StoryEditorOcieplanie domu

Termomodernizacja domu 2024: ile pieniędzy można dostać?

Termomodernizacja budynków stała się w ostatnich latach ważnym tematem. Wszystko przez to, że poprawia ona nie tylko komfort cieplny w domach, ale także wpływa korzystnie na stan powietrza. By zachęcić Polaków do termomodernizacji budynków, stworzono programy, które oferują dofinansowanie takiego przedsięwzięcia. Gdzie można się starać o pieniądze? O jakich kwotach mowa?

Co to jest termomodernizacja budynku? 

Termomodernizacja domu lub innego budynku to proces nastawiony na ograniczenie strat ciepła i poprawienie komfortu cieplnego mieszkańców bądź użytkowników. Obejmuje ona takie prace jak: 

  • ocieplenie przegród zewnętrznych budynku, 
  • wymiana okien i drzwi zewnętrznych, 
  • wymiana źródła ciepła. 

Termomodernizacja pozwoli nie tylko podnieść komfort cieplny w domu, ale także obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wpłynie również korzystnie na środowisko naturalne. Okazuje się, że wiele gospodarstw domowych powinno zaplanować tego typu inwestycję, bowiem jak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Ekonomii Środowiska, aż 4 mln polskich domów jednorodzinnych nie jest właściwie ocieplona i ogrzewana. 

Przeczytaj także: Remont domu to obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 60%. Co wymienić?

Jakie są dofinansowania do termomodernizacji w Polsce? 

Aby zachęcić Polaków do inwestowania w termomodernizację budynków, stworzono możliwość uzyskania dofinansowania. Oferuje ją program Czyste Powietrze oraz Czyste Powietrze Plus. Zachętą jest także ulga termomodernizacyjna. 

Przeczytaj także: Wznowiono wypłaty w programie Czyste Powietrze! Szykują się kolejne zmiany w 2024?

Jakie jest dofinansowanie do termomodernizacji w programie Czyste Powietrze? 

Od 2023 roku w programie Czyste Powietrze wprowadzono większą pulę finansową na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, można otrzymać od 40 do 100 proc. dofinansowania. Jego maksymalna wysokość może sięgnąć 135 tys. zł pod warunkiem instalacji pompy ciepła. Przy innym rodzaju ogrzewania maksymalne dofinansowanie może wynieść 115 tys. zł. W tym przypadku obowiązkowe jest wykonanie audytu energetycznego, do którego przewidziano dotację w wysokości 1200 zł. 

Warto pamiętać, że w programie Czyste Powietrze obowiązują progi dochodowe. Im wyższe miesięczne zarobki na osobę, tym niższa kwota dofinansowania. W zależności od progu dochodowego, dotacje przedstawiają się następująco: 

  • 115-135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania, 
  • 59-99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania, 
  • 41-66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania. 

Pieniądze można dostać na planowane inwestycje oraz te już rozpoczęte, pod warunkiem, że zaczęły się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku. 

Termomodernizacja w programie Czyste Powietrze Plus 

W ramach programu Czyste Powietrze Plus można otrzymać wsparcie pieniężne w postaci prefinansowania. Dzięki temu można uzyskać pieniądze jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Warunkiem jest podpisanie umowy z firmą wykonawczą. W tej sytuacji maksymalne dofinansowanie może wynieść 50 proc. kosztów inwestycji. 

Czym jest ulga termomodernizacyjna? 

Oprócz dofinansowania w programie Czyste Powietrze osoby zainteresowane termomodernizacją mogą skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej. Wówczas można odliczyć poniesione na ten cel wydatki od dochodów, uwzględniając to w podatku PIT. Odliczona kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł. W przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa i wynosi 106 tys. zł.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 08:31