Jakie są wymagania roślin jesienią i zimą?
Nadchodzący czas dla roślin doniczkowych będzie zupełnie inny niż sezon wegetacyjny. Zgodnie z naturalnymi potrzebami, rośliny w tym okresie wchodzą w stan spoczynku. Jednak w naszych domach najczęściej goszczą rośliny tropikalne, a te w okres spoczynku nie wchodzą, gdyż w naturze żyją w klimacie, w którym zimy nie ma. O te gatunki zdecydowanie też trzeba zadbać jesienią i zimą! W najbliższych miesiącach będzie coraz mniej słońca, co spowoduje, że metabolizm naszych roślin znacznie się spowolni. Wówczas zapotrzebowania na podlewanie i nawożenie znacząco spadną. Już jesienią osłabione rośliny mogą paść ofiarą szkodników – wciornastków, przędziorków, ziemiórek, tarczników czy wełnowców.
SPRAWDŹ: Jak zwalczać przędziorki, wełnowce i tarczniki?
Ogólna zasada dotycząca pielęgnacji roślin jesienią to zapewnienie im chłodniejszego miejsca oraz dostępu do działania promieni słonecznych. Warto pamiętać także, aby doniczki odsunąć od grzejników. Od jesieni liście roślin mogą zacząć żółknąć i usychać. Jak temu zaradzić? Okazuje się, że niektóre rośliny są w stanie naturalnie zwiększyć wilgotność powietrza poprzez odparowywanie wody z liści. Jest to efektywne zwłaszcza wtedy, gdy stoją w większych i zwartych grupach. Warto więc na czas jesienno-zimowy zrobić w domu małe przemeblowanie.
W najbliższych miesiącach warto zadbać również o zwiększenie wilgotności w domu. Można to zrobić dzięki nawilżaczowi powietrza. Innym sposobem będzie umieszczenie doniczek z roślinami na podstawkach wyłożonych drobnymi kamykami, keramzytem bądź żwirem polanym wodą. Parująca ciecz nawilży rośliny.
Dno doniczki nie może jednak dotykać wody – będzie to skutkować gniciem korzeni. Inną opcją zapewniającą wilgoć roślinom jest wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach.Pamiętajmy, aby przy okazji jesiennych porządków przecierać delikatnie wilgotną i miękką szmatką liście! Kurz utrudnia docieranie światła do zielonych części rośliny. Od czasu do czasu naszej „dżungli” możemy zapewnić prysznic z letniej wody. Zrezygnujmy z tego zabiegu w przypadku sukulentów.
Jak podlewać rośliny domowe jesienią i zimą?
Rośliny w okresie jesienno-zimowym podlewamy rzadziej i mniej obficie – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. Róbmy to tylko wtedy, kiedy ziemia przeschła. Jesienią, zwłaszcza kiedy często pada deszcz i jest wilgotno, ale kaloryfery jeszcze nie grzeją, należy zrezygnować ze zraszania roślin.
Początek sezonu jesienno-zimowego to już ostatnia szansa na przesadzanie roślin. Przeprowadźmy ten zabieg jednak w najbardziej naglących przypadkach – na przykład kiedy korzenie wyrosły poza doniczkę.
Jak nawozić rośliny doniczkowe jesienią i zimą?
Niektórzy uważają, iż roślin doniczkowych w miesiącach jesiennych i zimowych raczej nie nawozimy. Jednak ze względu na warunki panujące w naszych domach i mieszkaniach, stworzenie roślinom warunków idealnych do stanu spoczynku jest właściwe niemożliwe. Z tego względu i w okresie jesienno-zimowym można nawozić nasze pokojowe rośliny, ale oczywiście nie tak intensywnie jak wiosną oraz latem. Najlepiej zastosować niewielkie ilości nawozów rozpuszczanych w wodzie bądź nawozów o przedłużonym działaniu. Nie zapominajmy jednak o dopasowaniu nawozu do wymagań odpowiedniego gatunku rośliny. Te zabiegi tyczą się zwłaszcza roślin tropikalnych. Musimy mieć na uwadze, że niektóre rośliny, takie jak na przykład pelargonie czy fuksje, wymagają zimowania w chłodnym pomieszczeniu, z niewielkimi dawkami wody i brakiem nawożenia.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements