m3,  
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte),  
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych na dachach – „zielone dachy” (warstwa drenażowa) bez kosztów nasadzeń,  
  • do wykorzystywania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowych (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego w ramach inwestycji zbiornika). 

Przeczytaj także: Bon energetyczny z podpisem prezydenta. Jakie zmiany od 1 lipca?

Jaka dotacja na instalację do zbierania deszczówki? 

Aby móc się ubiegać o dofinansowanie na instalację do zbierania deszczówki, należy zaplanować inwestycję, której koszt wyniesie co najmniej 2000 zł. Beneficjent może się starać o dotację na pokrycie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 6000 zł. 

Ile pieniędzy przeznaczono na dotacje do zbiorników na deszczówkę?

Program Moja Woda zaplanowano na lata 2020-2024. W tym czasie zrealizowano trzy nabory. Ostatni z nich trwał od sierpnia 2023 do końca lutego 2024. Jak poinformował nas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powodem zamknięcia naboru było wyczerpanie puli finansowej. Na tę edycję przeznaczono 130 mln zł. 

Czy Moja Woda będzie kontynuowana? 

Łącznie na sfinansowanie dotacji w programie Moja Woda NFOŚiGW przeznaczył ponad 400 mln zł: około 275 mln w I oraz II naborze i 130 mln w III edycji. Nie wszystkie opisane we wnioskach inwestycje są jednak realizowane, w związku z tym do puli wróci część środków. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli skorzystać z dotacji na zbiorniki do retencjonowania deszczówki. NFOŚiGW informuje bowiem naszą redakcję, że niewykorzystane pieniądze przeznaczone zostaną na sfinansowanie IV edycji Mojej Wody. 

Przeczytaj także: Mój Prąd 6.0 jeszcze nie ruszył! Czy w tym roku będzie nabór wniosków?

Moja Woda IV: kiedy może ruszyć nabór wniosków?

NFOŚiGW nie ogłosił jeszcze oficjalnie, kiedy ruszy nabór wniosków w IV edycji programu Moja Woda. Do 31 lipca 2024 beneficjenci mają jeszcze czas, by rozliczyć się ze swoich inwestycji. Później Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą wypłacały pieniądze - potrwa to do końca 2024 roku. Dopiero wówczas możliwe będzie oszacowanie niewykorzystanej kwoty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ocenia, że czwarty nabór wniosków o dofinansowanie na instalacje do zbierania deszczówki może ruszyć w początkach 2025 roku.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:14