StoryEditorCeny gazu

Podwyżki cen gazu od 1 lipca: jakich rachunków możemy się spodziewać?

Od 1 lipca w górę pójdą nie tylko ceny energii elektrycznej, ale także gazu. Mówi się, że podwyżki będą znaczne. Jak wysokich rachunków możemy się spodziewać już za kilka miesięcy?

Spis treści:

Dlaczego ceny gazu idą w górę? 

W połowie 2024 roku wygasną tarcze ochronne, wprowadzone po to, by ułatwić Polakom przejście przez najgorszy okres kryzysu energetycznego. Wiele wskazuje na to, że załamanie cen na rynkach energii już za nami, zatem powoli będziemy powracać do stawek rynkowych. Od 1 lipca odmrożone zostaną ceny energii elektrycznej, ale nie tylko. Także rachunki za gaz będą naliczane znów według taryf operatorów. 

Przeczytaj także: Wyższe ceny prądu już od 1 lipca! Ile naprawdę zapłacimy za energię? 

Czy rząd wprowadzi maksymalną cenę gazu? 

Chcąc złagodzić przejście od całkowicie zamrożonych cen prądu do stawek rynkowych, rząd przygotował projekt bonu energetycznego, w którym znalazły się także zapisy o nowej maksymalnej cenie energii elektrycznej. Ustalono ją na poziomie 500 zł/MWh. Niestety, podobnego rozwiązania nie zastosowano w odniesieniu do cen gazu. 

Przeczytaj także: Ceny wody i ścieków pójdą w górę! Dlaczego?

Nie oznacza to jednak, że rząd pozostawił odbiorców paliw gazowych samym sobie. Zamiast ustalenia maksymalnej ceny, zadecydowano o wprowadzeniu ceny maksymalnej paliw gazowych na poziomie aktualnej taryfy zatwierdzonej przez prezesa URE dla największego sprzedawcy detalicznego, czyli PGNiG. Przed 30 czerwca 2024 prezes URE wezwie zatem PGNiG do obniżenia taryfy do poziomu aktualnych cen. Podobne rozwiązanie zastosowano już raz w tym roku, wymuszając obniżkę do 290,97 zł/MWh. 

PGNiG rozesłało “cenniki grozy” 

PGNiG rozesłało pierwsze prognozy swoich taryf po odmrożeniu cen gazu. Wywołało to popłoch, bowiem kwoty były ogromne. Eksperci uspokajają: ostateczny cennik będzie niższy. Skąd ta pewność? PGNiG ustaliło nową taryfę zgodnie z obowiązującą maksymalną ceną paliwa gazowego, ustaloną na poziomie 290,97 zł. Jednak zgodnie z zapowiedzią rządu, przed końcem czerwca prezes Urzędu Regulacji Energetyki zwróci się do operatora, by ten obniżył ceny.

Przeczytaj także: Od kiedy można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego? 

Jakie będą ceny gazu od 1 lipca 2024? 

W tej chwili ceny gazu na rynkach światowych są stosunkowo atrakcyjne. Jesienią 2023 ceny kontraktowane plasowały się na poziomie 220-250 zł/MWh, podczas gdy wiosną 2024 zeszły do około 150-170 zł/MWh. Jakich zatem kwot możemy się spodziewać na rachunkach za gaz od 1 lipca 2024? Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że nowa taryfa PGNiG wyniesie około 220 zł/MWh. Przypomnijmy, że obecnie obowiązuje zamrożona stawka 200,17 zł/MWh. Zdaniem ekspertów z MKiŚ, rachunki za gaz wzrosną w polskich gospodarstwach domowych mniej więcej o 10 proc. od 1 lipca 2024. Warto jednak pamiętać, że to wciąż jeszcze tylko prognozy. Konkretne kwoty będą możliwe do wyliczenia po zatwierdzeniu taryfy PGNiG przez prezesa URE, co prawdopodobnie będzie miało miejsce na przełomie czerwca i lipca. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:52