StoryEditorFotowoltaika

Mój Prąd 6.0 jeszcze nie ruszył! Czy w tym roku będzie nabór wniosków?

Mój Prąd to jedna z najpopularniejszych form wsparcia dla osób, które chcą założyć fotowoltaikę. Wielu Polaków czeka, aż rozpocznie się kolejny nabór wniosków, jednak nie wiadomo, czy stanie się to w najbliższym czasie. Co się dzieje?

Spis treści:

Program Mój Prąd: co to jest? 

Mój Prąd to jedna z realizowanych w Polsce inicjatyw, które mają zachęcić do inwestowania w odnawialne źródła energii. Ma on formę dotacji do mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz urządzeń dodatkowych (np. magazynów energii). Z danych na stronie programu wynika, że w zrealizowanych do tej pory edycjach przyjęto nieco ponad 0,5 mln wniosków na łączną kwotę 2 627 059 637 zł. 

Przeczytaj także: Czy w 2024 roku można dostać dofinansowanie do magazynu energii? Jakie są kwoty?

Czy będzie Mój Prąd w 2024 roku? 

Na stronie internetowej programu Mój Prąd można znaleźć informację, że piąty nabór wniosków jest już zamknięty. Równocześnie pojawiła się jednak zapowiedź, że uruchomiona zostanie kolejna odsłona tej inicjatywy. Planowano ją na II kwartał 2024, jednak nic nie wskazuje na to, że szósta edycja ruszy do końca czerwca. Jest bardzo prawdopodobne, że wnioski będzie można składać dopiero pod koniec tego roku. 

Dlaczego Mój Prąd 6.0 się opóźnia? 

Winne opóźnieniu szóstej edycji Mojego Prądu jest ogromne zainteresowanie poprzednim naborem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza projektem, jest na etapie rozpatrywania przyjętych dotąd wniosków. Dopóki beneficjenci nie otrzymają odpowiedzi, nie ruszy kolejny nabór. 

Przeczytaj także: W 2024 roku ruszy program „Moja elektrownia wiatrowa”! Jakie pieniądze można pozyskać?

- Przyznam szczerze – nie rozpoczniemy dopóty, dopóki nie zakończymy tamtego projektu. Mamy jeszcze do rozliczenia ponad 30 000 wniosków. Mamy nadzieję, że w czwartym kwartale (koniec trzeciego lub początek czwartego) uda nam się uruchomić szóstą edycję - mówił Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. 

Do kiedy NFOŚiGW rozpatrzy wnioski z Mojego Prądu 5.0? 

Przewidywany czas oceny wszystkich wniosków, które spłynęły w naborze Mój Prąd 5.0, i wypłaty środków to 160 dni roboczych. Szacuje się, że NFOŚiGW będzie je rozpatrywał do połowy października 2024. W związku z tym niewykluczone, że Mój Prąd 6.0 wystartuje dopiero w ostatnim kwartale tego roku. 

Czy opłaca się teraz montować fotowoltaikę? 

Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska przypomina, że osoby, które są zainteresowane instalacją fotowoltaiczną, nie muszą czekać na rozpoczęcie naboru wniosków. Mogą przystąpić do działania już teraz, bowiem do dopłat w Moim Prądzie 6.0 kwalifikowane będą inwestycje przeprowadzone po zamknięciu naboru w poprzedniej edycji programu, a to już przecież za nami. 

Jakie będą zmiany w programie Mój Prąd 6.0? 

Każda kolejna odsłona programu Mój Prąd nieco różni się od poprzedniej. W edycji szóstej duży nacisk ma być położony na instalowanie magazynów energii. Zapowiedziała to szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Na tę odsłonę przewidziano także mniej pieniędzy: budżet wynosi 400 mln zł, jednak niewykluczone, że zostanie powiększony, jeżeli zainteresowanie potencjalnych beneficjentów będzie duże. 

Przeczytaj więcej: W 2024 ruszy Mój Prąd 6.0! Kto może się starać o dotację? Jakie będą zmiany?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:09