StoryEditorPrzydatne porady

Jak samemu zrobić woreczki zapachowe [DIY]

Zapachowe woreczki to drobna dekoracja, która doda wnętrzom domowego charakteru. Co więcej, takie woreczki mogą także pomóc wypłoszyć z mieszkania nieproszonych gości, takich jak na przykład mole. Jak przygotować taką kompozycję?

Kiedy zbierać zioła i kwiaty na zapachowe woreczki? 

Większość kwiatów i ziół, które możemy wykorzystać przy tworzeniu zapachowych woreczków, najlepiej zbierać latem lub wiosną. Jednak również jesienią da się znaleźć w ogrodzie i w lesie rośliny, które można wykorzystać do przygotowywania pachnących kompozycji, na przykład świeże sosnowe igły czy zioła, takie jak mięta. Z kolei z doniczek na domowym parapecie możemy uszczknąć między innymi liście bazylii czy tymianku

Zbieranie roślin do zapachowych woreczków najlepiej zaplanować na poranek. Po powrocie do domu rozkładamy je na ręczniku papierowym w suchym i chłodnym miejscu. To ważne, by nie suszyć roślin na słońcu, ponieważ wówczas ulotni się część olejków eterycznych, które odpowiadają za piękny zapach. 

Z jakiego materiału uszyć woreczki? 

Wybór materiału to kluczowa kwestia. Musi on bowiem być maksymalnie przepuszczalny. Z tego powodu lepiej zrezygnować ze sztucznych tkanin – nawet najpiękniejszy poliester nie pozwoli aromatom swobodnie się przemieszczać. Najlepiej wybrać oddychający, jak najbardziej naturalny materiał, na przykład len lub bawełnę. 

Ekologicznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie np. starych bawełnianych powłoczek na poduszki. By dodać im rustykalnego charakteru, możemy ozdobić je haftem, koronkami czy dekoracyjnymi guzikami. Jednak jeśli operowanie igłą jest nam obce, możemy po prostu pociąć materiał na kwadraty, umieścić zioła w środku i związać sakiewki za pomocą wstążki, którą później możemy zaczepić np. w szafie. To bardzo proste, dlatego pachnące saszetki przygotować może każdy! 

Jakich ziół użyć do zapachowych woreczków? 

Wybierając zioła do pachnących saszetek, musimy przede wszystkim wybierać te, których zapach sprawia nam przyjemność, bo ten aromat będzie nam towarzyszył w domu. Mogą to być na przykład płatki róż i lawendy, suszone zioła: mięta, bazylia, majeranek lub tymianek. Do pachnących saszetek możesz dodać także sosnowe igły, skórkę z pomarańczy albo cytryny, goździki, laskę cynamonu, gwiazdki anyżu itp. 

Przeczytaj także: Co można zrobić z płatków róży? 

Jak wybrać zapach do swojego domu? 

Jeśli nie masz pomysłu na konkretną kompozycję zapachową, możesz przygotować ją z myślą o tym, czemu ma służyć. Dla przykładu, olejki zapachowe zawarte w lawendzie uspokajają, eliminują stres emocjonalny i napięcie nerwowe, ułatwiają zasypianie - taką sakiewkę możesz więc zawiesić w sypialni. Zapachu lawendy nie lubią mole, zarówno te ubraniowe, jak i spożywcze, więc sprawdzi się także w szafie. Podobne właściwości wykazuje także zapach róż: łagodzi stres i poprawia nastrój. Z kolei olejek eteryczny zawarty w sosnowych igłach zadziała pobudzająco i odświeżająco. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2024 04:32