StoryEditorPielęgnacja róż

Masz róże w swoim ogrodzie? Czas na drugie nawożenie!

20.06.2024., 11:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Niesamowity wygląd oraz nieziemski zapach róż, rozchodzący się po naszym ogrodzie, przychodzą z pewną ceną: regularną pielęgnacją. Tylko ona jest w stanie zapewnić stabilny rozwój, bujne kwitnienie oraz odporność na szkodniki i warunki atmosferyczne. Czerwiec to czas na drugie nawożenie. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie!

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy nawozimy róże?

Pierwsze nawożenie róż wykonujemy jeszcze przed ich zasadzeniem, kiedy do dołka wsypujemy przygotowany obornik (może być w granulkach), ziemię z kompostownika lub mączkę kostną. Rośliny dwuletnie i starsze możemy odżywiać już w marcu, po wiosennym cięciu. Więcej pracy czeka nas w sezonie, gdyż wtedy nawożenie mineralne wykonujemy aż trzy razy: wiosną, w czerwcu oraz w połowie lipca.

Czerwcowe nawożenie róż jest wyjątkowo ważne, ponieważ w tym czasie rośliny są już po kwitnieniu, które wymagało od nich ogromnych ilości energii i substancji odżywczych, które teraz musimy im przywrócić. Sposób, w jaki to zrobimy, uzależniony jest od rodzaju odżywki, na którą się decydujemy:

  • obornik luk kompost rozrzucamy wokół rośliny i przekopujemy go z ziemią (na głębokość około 15-20 centymetrów)
  • nawozy mineralne rozsypujemy wokół krzewu i mieszamy z ziemią, po czym obficie podlewamy.

Najlepsze nawozy dla róż

Wiemy już kiedy musimy nawozić nasze róże. Teraz powstaje pytanie, czym to zrobić? Opcji jest bardzo dużo, a ich wybór uzależniony jest od gatunku naszych roślin, ich potrzeb oraz warunków glebowych i atmosferycznych. Możemy zdecydować się na nawozy organiczne lub mineralne.

Przeczytaj także: Jak przycinać róże ogrodowe? Poradnik krok po kroku

Nawozy organiczne: kompost lub obornik doskonale sprawdzą się do poprawy struktury gleb suchych, piaszczystych i jałowych. Przekompostowany lub granulowany obornik jest bogaty w substancje organiczne i wystarczy go stosować raz w sezonie (wiosną albo jesienią). Nawożenie kompostownikiem natomiast możemy bez obaw wykonywać trzy razy w sezonie (w marcu, czerwcu i listopadzie).

Nawozy mineralne: specjalistyczne odżywki do roślin mogą okazać się niezbędne wtedy, kiedy roślin jest bardzo dużo lub są one wyjątkowo zaniedbane. W tym przypadku możemy wybrać pomiędzy tymi szybkodziałającymi, a długodziałającymi, jeśli szukamy rozwiązań mniej pracochłonnych.

Dodatkowa pielęgnacja róż w doniczkach

Kiedy w naszym ogrodzie nie ma wystarczająco dużo przestrzeni, lub dysponujemy balkonem, a chcemy cieszyć się widokiem róż, doskonałą opcją może być uprawa tych roślin w doniczkach. Tak zasadzone, należy regularnie podlewać, szczególnie latem, w okresach suszy, nawozić oraz przycinać. Przycinanie może okazać się elementem kluczowym, gdyż stymuluje ono rozwój róży i pozwala go kontrolować. To również sposób na dostosowanie ich wyglądu do indywidualnych preferencji.

Przeczytaj także: Co zrobić, aby gleba w ogrodzie była bardziej żyzna?

 

 

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:45