Jak ścinać kwiaty do suszenia?
Jednym z najważniejszych kroków w całym procesie suszenia jest ścięcie kwiatów, które chcemy przeznaczyć na ozdoby do domu. Ważne jest, żeby wybrać ciepły, słoneczny dzień popołudniu, ponieważ rano i wieczorem może osiadać na nich rosa. Zamoczone kwiaty będą się suszyć dłużej, a nawet mogą się rozpaść. Warto wybierać kwiaty, które nie do końca jeszcze rozkwitły. Nawet kwiaty zebrane w dopiero rozwijających się pąkach otworzą się w trakcie suszenia i będą efektowanie wyglądać w naszych bukietach.
Jakie kwiaty można zasuszyć?
Istnieją kwiaty, które nadają się do suszenia tak bardzo, że nazywane są potocznie suszkami. Do tej grupy zaliczają się kocanki ogrodowe, suchołuski i zatrwiany. To właśnie one doskonale zachowują swój kształt i kolor. Nie musimy robić z nich całych bukietów, a wykorzystać je tylko jako ozdobę, która podkręci kolory kompozycji.
Innym dodatkiem, który urozmaici bukiety są gałązki z owocami, np. dzika róża, jarzębina, a nawet szyszki modrzewiu. Jeśli chcemy zasuszyć owoce, warto wybrać metodę z gliceryną, która pozwoli na utrwalenie roślin bez znacznej straty na ich urodzie.
Suszyć można większość kwiatów, które rosną w naszych ogródkach i na łąkach. Najczęściej wybierane do suszenia są kwiaty lawendy, róże, dzwonki irlandzkie, kwiatostany traw czy ostatnio bardzo popularne kwiaty hortensji.
Przeczytaj także: Jak suszyć hortensje ogrodowe? Proste sposoby na piękne bukiety
Sposoby suszenia kwiatów w domu
Sposobów na suszenie kwiatów jest wiele, warto więc wybrać taki, który jest dla nas najbardziej przystępny. Proces suszenia powinien przebiegać w suchym, zaciemnionym pomieszczeniu, ponieważ słońce może pozbawić nasze kwiaty koloru. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet przy największej dbałości o dobre warunki, barwy naszych bukietów trochę się zmienią.
- „do góry nogami” – metoda ta polega na powieszeniu roślin kwiatostanami do dołu na lince. Warto pamiętać, że niektóre kwiaty mogą się odkształcić, jeśli będą zebrane w pęczki, dlatego zaleca się zawieszanie pojedynczo.
- kasza manna – wystarczy wsypać do pojemnika kaszę, wbić w nią łodygi kwiatów i zasypać resztę kaszą, a potem odstawić na kilka tygodni. Gdy kwiaty będą ususzone, wystarczy delikatnie strzepać z nich mannę. Najlepiej robić to pędzelkiem o miękkim włosiu, który nie uszkodzi suszków. Raz wykorzystaną kaszę można użyć ponownie, dlatego nie wyrzucajmy jej.
- roztwór z gliceryny – gdy wymieszamy glicerynę z gorącą wodą w proporcji 1:2, dostaniemy mieszankę, która świetnie utrwali kwiaty. Jest szczególnie polecana do wszelkich gałązek z owocami, ponieważ zachowują one elastyczność, ale są utrwalone.
- metoda zielnikowa – idealnie sprawdzi się w przypadku płaskich dekoracji z kwiatów, ale nie powinno się wykorzystywać jej do suszenia roślin na bukiety. Polega na położeniu kwiatów na gazecie, przykryciu kolejną gazetą i tak kilka warstw. Całą konstrukcję trzeba dociążyć, np. książką.
Suszone kwiaty – do czego je wykorzystać?
Poza efektownymi bukietami, suszone kwiaty można wykorzystać również w innych celach. Równie zdobne będą obrazy z suszonych kwiatów, do których wykorzystamy rośliny suszone metodą zielnikową. Wystarczy ułożyć je na kartoniku, przykleić i umieścić w ramce, a urozmaicą wystrój każdego pomieszczenia i zatrzymają w nim wspomnienia o lecie.
Jeśli mamy w ogrodzie nadwyżkę aromatycznych ziół i pięknie pachnących roślin, możemy wykonać saszetki zapachowe. Idealnie sprawdzą się w szafach i szufladach. Najlepiej wybierać rośliny takie jak róże, lawenda czy mięta. Saszetkę można wzbogacić przez dodanie pachnących przypraw i cytrusów. Wybraną kompozycję zamykamy w bawełnianym woreczku i pachnąca saszetka jest gotowa.
Przeczytaj więcej: Jak samemu zrobić woreczki zapachowe [DIY]
Sandra Matus
fot. envato elements