StoryEditorCzyste Powietrze 2024

Wznowiono wypłaty w programie Czyste Powietrze! Szykują się kolejne zmiany w 2024?

W grudniu 2023 wstrzymano wypłaty dotacji z programu Czyste Powietrze. Pod koniec stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że program wznowiono i pieniądze trafią do beneficjentów. Resort zapowiada także zmiany w Czystym Powietrzu. Czy osoby, które chcą skorzystać z programu, powinny się szykować na rewolucję?

Czyste Powietrze: dlaczego wstrzymano wypłaty? 

Program Czyste Powietrze działa w Polsce od 2018 roku. Wnioski wciąż napływają, a dotychczasowi beneficjenci chwalą sobie uzyskane wsparcie. Jednak w połowie grudnia 2023 zainteresowanych spotkała nieprzyjemna niespodzianka: wypłaty dotacji zostały wstrzymane. Jak wówczas poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, powodem było wyczerpanie się budżetu na ten cel w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i funduszach wojewódzkich. W momencie zawieszenia wypłat zaległości sięgały 300 mln zł, a na rozpatrzenie czekało 23 tys. wniosków. 

MKiŚ wznawia wypłaty pieniędzy z Czystego Powietrza 

31 stycznia Paulina Hennig-Kloska, stojąca obecnie na czele MKiŚ, poinformowała, że zaległe pieniądze zostały wypłacone beneficjentom i rozpatrywanie wniosków ruszyło na nowo. 

- W styczniu wznowiliśmy wypłaty z programu Czyste Powietrze. I mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata. To też zaniedbali nasi poprzednicy. Chcę zapewnić, że nowe, stabilne formy finansowania programu Czyste Powietrze nie zmieniają nic dla beneficjentów. Dają gwarancje, że program będzie działać już bez przeszkód w przyszłości - mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska. 

Wypłata pieniędzy z programu Czyste Powietrze jest możliwa dzięki uzyskaniu przez Polskę środków z Krajowego Planu Odbudowy. 

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2024 

Wiadomo już, że w 2024 roku czekają nas zmiany w programie Czyste Powietrze. Dotyczą one głównie urządzeń, na których montaż będzie można uzyskać dofinansowanie. By ukrócić montowanie sprzętów, które nie spełniają europejskich norm, odtąd pieniądze z Czystego Powietrza trafią tylko do beneficjentów, korzystających z pomp ciepła oraz pieców na pellet wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Program Czyste Powietrze 2024: jakie zmiany nas czekają? 

To jednak nie koniec nowości. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że pracuje nad zmianami w systemie pozyskiwania pieniędzy dla programu. Toczą się rozmowy między innymi z Bankiem Światowym oraz organizacjami pozarządowymi. Wszystko po to, by Czyste Powietrze miało stabilne źródła finansowania. Póki co, MKiŚ zapewnia jednak, że dla beneficjentów nic się nie zmieni. 

Ile osób skorzystało z programu Czyste Powietrze? 

Czyste Powietrze to największy program antysmogowy w Polsce. Jego celem jest wsparcie Polaków w rezygnacji z nieekologicznych źródeł ciepła oraz zapewnienie im finansowania w procesie termomodernizacji budynków. Jak poinformował pod koniec stycznia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w programie Czyste Powietrze złożono do tej pory ponad 770 tys. wniosków na blisko 22,3 mld zł dofinansowania. Podpisano też ponad 655 tys. umów na ponad 17,5 mld zł. Do beneficjentów trafiło 8,8 mld zł.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:48