StoryEditorJAK POPRAWIĆ JAKOŚĆ GLEBY?

Co zrobić, aby gleba w ogrodzie była bardziej żyzna?

21.08.2023., 10:00h
Kondycja gleby w ogrodzie jest bardzo ważna. To właściwie od jakości podłoża zależy wzrost i zdrowie roślin. Stan gleby może jednak w znaczący sposób się pogorszyć. Wpływ na to ma przede wszystkim ciągłe uprawianie tych samych gatunków na jednym stanowisku, niewłaściwe nawożenie lub nadmierne stosowanie środków chemicznych. Jak więc poprawić żyzność ziemi?

Co wpływa na żyzność gleby?

Jeżeli chodzi o kondycję gleby, to najważniejsze są trzy czynniki: pH gleby, zawartość próchnicy oraz struktura podłoża. To właśnie te cechy będą miały wpływ na jakość i ilość uzyskiwanych plonów. Czemu są tak istotne i jak je poprawić? 

Jak ważny jest odczyn gleby?

Od gatunku rośliny będzie zależeć preferowane pH gleby. W ziemi kwaśniej zawarte jest znacznie większe stężenie łatwo przyswajalnego manganu oraz glinu. Pierwiastki te w dużych ilościach będą szkodzić roślinom, obniżając jakość plonu czy hamując kwitnienie. Istnieją jednak rośliny kwasolubne i warto mieć to na uwadze. Należy stosować się do poniższych wskazówek:

  • Rośliny takie, jak: borówki wysokie, żurawiny wielkoowocowe, hortensje, wrzośce, kamelie czy różaneczniki preferują bardzo kwaśny odczyn gleby (do 5,0).
  • Agrest, truskawki, maliny, aronie, pomidory, papryki, pelargonie, modrzewie, sosny oraz świerki będą potrzebowały podłoża o kwaśnym pH (5,1-6,0).
  • Lekko kwaśną glebę  (6,1-6,7) lubią jabłonie, grusze, porzeczki, buraki ćwikłowe, kapusta, brukselka, por, marchew, rzodkiewka, szpinak, sałata, róże, prymule, kosaćce, magnolie, dęby lipy i klony.
  • Odczyn obojętny (6,8-7,4) będzie korzystny dla czereśni, wiśni, śliw, moreli, brzoskwiń, winorośli, ogórków, goździków, astrów, chryzantem i lilii. ‘

Odczyn gleby bardzo łatwo można zbadać za pomocą kwasomierzu z zawartym płynem Helliga. Wystarczy niewielką próbkę ziemi wysypać na płytkę ze skalą pomiarową. Następnie mieszamy materiał z płynem Helliga. Po zmianie koloru próbki określenie pH będzie już proste. Czy można jednak zmierzyć odczyn podłoża domową metodą?

SPRAWDŹ TEN ARTYKUŁ: Jak zmierzyć odczyn gleby domowym sposobem? Zrobisz to produktami, które masz w kuchni!

W naszym kraju wiele gleb jest dosyć zakwaszonych. Aby więc regulować pH ziemi w naszym ogrodzie, warto jest przeprowadzać wapnowanie. Zabieg ten jest istotny, gdyż poprawia strukturę podłoża i zwiększa poziom dostępności składników pokarmowych. Dzięki posłużeniu się wapnem, zneutralizujemy kwaśne pH gleby. Wapnowanie najlepiej przeprowadzać jesienią. Konieczny może się czasem okazać zabieg odwrotny, służący zakwaszeniu ziemi. Robimy to przy pomocy torfu o niskim pH bądź siarczanu amonu.

Jak ważna jest zawartość próchnicy w glebie?

Próchnica to szczególnie istotny czynnik. Jej duża zawartość znacząco poprawia jakość gleby, tym samym bezpośrednio stymulując rozwój roślin. Czym właściwie jest próchnica glebowa? To związek składający się z wielu frakcji, z których każda ma różną barwę i inne właściwości fizykochemiczne. Powstawanie oraz rozkładanie się tego złożonego materiału jest procesem długotrwałym. Próchnicę często nazywa się również humusem, gdyż proces rozkładu materii organicznej nosi nazwę humifikacji. Wówczas ziemia nabiera gruzełkowatej struktury. Aby zwiększyć zawartość próchnicy w glebie, możemy wykonać następujące czynności:

  • nawożenie obornikiem;
  • zasilanie kompostem;
  • dostarczanie składników mineralnych z gnojówki bądź gnojowicy;
  • utrzymywanie zbliżonego do obojętnego pH gleby (wówczas próchnica szybciej się rozkłada);
  • sadzenie roślin wzbogacających podłoże w substancje organiczne: lucernę, koniczynę, groch, wyki, bobiki, mieszanki traw oraz zbóż z roślinami bobowatymi.

Aby zwiększyć ilość próchnicy w glebie, możemy także nawozić uprawy kwasami humusowymi. Zmniejszają wysuszanie się gleb lekkich, a przy tym utrudniają wypłukiwanie ze strefy korzeniowej składników pokarmowych. Dodatkowo nawozy z humusem w sposób istotny wspomagają wzrost systemu korzeniowego, a także stymulować będą rozwój bardzo pożytecznych mikroorganizmów, które będą wzbogacać glebę w naszym ogrodzie.

Jak ważna jest struktura gleby?

Gleba w ogrodzie często jest zbyt piaszczysta bądź za bardzo gliniasta, a to właśnie struktura podłoża jest ostatnim czynnikiem decydującym o jego żyzności. Najlepszym rozwiązaniem na problemy związane ze strukturą gleby jest stosowanie kwasów humusowych, dzięki którym powstaje próchnica, odznaczająca się gruzełkowatością. Na glebach piaszczystych zatrzymywanie wody oraz składników mineralnych w obrębie korzeni jest bardzo słabe. Niestety, wszystkie ważne dla roślin elementy spływają w głąb podłoża. Dostarczanie glebie środków z humusem w tym przypadku sprawi, że stanie się ona dobrze nawilżona i odżywiona. Z kolei ziemia gliniasta będzie zbita i twarda, co utrudni znacząco docieranie w jej głąb wody, składników mineralnych czy powietrza. Takiemu podłożu również pomogą kwasy humusowe, które doprowadzą do „przewietrzenia” gleby, a tym samym rośliny uzyskają więcej miejsca do rozwoju.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:56