StoryEditorPorady ogrodnicze

Jak sadzić i pielęgnować piwonie? Dowiedz się już teraz i zaplanuj swój ogród!

04.07.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Piwonie, znane również jako peonie, to doskonałe kwiaty wieloletnie. Ich uprawa nie jest skomplikowana, a poprawnie pielęgnowane, mogą cieszyć oko przez wiele sezonów. Kluczem do bujnie kwitnących rabat jest sadzenie w odpowiednich terminach, na dobrze dobranym stanowisku oraz dobrze dopasowanej glebie. Jak to osiągnąć? Sprawdź już teraz!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak i kiedy sadzić piwonie?

Jak pielęgnować piwonie?

Jak i kiedy sadzić piwonie?

Sadząc piwonie, należy kierować się kilkoma zasadami. Gotowe sadzonki powinny mięć od 2 do 5 oczek. Dopiero wtedy możemy być pewni, że dobrze się przyjmą. Wybrane przez nas stanowisko musi być osłonięte, słoneczne (poradzą sobie również w lekkim półcieniu), natomiast gleba powinna być żyzna, dobrze zdrenowana, o lekko kwaśnym odczynie i bogata w próchnicę.

Przed sadzeniem, glebę warto nawieźć kompostem lub ziemią gnojową. Piwonie sadzimy w dołkach o odpowiedniej głębokości: pączki nie powinny być głębiej niż 5-8 centymetrów pod ziemią. Idealna odległość między roślinami to co najmniej 50 centymetrów.

Ważnym czynnikiem w prawidłowym rozwoju piwonii jest sadzenie ich w odpowiednim terminie. Za najlepszy czas uznaje się drugą połowę sierpnia, ewentualnie czas do połowy września, czyli pierwszych przymrozków. To zagwarantuje bujne kwitnienie.

Jak pielęgnować piwonie?

Piwonie charakteryzują się wielkimi, różnorodnymi, kolorowymi i intensywnie pachnącymi kwiatami, które doskonale prezentują się zasuszone. Większość odmian piwonii to byliny, jednak możemy spotkać również te krzewiaste, które osiągają nawet do 200 centymetrów wysokości. Rośliny te są nie tylko wieloletnie, ale również mrozoodporne. Aby jednak utrzymać je w dobrej kondycji nawet przez dwadzieścia lat, należy je odpowiednio pielęgnować.

Pielęgnacje rozpoczynamy już na etapie ich sadzenia: glebę odpowiednio użyźniamy kompostem lub obornikiem.

Jednym z najważniejszych zabiegów jest przycinanie, które należy przeprowadzać regularnie i o wyznaczonych porach. Cięcie najlepiej wykonywać w pierwszej połowie września. Możemy wybrać jedną z dwóch metod: przycięcie jedynie przekwitłych kwiatów lub całej rośliny nisko nad ziemią.

Przeczytaj również: Wykorzystaj te składniki, żeby przygotować domowy nawóz do róż!

Piwonie należy regularnie podlewać odpowiednią ilością wody. Uwielbiają wilgotne podłoże, ale bardzo szybko marnieją, kiedy jest zbyt mokre. Nawadniając rośliny, unikajmy lania wody prosto na liście, gdyż może to doprowadzić do rozwijania się chorób grzybowych i szarej pleśni. Obfite podlewanie wskazane jest jedynie w okresach suszy.

Nawożenie piwonii przeprowadzamy na wiosnę i jesień. Wiosną możemy zastosować nawozy naturalne (z dużą ilością fosforu i niewielką ilością azotu), natomiast jesienią warto je ściółkować obornikiem.

image
Pielęgnacja hortensji

Przywróć kolor swoim hortensjom w kilku prostych krokach!

Piwonie są roślinami wieloletnimi, a pierwsze kwitnienie może wystąpić nawet po dwóch sezonach. Dlatego też nie zaleca się ich częstego przesadzania, ponieważ może ono powodować problemy z aklimatyzacją rośliny do nowego miejsca oraz zatrzymaniem kwitnienia nawet na parę lat.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:36