StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Jak dbać o grudnik, aby w okresie bożonarodzeniowym pięknie zakwitł?

16.11.2022., 08:00h

Grudnik ma wiele nazw: zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera. To bardzo popularna roślina, kojarząca się zwłaszcza ze świętami Bożego Narodzenia, bowiem w tym właśnie czasie zakwita. Jak pielęgnować grudnik, by cieszyć się pięknymi kwiatami?

Skąd pochodzi szlumbergera? Odmiany i charakterystyka

Grube, mięsiste łodygi zygokaktusa podzielone są na segmenty – w nich roślina magazynuje wodę. Jest ona jednym z najobficiej kwitnących kaktusów, a jej kwiaty mogą przybierać różne kolory: biały, łososiowy, różowy, fioletowy czy czerwony. Szlumbergera ma zwisający pokrój. Delikatne kwiaty znajdują się na wierzchołkach pędów. Grudnik kwitnie właśnie w grudniu – stąd jego nazwa.

Kaktus bożonarodzeniowy występuje w kilku odmianach kolorystycznych. Najpopularniejsze to:

  • Bristol Rose – kwiaty ciemnoróżowe;
  • Malissa – kwiaty białe;
  • Christmas Cheer – kwiaty pomarańczowo-czerwone;
  • White Christmas – kwiaty białe.

Grudniki porastają wierzchołki drzew w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Należy wziąć to pod uwagę, uprawiając tę roślinę w domu. Zwróćmy uwagę na fakt, że szlumbergery są epifitami, a więc roślinami nadrzewnymi. Żyją w podłożu ubogim w wapń, dodatkowo zawsze zaopatrywane są w miękką wodę. Ich naturalne środowisku charakteryzuje również wysoka wilgotność powietrza. Rosną one w środowisku półcienistym.

Jak pielęgnować zygokaktus, aby zakwitł?

Dla szlumbergery najlepsze będzie miejsce przy oknie od strony północnej bądź zachodniej. Stanowisko musi być jasne, lecz nie silnie nasłonecznione. Temperatura najlepsza dla tej rośliny to około 20°C, podczas spoczynku natomiast musi być ona jeszcze niższa. Grudnik nie przepada za zbyt wysokimi temperaturami. Dodatkowo zygokaktus nie znosi zmian miejsca. Nie należy przestawiać doniczki z tym kwiatem, jeżeli nie jest to konieczne. Gdy będziemy przenosić ją w okresie kwitnienia, może spowodować to utratę kwiatów.

Podłoże, w którym ma rosnąć grudnik, powinno przepuszczać ziemię i mieć lekko kwaśny odczyn. Pamiętajmy, że korzenie tej rośliny nie mogą tkwić w mokrej ziemi. Z tego względu powinniśmy na dnie doniczki stworzyć warstwę drenażową ze żwiru bądź keramzytu. Podlewamy umiarkowane, ale przy okazji zapewniając roślinie stale wilgotne podłoże. Co jakiś czas szlumbergerę należy zasilać za pomocą standardowego nawozu do roślin doniczkowych.

Jeżeli konieczne jest przesadzenie grudnika, to powinniśmy zrobić to kilka tygodni po przekwitnięciu rośliny – najczęściej odpowiednim czasem będzie wczesna wiosna. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że nasz grudniowy kaktus nie zgubi kwiatów podczas kolejnego kwitnięcia.

Jak rozmnażać kaktusa bożonarodzeniowego?

Rozmnażanie grudnika jest naprawdę proste. Wystarczy oderwać wierzchołek pędu w miejscu połączenia segmentów. Pamiętajmy, że sadzonka musi składać się z od 3 do 4 starszych segmentów. Po odcięciu pozostawiamy ją na kilka godzin w cieniu, gdyż to umożliwi zaschnięcie rany. Następnie sadzimy pęd do mieszaniny torfu i piasku lub w gotowym podłożu przeznaczonym dla kaktusów i sukulentów. Uzyskamy ładną kępy, jeżeli posadzimy po kilka sadzonek do jednej doniczki.

Dlaczego grudnik nie kwitnie? To najczęstsze błędy w uprawie tej rośliny

image

Dlaczego grudnik nie kwitnie? To najczęstsze błędy w uprawie tej rośliny

FOTO: Envato Elements

Kwiaty grudnika żyją tylko około 10 dni, lecz zaraz po nich rozkwitają kolejne. W rezultacie kwitnienie często trwa ponad miesiąc. A dlaczego nasza szlumbergera nie kwitnie?

Powodem mogą być nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale także choroby i szkodniki. Najczęściej pojawiają się wełnowce i choroby grzybowe. Te drugie najczęściej wynikają z nadmiaru wody i gnicia bryły korzeniowej rośliny. Jeżeli zauważymy zmiany chorobowe na korzeniach, musimy porażone części jak najszybciej usunąć, a cały zygokaktus przesadzić do świeżej ziemi.

Pamiętajmy, że chociaż grudnik należy do rodziny kaktusowatych, to ma inne wymagania niż reszta jego „krewnych”. Szkodzi mu więc zarówno przelanie, jak i przesuszenie. Dłuższa susza w podłożu rośliny doprowadzi do zaprzestania kwitnienia. Pamiętajmy również o zapewnieniu zygokaktusowi doniczki odpowiedniej wielkości. Musi być ona niewielka, gdyż system korzeniowy tej rośliny nie jest szczególnie rozbudowany. Zbyt duży pojemnik utrudni utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

Częste przesadzanie rośliny, przestawianie doniczki czy nagłe zmiany temperatur również mogą utrudnić grudnikowi kwitnienie. Pamiętajmy, że szlumbergera może kwitnąć nawet dwa razy w roku. Aby jednak tak się stało, rozwój pąków kwiatowych musi być poprzedzony okresem spoczynku. Roślina w tym czasie powinna mieć zapewnione ciemniejsze miejsce i niższą temperaturę. Okres spoczynku dla zygokaktusa przypada tuż po przekwitnięciu – w marcu i we wrześniu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 13:16