StoryEditorPielęgnacja hortensji

Przywróć kolor swoim hortensjom w kilku prostych krokach!

24.06.2024., 10:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Hortensje ogrodowe to jedne z bardziej interesujących kwiatów w ogrodzie: duże krzewy z kulistymi kwiatami, które mogą przybierać różne kolory. Chcesz się dowiedzieć, dlaczego twoje hortensje tracą kolor, jak zmienić ich ubarwienie, lub w jaki sposób je poprawnie zasuszyć, aby cieszyły oko przez długi czas? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego hortensje tracą kolor?

Utrata koloru przez hortensje to zawsze zasmucający widok. Zanim więc zabierzemy się do prac przywracających im intensywne barwy, warto zdiagnozować problem. Może być on spowodowany kilkoma różnymi czynnikami:

 • niewłaściwe pH gleby: kolor kwiatostanów hortensji uzależniony jest od pH gleby, a jego zaburzenie sprawia, że zarówno kwiaty, jak i liście zaczynają blednąć i zmieniać barwę. Na przykład, silnie kwaśne podłoże sprawia, że hortensja jest niebieska.
 • naturalne procesy: wybierając odmianę hortensji, warto zwrócić uwagę na jej opis. Niekiedy zmiana koloru uzależniona jest właśnie od odmiany i nie jest oznaką choroby.
 • obecność szkodnika: jeśli kwiaty hortensji stają się blade, liście żółkną, a ich brzegi stają się suche, może to oznaczać, że zaczął na nich żerować szkodnik. Warto wtedy zastosować środek przędziorkobójczy.
 • niewłaściwa pielęgnacja: hortensje rosną najlepiej na stanowisku o właściwym nasłonecznieniu i wilgotnym podłożu, które jest odpowiednio nawożone (dobrze sprawdza się obornik lub kompost).

Przeczytaj także: Masz róże w swoim ogrodzie? Czas na drugie nawożenie!

Jak przywrócić kolor hortensji?

Proces przywracania właściwego koloru kwiatostanom oraz liściom uzależniony jest od powodu jego utraty. Jeśli nasza hortensja rośnie w glebie o bardzo wysokim pH, należy sięgnąć po nawozy zakwaszające. Kiedy jednak roślina jest zdrowa, ale chcemy zmienić jej barwę, wystarczy dostosować odczyn ziemi, zawartość żelaza i glinu:

 • hortensja czerwona: odczyn zasadowy
 • hortensja niebieska i fioletowa: odczyn kwaśny.
 • hortensje różowe: odczyn lekko zasadowy o wartości 5,5.

Jak zasuszyć hortensje?

Szczęśliwie dla nas, chociaż różne odmiany hortensji mogą różnić się wymaganiami glebowymi oraz technikami pielęgnacyjnymi, metoda ich suszenia jest taka sama. Aby zatrzymać kwiaty i ich kolor należy wykonać kilka prostych czynności:

 • Wybierz te kwiatostany, które są zdrowe i w pełni rozwinięte.
 • Kwiaty ścinaj w suchy i słoneczny dzień.
 • Postaraj się ściąć w takim miejscu, aby zachować dość długą łodygę. Całość powinna mieć około 30-40 centymetrów. Usuń liście.
 • Najlepszą metodą zasuszania jest powieszenie pojedynczej hortensji kwiatostanem do dołu w zacienionym miejscu. Powinna tak pozostać przez około 2 tygodnie.
 • Możesz również zasuszyć hortensję w prażonym piasku: wysyp czysty piasek do nagrzanego piekarnika i pozostaw na kilka godzin. Kwiaty umieść w pionowym pudełku i zasyp piaskiem. Pozostaw na około 3 tygodnie.
 • Po zasuszeniu kwiatów możesz je delikatnie spryskać lakierem do włosów. Dzięki temu zatrzymają swój kształt na dłużej!

Przeczytaj także: Jak suszyć kwiaty w domu, żeby cieszyły oko cały rok?

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 19:59