StoryEditorDotacje na magazyn energii

Czy w 2024 roku można dostać dofinansowanie do magazynu energii? Jakie są kwoty?

Magazyny energii to prosty sposób, by przydomowe instalacje fotowoltaiczne czy małe elektrownie działały wydajniej. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na ich zakup i montaż. Istnieją programy, które wspierają finansowo tego typu inwestycje. Jakie? Ile pieniędzy oferują?

Do czego służy magazyn energii? 

Coraz więcej gospodarstw domowych w Polsce ma własne instalacje produkujące prąd - słoneczne bądź wiatrowe. Jednak nie wszyscy wiedzą, że wyprodukowaną energię można niejako odłożyć na później. Do tego właśnie służy magazyn energii – jak sama nazwa wskazuje, gromadzi się w nim wyprodukowany przez instalację prąd, by móc z niego skorzystać w wybranym momencie, na przykład podczas ekstremalnych warunków pogodowych, gdy sieć zostanie zerwana. Tym samym możliwe jest odciążenie systemów i budowanie własnego bezpieczeństwa energetycznego. 

Dofinansowanie do magazynu energii z programu Mój Prąd 

Jednym z pierwszych programów, które wprowadziły spore dofinansowania na zakup i montaż magazynu energii, jest Mój Prąd. Tę możliwość zaoferowano beneficjentom w V naborze wniosków i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W związku z tym wiadomo już, że w VI edycji Mojego Prądu także będzie można uzyskać dofinansowanie na magazyn energii. 

Prace nad kolejną odsłoną tego programu wciąż trwają i konkrety nie są jeszcze znane, nie wiadomo także kiedy ruszy nabór. Jednak biorąc pod uwagę, że w V edycji dofinansowanie na magazyny energii wynosiło do 16 tys. zł, perspektywy są obiecujące. Co więcej, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paulina Henning-Kloska zapowiedziała, że Mój Prąd 6.0 położy duży nacisk na instalowanie właśnie magazynów energii. Szczegóły zapewne poznamy niebawem, gdyż MKiŚ zapewniało, że nie zamierza zwlekać z otwarciem naboru. 

Przeczytaj więcej: W 2024 ruszy Mój Prąd 6.0! Kto może się starać o dotację? Jakie będą zmiany? 

Czy program Moja Elektrownia Wiatrowa dofinansuje magazyny energii? 

Jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w III kwartale 2024, wystartuje nabór wniosków w programie Moja Elektrownia Wiatrowa. O pieniądze będą mogli starać się właściciele i współwłaściciele domów mieszkalnych, zarówno nowych jak i starych. Wsparcie obejmie zakup montaż turbiny, falownika i urządzeń wspomagających, a wśród nich także magazynów energii w postaci akumulatorów. Maksymalnie dofinansowanie pokryje do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, w przypadku urządzeń magazynujących nie więcej niż 17 tys. zł. Moc dotowanych elektrowni wiatrowych nie może przekraczać 20 kW, a wraz z magazynem energii 50 kW. 

Czy magazyn energii można odliczyć od podatku? 

Osoby, które w ostatnim czasie przeprowadziły remont swojego domu, mający na celu jego termomodernizację, mogą skorzystać z przysługującej im ulgi podatkowej, jeżeli rozliczają się w ramach podatku liniowego, według skali podatkowej lub na zasadzie ryczałtu. Ulga termomodernizacyjna pozwala na odjęcie od podatku wydatków poniesionych na materiały budowlane i urządzenia, wśród nich znajdują się również ogniwa fotowoltaiczne z osprzętem, w tym magazyn energii oraz montaż. Odliczona kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł. W przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa i wynosi 106 tys. zł. 

Więcej o termomodernizacji przeczytasz tutaj: Termomodernizacja domu 2024: ile pieniędzy można dostać? 

 

Zuzanna Ćwiklińska

źródło: muratordom

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 15:18