StoryEditorRynek energii

Bon energetyczny z podpisem prezydenta. Jakie zmiany od 1 lipca?

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o bonie energetycznym. Oznacza to, że już od 1 lipca czekają nas zmiany. W życie wejdzie nie tylko sam bon. Co jeszcze?

Spis treści:

Będą podwyżki cen prądu od 1 lipca? 

1 lipca 2024 będzie dniem dużych zmian na rynku energii w Polsce. Wówczas wygaśnie bowiem program ochronny, dzięki któremu możliwe było zamrożenie cen prądu w ostatnich latach. W związku z tym od 1 lipca ponownie obowiązywać będą ceny operatorów. Ta perspektywa przeraziła wielu Polaków, bowiem zatwierdzone przez URE taryfy były o wiele wyższe niż poprzednie. Zareagować postanowił rząd. Efektem jest projekt ustawy o bonie energetycznym. 

Przeczytaj także: Podwyżki cen gazu od 1 lipca: jakich rachunków możemy się spodziewać? 

Bon energetyczny wejdzie w życie. Co o nim wiemy? 

Centralnym elementem podpisanej przez prezydenta ustawy jest projekt bonu energetycznego. Ma to być nowa forma wsparcia dla Polaków w trudnej sytuacji ekonomicznej, dla których podwyżki cen prądu byłyby ogromnym obciążeniem domowego budżetu. W związku z tym wprowadzono kryterium dochodowe, a wysokość dopłaty energetycznej uzależniono od liczby domowników. Stawki są następujące: 

  • 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,    
  • 400 zł dla gospodarstwa domowego 2-3-osobowego,    
  • 500 zł dla gospodarstwa domowego 4-5-osobowego,    
  • 600 zł dla gospodarstwa 6-osobowego lub większego. 

Nabór wniosków ruszy prawdopodobnie w połowie lipca, jednak ta data nie została jeszcze potwierdzona. Więcej na temat bonu przeczytasz w naszych artykułach: 

Nowe szczegóły bonu energetycznego. Komu będzie się należało podwójne wsparcie? 

Od kiedy można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego? 

Jaka będzie maksymalna cena prądu od 1 lipca 2024? 

1 lipca 2024 ceny prądu zostaną odmrożone, jednak rząd zadecydował, że nie pozostawi ich wyłącznie kaprysom rynku. W związku z tym wprowadzono maksymalną cenę prądu, która będzie obowiązywała do końca grudnia 2024. Ustalono ją na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł/MWh dla samorządów, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich firm. Obecnie stawka dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł/MWh i jest to kwota obowiązująca od połowy 2022 roku. 

Przeczytaj także: Bon energetyczny 2024: jak Ministerstwo Klimatu chce pomóc po podwyżkach cen prądu?

Co więcej, ustawa nakłada także obowiązek na koncerny, zajmujące się sprzedażą energii. Muszą one złożyć do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki propozycje nowych taryf, które będą obowiązywały do końca 2025 roku. Taryfy te mają być dostosowane do obecnych cen rynkowych. Business Insider podaje, że PGE, Tauron, Enea i Energa prowadzą już negocjacje z URE w zakresie przyszłorocznych cenników. 

Jaka opłata za prąd będzie zawieszona? 

Od 1 lipca 2024 czeka nas drobna tymczasowa zmiana na rachunkach za prąd. Chodzi nie tylko o cenniki operatorów i nową maksymalną cenę energii. Z faktur zniknie tzw. opłata mocowa, która na 2024 rok została ustalona przez prezesa URE w wysokości od 2,66 zł do 14,90 zł netto miesięcznie (kwota zależy od poziomu zużycia prądu). Dzięki temu uda się pomniejszyć przewidywany wzrost rachunków o mniej więcej 1/4. Niestety, nie jest to zmiana na stałe: prawdopodobnie od 1 stycznia 2025 opłata mocowa powróci w wysokości, którą określi prezes URE. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

źródło: Business Insider

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 11:36