StoryEditorPIELĘGNACJA POINSECJI

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Co zrobić, aby poinsecja miała czerwone liście?

01.12.2023., 10:00h
Gwiazda betlejemska nazywana jest również poinsecją. To jedna z najbardziej lubianych roślin kojarzących się z czasem świąt Bożego Narodzenia. Jej czerwone liście nadają każdemu wnętrzu wyjątkowego klimatu. Jak odpowiednio dbać o poinsecję, aby pięknie się prezentowała?

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej – co zrobić, aby poinsecja zachwycała?

Aby ten roślinny symbol świąt corocznie zachwycał pięknym wyglądem, powinniśmy odpowiednio go pielęgnować. Przede wszystkim po przyniesieniu gwiazdy betlejemskiej ze sklepu czy z kwiaciarni wybierzmy dla tej rośliny właściwe stanowisko. Chociaż uwielbia ona światło, to powinniśmy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Idealne miejsce będzie położone gdzieś w głębi pokoju. Uważajmy również na nadmierne ciepło. Najlepsza dla gwiazdy betlejemskiej będzie temperatura pokojowa. Nie stawiajmy jednak doniczki z rośliną blisko bardzo silnych źródeł ciepła, na przykład obok kaloryferów. Z drugiej strony poinsecja nie zniesie przeciągów, a także niskiej temperatury czy jej nagłych wahań. Gdy narazimy roślinę na tego typu stres, możemy doprowadzić nawet do tego, że zacznie ona gubić liście.

A co z podlewaniem? Gwiazda betlejemska wymagać będzie nawadniania umiarkowanego. Systematycznie sprawdzamy wilgotność podłoża. Dopiero gdy nieco głębsza warstwa ziemi w doniczce przeschnie, dostarczamy roślinie wody. Pamiętajmy, że przesuszenie jest lepsze niż przelanie. Podczas podlewania poinsecji konewką unikajmy polewania wodą jej liści. Ważną kwestią jest również nawożenie. Najczęściej nie musimy tego robić w porze kwitnienia rośliny, a więc w listopadzie i grudniu. Dlaczego? Wynika to z faktu, że większość sklepowych gwiazd betlejemskich została już dokarmiona specjalnymi preparatami. Jeżeli chcemy zachować roślinę w dobrej kondycji przez cały rok, powinniśmy jednak wziąć pod uwagę regularne nawożenie w przyszłym sezonie.

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej – co zrobić z poinsecją po Świętach?

Zazwyczaj wiosną roślina traci swój kwiatostan. Wówczas przycinamy jej pędy nad drugim lub trzecim oczkiem. Następnie przesadzamy gwiazdę betlejemską. Warto w tym czasie zmienić donicę na nieco większą. Na spód pojemnika sypiemy drenaż, a następnie ziemię uniwersalną. Roślinę pielęgnujemy podobnie jak w okresie świątecznym. Pilnujmy wilgotności podłoża, regularnie podlewając poinsecję. Przesuszenie może doprowadzić do więdnięcia liści, więc ziemia w doniczce powinna stale być delikatnie wilgotna. Gdy w czerwcu ponownie przytniemy pędy rośliny w podobny sposób, znacząco się ona zagęści. Nawozimy ją regularnie, aż do połowy jesieni. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasza gwiazda betlejemska będzie nieustannie zachwycać.

image

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Co zrobić, aby poinsecja miała czerwone liście?

FOTO: Pixabay

Jak sprawić, aby poinsecja miała czerwone liście? Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej

O gwieździe betlejemskiej trzeba wiedzieć, że jest ona rośliną dnia krótkiego. Oznacza to po prostu, że potrzebuje cieniowania, aby mogła zakwitnąć. Na czym ten proces polega? Mniej więcej od połowy października do połowy listopada, w godzinach od 17:00 do 7:00 poinsecja musi przebywać w miejscu ciemnym. Najłatwiej ją wówczas umieścić w pomieszczeniu z zasłoniętym oknem, w którym nie zapala się światła. Gwiazda betlejemska nie powinna być wystawiona na światło słoneczne dłużej niż 8 godzin w ciągu dnia – to bardzo ważne, aby była pięknie wybarwiona w sezonie zimowym.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 20:45